Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Hanna Gill-Piątek o wizycie na Opolszczyźnie, oddolnych…
2021-09-01, 12:42 Autor: Joanna Matlak

Hanna Gill-Piątek o wizycie na Opolszczyźnie, oddolnych inicjatywach struktur regionalnych partii, zapowiedziach wprowadzenia stanu wyjątkowego

Hanna Gill-Piątek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Hanna Gill-Piątek [fot. Justyna Krzyżanowska]
- To ciekawe, że prezydent Duda tak ochoczo wprowadza stan wyjątkowy. Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego to duża rzecz i musi być bardzo poważny powód, żeby go wprowadzić. Pan prezydent nie zwołał Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Powinna być na nią zaproszona opozycja, prezydent nie chciał na ten temat rozmawiać i nie chciał tego środka zastosować, a ten ogromnie restrykcyjny jakim jest stan wyjątkowy, obiecał podpisać - mówiła posłanka Hanna Gill Piątek, którą pytaliśmy o kwestię wprowadzenia stanu wyjątkowego na pograniczu polsko-białoruskim.
Poseł Gill-Piątek odpowiedziała, że "raczej będziemy przeciw, to nie ulega kwestii" na pytanie jak zagłosuje jej partia gdy sprawa trafi już do sejmu. Odniosła się też do konferencji premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Mariusza Kamińskiego. – Mogło się wydawać, że owszem oni mówią o jakimś zagrożeniu ze strony Mińska, ale to co ich najbardziej interesuje to odcięcie od granicy organizacji pomocowych, odcięcie kontroli obywatelskiej i mediów, bo stan wyjątkowy wprowadza cenzurę prewencyjną – mówiła poseł z koła Polski 2050 Szymona Hołowni.

- Cały ubiegły rok była epidemia, wnioskowaliśmy jako opozycja o stan klęski żywiołowej, a rząd się strasznie migał i mówił, że to nie jest tej wagi sytuacja. A teraz gdy mamy dość duży kryzys humanitarny na granicy, nagle ta sytuacja dojrzała z dnia na dzień, żeby ten stan wprowadzić. To jest nielogiczne – dodała Hanna Gill-Piątek.

Naszego gościa pytaliśmy też o rozpoczynający się nowy rok szkolny. Jakie wyzwania stoją przed oświatą i jakiej porady udzieliłaby ministrowi edukacji narodowej Przemysławowi Czarnkowi?

- Radziłabym złożenie rezygnacji - stwierdziła. - Wtedy dzieci wróciłyby do szkół z poczuciem, że są bezpiecznie i nie będą stygmatyzowane z uwagi na to kim są. - Niestety, minister Czarnek zajmuje się ideologizacją młodzieży i dzieci, a nie odpowiada na wyzwanie jakim jest choćby potrzeba pomocy psychologicznej w szkołach po pandemii – mówił gość Radia Opole.

Hanna Gill Piątek opowiadała też o celach jej wizyty na Opolszczyźnie. Po pierwsze to współpraca z opolskimi Amazonkami. Są to kwestie związane z reformą orzecznictwa lub dostaniem się na rehabilitację. - Często po operacji onkologicznej od razu potrzebna jest rehabilitacja, a czasami trzeba na nią czekać dwa lata. To jest za długo, nie można tak traktować pacjentów - mówiła poseł. Innym problemem będzie kwestia zamontowania ekranów akustycznych w Gogolinie przy autostradzie A4, na co zwracali uwagę tamtejsi mieszkańcy.

Naszego gościa poprosiliśmy też o skomentowanie sondaży, które kilka miesięcy temu wskazywały, że na Opolszczyźnie partia Hołowni "podbiera" mandaty Platformy Obywatelskiej, co w rozmowach kuluarowych niepokoiło niektórych lokalnych polityków.

- Nie ma się co niepokoić zdrową konkurencją, która powinna być na rynku politycznym. My jesteśmy nową jakością w polityce, przynosimy nowe myślenie o tym jak można politykę robić. Te setki lokalnych problemów można przełożyć później na to, żeby poprawić jakąś ustawę. W sejmowej bijatyce nie pojawia się myślenie o tych problemach. A my chcemy załatwić zwykle ludzkie sprawy - mówiła poseł Gill-Piątek.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »