Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Przemysław Czarnek gościem Magdaleny Ogórek
2021-09-02, 13:54 Autor: Magdalena Ogórek

Przemysław Czarnek gościem Magdaleny Ogórek

Przemysław Czarnek i Magdalena Ogórek
Przemysław Czarnek i Magdalena Ogórek
- Jest ogromna szansa na to, że nie tylko w tym roku, kalendarzowym, ale i w całym roku szkolnym będziemy w trybie stacjonarnym. Mówimy o szansie, a nie o pewności, bo koronawirus może nas zaskoczyć kolejnymi odmianami, które będą bardziej zjadliwe - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Był gościem Magdaleny Ogórek w cyklu "Prosto z sejmu".
Ponad 100 mln złotych wydano na produkty takie jak maseczki, rękawiczki, stacje mierzące temperaturę i termometry czy płyn dezynfekujący.

- Polska szkoła jest szkołą dobrze uczącą uczniów. Przeszła z systemu 6+3+3 na system 8+4. Okres gimnazjów oceniam jako zły w polskiej szkole, bo było mało czasu na powtórki, mało czasu na historię najnowszą. Powstał wtedy masowy rynek korepetycji, które wcześniej nie były potrzebne. Zmiana siatki godzin i podstaw programowych powoduje, że będzie tylko lepiej. Musimy zwiększyć autorytet nauczyciela i etos pracy, uatrakcyjnić zawód nauczyciela, to wszystko w pakiecie reform, które oferujemy - mówił minister Czarnek.

Odniósł się także do zarzutów opozycji o ideologizacji szkoły i szkole wyznaniowej.
- To są zarzuty bezpodstawne. Dobrze by było, gdyby opozycja wskazywała konkrety a ich jest bardzo mało, bo wtedy się lepiej rozmawia. Zarzut dotyczący wyznaniowości podnoszą ci, którzy chcą wprowadzać dyktaturę ateizmu w szkołach. To nie ma nic wspólnego z neutralnością światopoglądową państwa - mówił w Radiu Opole minister Przemysław Czarnek.

Rozmowa dotyczyła także programu "Poznaj Polskę", który zachęca do organizowania większej liczby wycieczek do muzeów, miejsc kultury.

- Chcemy finansować te wycieczki do 80% kosztów - zapowiedział szef resortu edukacji.
1,5 mld zł na pomoc psychologiczną wygospodarowało państwo polskie. Dodatkowo Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczy 15 mln zł.
- Z problemami natury psychologicznej tak jest, że on jest i my go nie bagatelizujemy to mamy pewien rodzaj przesady jeśli chodzi o mówienie o tym problemie. Wiele dzieci przeszło czas pandemii bez szwanku. Wiele zależy od rodziny.

Pytany o działalność Związku Nauczycielstwa Polskiego powiedział, że nikt nigdy z ZNP do ministerstwa nie zadzwonił, żeby porozmawiać o rozwiązywaniu problemów w szkołach. Inne związki zawodowe nauczycieli dzwoniły.

Zobacz także

2021-10-04, godz. 09:44 Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa o strategii regionu, psychiatrii i śmieciach - Stawiamy na jakość życia - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon Ogłaza, radny sejmiku i członek zarządu regionu. Po południu odbędzie się specjalna… » więcej 2021-10-01, godz. 17:44 Młodzieżowa Loża Radiowa o przedłużeniu stanu wyjątkowego i apelu radnych Opola ws. zmian w oświacie Goścmi Młodzieżowej Loży byli dziś Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS) i Kacper Jungowski (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-10-01, godz. 13:56 Radni Opola Piotr Mielec i Michał Nowak o stadionie, zmianach w oświacie i składowisku odpadów na ul. Podmiejskiej Gośćmi Południowej Loży byli dziś radni Opola: Piotr Mielec z klubu prezydenta i Michał Nowak z klubu PiS. Rozmawialiśmy o tematach wczorajszej sesji rady… » więcej 2021-10-01, godz. 09:12 Sławomir Kłosowski o walce z nielegalnymi niebezpiecznymi odpadami, opiece psychiatrycznej i przygotowaniach do walki… - Szara strefa w gospodarowaniu odpadami dotyczy głównie wyrzucania odpadów niebezpiecznych na prywatnych posesjach niezgodnie z prawem - powiedział w Porannej… » więcej 2021-09-30, godz. 16:06 Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa o kolejnych etapach wdrażania pakietu mobilności i jego skutkach Kolejna część pakietu mobilności wejdzie w życie w lutym przyszłego roku. Przeanalizowano jakie to może przynieść zmiany i stwierdzono, że liczba pojazdów… » więcej 2021-09-30, godz. 13:09 Janusz Kowalski w "Prosto z Sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o likwidacji oddziału psychiatrii, polityce migracyjnej… - Kiedy jest pandemia koronawirusa i kiedy tysiące Polaków potrzebuje wsparcia służby zdrowia, także zdrowia psychicznego decyzja zarządu województwa (PO… » więcej 2021-09-30, godz. 09:05 Tomasz Gabor, radny sejmiku (SP, klub PiS) o powodach likwidacji oddziału psychiatrii w szpitalu w Opolu - Pan dyrektor szukał lekarzy w portalach społecznościowych - powiedział w Porannej Loży Radiowej Tomasz Gabor, radny sejmiku województwa opolskiego z klubu… » więcej 2021-09-29, godz. 13:56 Paweł Masełko o "Super Powiecie", finansach powiatu, rozbudowie szpitala w Kędzierzynie - Koźlu Kozielski szpital a covid 19, obrady Związku Powiatów Polskich, a także inwestycje i finanse powiatu - to tematy jakie poruszyliśmy z gościem Popołudniowej… » więcej 2021-09-29, godz. 13:56 Małgorzata Rabiega, wiceprezes Zakładu Komunalnego w Opolu o tym dlaczego miasto nie chce zgodzić się na rozszerzenie… Firma Remondis odbierająca odpady w Opolu chce zwiększyć zakres swojej działalności, planuje zbierać odpady niekomunalne spoza Opola, magazynować je i przekazywać… » więcej 2021-09-29, godz. 09:54 Piotr Cywiński dziennikarz specjalizujący się w polityce międzynarodowej i stosunkach polsko-niemieckich o obecnej… - Angela Merkel była przeciw wszystkiemu, co usiłował podjąć rząd Prawa i Sprawiedliwości i bezprecedensowo wspierała opozycję w Polsce - powiedział… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »