Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Hanna Gill-Piątek o wizycie na Opolszczyźnie, oddolnych…
2021-09-01, 12:42 Autor: Joanna Matlak

Hanna Gill-Piątek o wizycie na Opolszczyźnie, oddolnych inicjatywach struktur regionalnych partii, zapowiedziach wprowadzenia stanu wyjątkowego

Hanna Gill-Piątek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Hanna Gill-Piątek [fot. Justyna Krzyżanowska]
- To ciekawe, że prezydent Duda tak ochoczo wprowadza stan wyjątkowy. Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego to duża rzecz i musi być bardzo poważny powód, żeby go wprowadzić. Pan prezydent nie zwołał Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Powinna być na nią zaproszona opozycja, prezydent nie chciał na ten temat rozmawiać i nie chciał tego środka zastosować, a ten ogromnie restrykcyjny jakim jest stan wyjątkowy, obiecał podpisać - mówiła posłanka Hanna Gill Piątek, którą pytaliśmy o kwestię wprowadzenia stanu wyjątkowego na pograniczu polsko-białoruskim.
Poseł Gill-Piątek odpowiedziała, że "raczej będziemy przeciw, to nie ulega kwestii" na pytanie jak zagłosuje jej partia gdy sprawa trafi już do sejmu. Odniosła się też do konferencji premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Mariusza Kamińskiego. – Mogło się wydawać, że owszem oni mówią o jakimś zagrożeniu ze strony Mińska, ale to co ich najbardziej interesuje to odcięcie od granicy organizacji pomocowych, odcięcie kontroli obywatelskiej i mediów, bo stan wyjątkowy wprowadza cenzurę prewencyjną – mówiła poseł z koła Polski 2050 Szymona Hołowni.

- Cały ubiegły rok była epidemia, wnioskowaliśmy jako opozycja o stan klęski żywiołowej, a rząd się strasznie migał i mówił, że to nie jest tej wagi sytuacja. A teraz gdy mamy dość duży kryzys humanitarny na granicy, nagle ta sytuacja dojrzała z dnia na dzień, żeby ten stan wprowadzić. To jest nielogiczne – dodała Hanna Gill-Piątek.

Naszego gościa pytaliśmy też o rozpoczynający się nowy rok szkolny. Jakie wyzwania stoją przed oświatą i jakiej porady udzieliłaby ministrowi edukacji narodowej Przemysławowi Czarnkowi?

- Radziłabym złożenie rezygnacji - stwierdziła. - Wtedy dzieci wróciłyby do szkół z poczuciem, że są bezpiecznie i nie będą stygmatyzowane z uwagi na to kim są. - Niestety, minister Czarnek zajmuje się ideologizacją młodzieży i dzieci, a nie odpowiada na wyzwanie jakim jest choćby potrzeba pomocy psychologicznej w szkołach po pandemii – mówił gość Radia Opole.

Hanna Gill Piątek opowiadała też o celach jej wizyty na Opolszczyźnie. Po pierwsze to współpraca z opolskimi Amazonkami. Są to kwestie związane z reformą orzecznictwa lub dostaniem się na rehabilitację. - Często po operacji onkologicznej od razu potrzebna jest rehabilitacja, a czasami trzeba na nią czekać dwa lata. To jest za długo, nie można tak traktować pacjentów - mówiła poseł. Innym problemem będzie kwestia zamontowania ekranów akustycznych w Gogolinie przy autostradzie A4, na co zwracali uwagę tamtejsi mieszkańcy.

Naszego gościa poprosiliśmy też o skomentowanie sondaży, które kilka miesięcy temu wskazywały, że na Opolszczyźnie partia Hołowni "podbiera" mandaty Platformy Obywatelskiej, co w rozmowach kuluarowych niepokoiło niektórych lokalnych polityków.

- Nie ma się co niepokoić zdrową konkurencją, która powinna być na rynku politycznym. My jesteśmy nową jakością w polityce, przynosimy nowe myślenie o tym jak można politykę robić. Te setki lokalnych problemów można przełożyć później na to, żeby poprawić jakąś ustawę. W sejmowej bijatyce nie pojawia się myślenie o tych problemach. A my chcemy załatwić zwykle ludzkie sprawy - mówiła poseł Gill-Piątek.

Zobacz także

2021-10-04, godz. 09:44 Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa o strategii regionu, psychiatrii i śmieciach - Stawiamy na jakość życia - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon Ogłaza, radny sejmiku i członek zarządu regionu. Po południu odbędzie się specjalna… » więcej 2021-10-01, godz. 17:44 Młodzieżowa Loża Radiowa o przedłużeniu stanu wyjątkowego i apelu radnych Opola ws. zmian w oświacie Goścmi Młodzieżowej Loży byli dziś Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS) i Kacper Jungowski (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-10-01, godz. 13:56 Radni Opola Piotr Mielec i Michał Nowak o stadionie, zmianach w oświacie i składowisku odpadów na ul. Podmiejskiej Gośćmi Południowej Loży byli dziś radni Opola: Piotr Mielec z klubu prezydenta i Michał Nowak z klubu PiS. Rozmawialiśmy o tematach wczorajszej sesji rady… » więcej 2021-10-01, godz. 09:12 Sławomir Kłosowski o walce z nielegalnymi niebezpiecznymi odpadami, opiece psychiatrycznej i przygotowaniach do walki… - Szara strefa w gospodarowaniu odpadami dotyczy głównie wyrzucania odpadów niebezpiecznych na prywatnych posesjach niezgodnie z prawem - powiedział w Porannej… » więcej 2021-09-30, godz. 16:06 Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa o kolejnych etapach wdrażania pakietu mobilności i jego skutkach Kolejna część pakietu mobilności wejdzie w życie w lutym przyszłego roku. Przeanalizowano jakie to może przynieść zmiany i stwierdzono, że liczba pojazdów… » więcej 2021-09-30, godz. 13:09 Janusz Kowalski w "Prosto z Sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o likwidacji oddziału psychiatrii, polityce migracyjnej… - Kiedy jest pandemia koronawirusa i kiedy tysiące Polaków potrzebuje wsparcia służby zdrowia, także zdrowia psychicznego decyzja zarządu województwa (PO… » więcej 2021-09-30, godz. 09:05 Tomasz Gabor, radny sejmiku (SP, klub PiS) o powodach likwidacji oddziału psychiatrii w szpitalu w Opolu - Pan dyrektor szukał lekarzy w portalach społecznościowych - powiedział w Porannej Loży Radiowej Tomasz Gabor, radny sejmiku województwa opolskiego z klubu… » więcej 2021-09-29, godz. 13:56 Paweł Masełko o "Super Powiecie", finansach powiatu, rozbudowie szpitala w Kędzierzynie - Koźlu Kozielski szpital a covid 19, obrady Związku Powiatów Polskich, a także inwestycje i finanse powiatu - to tematy jakie poruszyliśmy z gościem Popołudniowej… » więcej 2021-09-29, godz. 13:56 Małgorzata Rabiega, wiceprezes Zakładu Komunalnego w Opolu o tym dlaczego miasto nie chce zgodzić się na rozszerzenie… Firma Remondis odbierająca odpady w Opolu chce zwiększyć zakres swojej działalności, planuje zbierać odpady niekomunalne spoza Opola, magazynować je i przekazywać… » więcej 2021-09-29, godz. 09:54 Piotr Cywiński dziennikarz specjalizujący się w polityce międzynarodowej i stosunkach polsko-niemieckich o obecnej… - Angela Merkel była przeciw wszystkiemu, co usiłował podjąć rząd Prawa i Sprawiedliwości i bezprecedensowo wspierała opozycję w Polsce - powiedział… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »