Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Prof. Rafał Wiśniewski o tym, że książka jest…
2021-09-06, 17:57 Autor: Joanna Matlak

Prof. Rafał Wiśniewski o tym, że książka jest sexy, o cyfryzacji i digitalizacji kultury i wsparciu dla samorządowych jednostek kultury z Narodowego Centrum Kultury

Prof. Rafał Wiśniewski o tym, że książka jest sexy, o cyfryzacji i digitalizacji kultury i wsparciu dla samorządowych jednostek kultury z Narodowej Centrum Kultury
- Na Opolszczyźnie dużo się dzieje, są ciekawe projekty o charakterze lokalnym, natomiast jeśli chodzi o aplikowanie, to różnie bywa - przyznał w Porannej Loży Radiowej prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
W 2021 roku 29 beneficjentów - samorządowych instytucji kultury z województwa opolskiego - otrzymało 1,7 mln zł wsparcia na swoje przedsięwzięcia kulturalne za pośrednictwem Narodowego Centrum Kultury.

- Zawsze można to poprawić, zawsze można usiąść nad grantem czy projektem, zadzwonić do NCK, poprosić o wsparcie i wysłać swoją aplikację - mówił prof. Wiśniewski.

- W zeszłym roku z inicjatywy premiera prof. Glińskiego został uruchomiony program "Kultura w sieci". Czyli kiedy ponoć świat zamarł, okazało się, że jest intensywne działanie państwa, pojawia się duży program na 80 mln zł (60 mln dla instytucji, 20 mln dla artystów) i właśnie dlatego tak wiele działań pojawiło się w Internecie - mówił nasz gość.

Na tej bazie powstał kolejny program, który pozwoli wykorzystać potencjał Internetu, ale też cyfryzować i digitalizować kulturę. - To zakup serwerów, infrastruktury komputerowej, która ma służyć temu, by w Internecie pokazywać swoje programy kulturalne, ale chodzi również o szkolenia, bo trzeba wiedzieć jak to zrobić - tłumaczył dyrektor NCK i zachęcał, by starać się o środki z NCK, bo tego typu programów jest znacznie więcej.

W trakcie rozmowy poruszyliśmy też tematy związane z kwestią czytelnictwa, cyfryzacji i digitalizacji kultury, ale mówiliśmy również o pięknie "klasycznej" książki.

- Sama książka, jej zapach, faktura, można powiedzieć że to jest sexy i to jest fajne i jak mówi prof. Gliński, zróbmy swoisty snobizm na czytanie - zaznaczył nasz gość.

Zobacz także

2021-10-11, godz. 11:12 Rajmund Miller o manifestacjach poparcia dla obecności Polski w UE, zmianach w kształceniu lekarzy, wyborach wewnętrznych… - Nie ma niezgodności zapisów unijnych z zapisami polskiej konstytucji. Wchodząc do UE podpisaliśmy zobowiązanie, że będziemy przestrzegać prawa unijnego… » więcej 2021-10-11, godz. 09:41 Piotr Woźniak, regionalny lider frakcji SLD w Nowej Lewicy, o sobotnim kongresie, planach i programie partii i wyborach… - Będziemy starali się przekonać wyborców i być bliżej ludzi. Chciałem bardzo, i wielokrotnie to mówiłem i Robertowi Biedroniowi i Włodzimierzowi Czarzastemu… » więcej 2021-10-08, godz. 17:36 Młodzieżowa Loża Radiowa o wyrokach TSUE, rekonstrukcji rządu i zmianie zwrotek w hymnie Gośćmi Młodzieżowej Loży był dziś Franciszek Posacki (Młodzi Demokraci), Tobiasz Gużda (Młoda Prawica), Amadeusz Hofman (Lewica) i Mariusz Jańczuk (PL… » więcej 2021-10-08, godz. 13:24 Rafał Parvi o podwyżce stóp procentowych i rekordowej inflacji Wczoraj decyzją Rady Polityki Pieniężnej podniesiono stopy procentowe z 0,1% do 0,5%. Czy ta podwyżka zaskakuje? - Trochę mnie zaskoczyła, ale nie na plus… » więcej 2021-10-08, godz. 08:57 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o żeglowności Odry, psychiatrii i działaniach w związku z kolejną falą pa… - Zostały nam jeszcze dwie śluzy: przy ujściu Nysy Kłodzkiej i w Opolu przy moście spacerowym na wyspę Bolko. Mamy zapowiedź z Wód Polskich i Ministerstwa… » więcej 2021-10-07, godz. 12:02 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci - wspólna sprawa". Debata o awarii Facebooka i jej skutkach dla gospodarki oraz kryzysie… Awaria Facebooka miała miejsce w poniedziałek po godzinie 17.00. Kilkanaście tysięcy osób zgłosiło problemy techniczne; strona główna Facebooka nie aktualizowała… » więcej 2021-10-07, godz. 09:56 Ppor. Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej w Prosto z Sejmu. Rozmawia Magdalena Ogórek - Funkcjonariuszom Straży Granicznej jest przykro, kiedy widzą taką fale hejtu, zwłaszcza, że trafia on także w ich rodziny - powiedziała w rozmowie z Magdaleną… » więcej 2021-10-07, godz. 09:01 Prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej o rekrutacji, planach inwestycyjnych i sukcesach naukowych - W tym roku zrekrutowaliśmy o 15 procent studentów mniej niż w roku ubiegłym - przyznał w Porannej Loży Radiowej rektor Politechniki Opolskiej prof. Marcin… » więcej 2021-10-06, godz. 12:33 Janusz Oszytko z opolskiego IPN-u o czynie braci Kowalczyków, od którego mija już 50 lat - Wartość zniszczeń była ogromna, ale był to zamach na budynek, na aulę, nie na ludzi - mówił w Popołudniowej Loży Radiowej Janusz Oszytko, starszy kustosz… » więcej 2021-10-06, godz. 12:32 Burmistrz Jerzy Wrębiak o obwodnicy Brzegu, mieszkalnictwie, podwyżkach za śmieci i niełatwych relacjach z radnymi Gościem samorządowej odsłony Południowej Loży Radiowej był dziś Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu. Rozmawialiśmy m.in. o opóźnieniach w budowie obwodnicy… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »