Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Marek Kawa o amerykańskich interwencjach wojskowych…
2021-08-30, 08:09 Autor: Joanna Matlak

Marek Kawa o amerykańskich interwencjach wojskowych w Afganistanie i Iraku

Marek Kawa [fot. Łukasz Fura]
Marek Kawa [fot. Łukasz Fura]
- Atak na World Trade Center to był moment przełomowy, ale pamiętajmy, że zamach na Bin Ladena był przygotowywany już pod koniec lat 90. Od połowy lat 90 talibowie zagospodarowywali Afganistan i ugruntowywali swoją władzę. Al. Kaida to jedna z aktywności talibów – mówił w Popołudniowej Loży Radiowej dr Marek Kawa, amerykanista z Uczelni Korczaka. Opinia publiczna, dziennikarze i politycy nieustannie obserwują sytuację w Afganistanie, który po opuszczeniu przez Amerykanów, został zajęty przez talibów. W tym kontekście warto przypomnieć jak zaczęła się interwencja Amerykanów w tym rejonie.
- Działo się to przy wsparciu Saudów, bo Osama bin Laden był Saudyjczykiem ale też ruchów fundamentalnych. Oni budowali i planowali akcje terrorystyczne, które miały uderzyć bezpośrednio w USA, ale i Izrael, który jest dla nich „diabłem, szatanem” jeśli popatrzymy z punktu widzenia religijnego – mówił nasz gość.

- Dla Amerykanów sygnałem był atak na krążownik „cole” w Jemenie – mówił nasz gość. Miało to miejsce 12 października 2000 roku. - Należy przypomnieć też tutaj o „osi zła”, czyli określenia, którego użył George Bush Junior. Ona zaczynała się od północnego Pakistanu, przez Afganistan opanowany przez talibów, Iran i idąc „w dół” jeszcze spokojna wówczas Syria, aż po Jemen, który był pod dużym wpływem Al.-Kaidy budowanej przez bin Ladena – mówił dr Kawa.

Atak na krążownik był atakiem bombowym. Była to łódź załadowana materiałami wybuchowymi. - Zginęło wtedy kilkudziesięciu amerykańskich marines i to był mocny sygnał dla Amerykanów, którzy już rozpracowywali Al-Kaidę. Punktem zwrotnym był jednak atak na World Trade Center - ocenił nasz gość.

- To był po prostu atak na Stany Zjednoczone, samoloty uderzyły też w Pentagon. Atak na WTC był wypowiedzeniem wojny, nawet nawiązaniem do Pearl Harbor. Akurat byłem wtedy w USA, na szczęście daleko, bo w Illnois. Stany Zjednoczone nigdy czegoś takiego nie przeżyły. To był wtorek i zatrzymano cały ruch, przestrzeń nad stanami zamarła - mówił nasz gość.

W kolejnych wątkach rozmowy pytaliśmy, dlaczego wojna w Afganistanie nie zakończyła się wraz z zabiciem bin Ladena oraz o inną intrerwencję Amerykanów tym razem w Iraku.

Zobacz także

2021-10-04, godz. 11:08 Violetta Porowska o opolskiej psychiatrii, przedłużeniu stanu wyjątkowego i Funduszu Sprawiedliwości - Oceniam tę decyzję absolutnie negatywnie. Psychiatria jest jedną z tych specjalizacji, która jest absolutnie konieczna i potrzebna. Złożę do marszałka… » więcej 2021-10-04, godz. 09:44 Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa o strategii regionu, psychiatrii i śmieciach - Stawiamy na jakość życia - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon Ogłaza, radny sejmiku i członek zarządu regionu. Po południu odbędzie się specjalna… » więcej 2021-10-01, godz. 17:44 Młodzieżowa Loża Radiowa o przedłużeniu stanu wyjątkowego i apelu radnych Opola ws. zmian w oświacie Goścmi Młodzieżowej Loży byli dziś Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS) i Kacper Jungowski (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-10-01, godz. 13:56 Radni Opola Piotr Mielec i Michał Nowak o stadionie, zmianach w oświacie i składowisku odpadów na ul. Podmiejskiej Gośćmi Południowej Loży byli dziś radni Opola: Piotr Mielec z klubu prezydenta i Michał Nowak z klubu PiS. Rozmawialiśmy o tematach wczorajszej sesji rady… » więcej 2021-10-01, godz. 09:12 Sławomir Kłosowski o walce z nielegalnymi niebezpiecznymi odpadami, opiece psychiatrycznej i przygotowaniach do walki… - Szara strefa w gospodarowaniu odpadami dotyczy głównie wyrzucania odpadów niebezpiecznych na prywatnych posesjach niezgodnie z prawem - powiedział w Porannej… » więcej 2021-09-30, godz. 16:06 Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa o kolejnych etapach wdrażania pakietu mobilności i jego skutkach Kolejna część pakietu mobilności wejdzie w życie w lutym przyszłego roku. Przeanalizowano jakie to może przynieść zmiany i stwierdzono, że liczba pojazdów… » więcej 2021-09-30, godz. 13:09 Janusz Kowalski w "Prosto z Sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o likwidacji oddziału psychiatrii, polityce migracyjnej… - Kiedy jest pandemia koronawirusa i kiedy tysiące Polaków potrzebuje wsparcia służby zdrowia, także zdrowia psychicznego decyzja zarządu województwa (PO… » więcej 2021-09-30, godz. 09:05 Tomasz Gabor, radny sejmiku (SP, klub PiS) o powodach likwidacji oddziału psychiatrii w szpitalu w Opolu - Pan dyrektor szukał lekarzy w portalach społecznościowych - powiedział w Porannej Loży Radiowej Tomasz Gabor, radny sejmiku województwa opolskiego z klubu… » więcej 2021-09-29, godz. 13:56 Paweł Masełko o "Super Powiecie", finansach powiatu, rozbudowie szpitala w Kędzierzynie - Koźlu Kozielski szpital a covid 19, obrady Związku Powiatów Polskich, a także inwestycje i finanse powiatu - to tematy jakie poruszyliśmy z gościem Popołudniowej… » więcej 2021-09-29, godz. 13:56 Małgorzata Rabiega, wiceprezes Zakładu Komunalnego w Opolu o tym dlaczego miasto nie chce zgodzić się na rozszerzenie… Firma Remondis odbierająca odpady w Opolu chce zwiększyć zakres swojej działalności, planuje zbierać odpady niekomunalne spoza Opola, magazynować je i przekazywać… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »