Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Marek Kawa o amerykańskich interwencjach wojskowych…
2021-08-30, 08:09 Autor: Joanna Matlak

Marek Kawa o amerykańskich interwencjach wojskowych w Afganistanie i Iraku

Marek Kawa [fot. Łukasz Fura]
Marek Kawa [fot. Łukasz Fura]
- Atak na World Trade Center to był moment przełomowy, ale pamiętajmy, że zamach na Bin Ladena był przygotowywany już pod koniec lat 90. Od połowy lat 90 talibowie zagospodarowywali Afganistan i ugruntowywali swoją władzę. Al. Kaida to jedna z aktywności talibów – mówił w Popołudniowej Loży Radiowej dr Marek Kawa, amerykanista z Uczelni Korczaka. Opinia publiczna, dziennikarze i politycy nieustannie obserwują sytuację w Afganistanie, który po opuszczeniu przez Amerykanów, został zajęty przez talibów. W tym kontekście warto przypomnieć jak zaczęła się interwencja Amerykanów w tym rejonie.
- Działo się to przy wsparciu Saudów, bo Osama bin Laden był Saudyjczykiem ale też ruchów fundamentalnych. Oni budowali i planowali akcje terrorystyczne, które miały uderzyć bezpośrednio w USA, ale i Izrael, który jest dla nich „diabłem, szatanem” jeśli popatrzymy z punktu widzenia religijnego – mówił nasz gość.

- Dla Amerykanów sygnałem był atak na krążownik „cole” w Jemenie – mówił nasz gość. Miało to miejsce 12 października 2000 roku. - Należy przypomnieć też tutaj o „osi zła”, czyli określenia, którego użył George Bush Junior. Ona zaczynała się od północnego Pakistanu, przez Afganistan opanowany przez talibów, Iran i idąc „w dół” jeszcze spokojna wówczas Syria, aż po Jemen, który był pod dużym wpływem Al.-Kaidy budowanej przez bin Ladena – mówił dr Kawa.

Atak na krążownik był atakiem bombowym. Była to łódź załadowana materiałami wybuchowymi. - Zginęło wtedy kilkudziesięciu amerykańskich marines i to był mocny sygnał dla Amerykanów, którzy już rozpracowywali Al-Kaidę. Punktem zwrotnym był jednak atak na World Trade Center - ocenił nasz gość.

- To był po prostu atak na Stany Zjednoczone, samoloty uderzyły też w Pentagon. Atak na WTC był wypowiedzeniem wojny, nawet nawiązaniem do Pearl Harbor. Akurat byłem wtedy w USA, na szczęście daleko, bo w Illnois. Stany Zjednoczone nigdy czegoś takiego nie przeżyły. To był wtorek i zatrzymano cały ruch, przestrzeń nad stanami zamarła - mówił nasz gość.

W kolejnych wątkach rozmowy pytaliśmy, dlaczego wojna w Afganistanie nie zakończyła się wraz z zabiciem bin Ladena oraz o inną intrerwencję Amerykanów tym razem w Iraku.

Zobacz także

2021-10-11, godz. 11:12 Rajmund Miller o manifestacjach poparcia dla obecności Polski w UE, zmianach w kształceniu lekarzy, wyborach wewnętrznych… - Nie ma niezgodności zapisów unijnych z zapisami polskiej konstytucji. Wchodząc do UE podpisaliśmy zobowiązanie, że będziemy przestrzegać prawa unijnego… » więcej 2021-10-11, godz. 09:41 Piotr Woźniak, regionalny lider frakcji SLD w Nowej Lewicy, o sobotnim kongresie, planach i programie partii i wyborach… - Będziemy starali się przekonać wyborców i być bliżej ludzi. Chciałem bardzo, i wielokrotnie to mówiłem i Robertowi Biedroniowi i Włodzimierzowi Czarzastemu… » więcej 2021-10-08, godz. 17:36 Młodzieżowa Loża Radiowa o wyrokach TSUE, rekonstrukcji rządu i zmianie zwrotek w hymnie Gośćmi Młodzieżowej Loży był dziś Franciszek Posacki (Młodzi Demokraci), Tobiasz Gużda (Młoda Prawica), Amadeusz Hofman (Lewica) i Mariusz Jańczuk (PL… » więcej 2021-10-08, godz. 13:24 Rafał Parvi o podwyżce stóp procentowych i rekordowej inflacji Wczoraj decyzją Rady Polityki Pieniężnej podniesiono stopy procentowe z 0,1% do 0,5%. Czy ta podwyżka zaskakuje? - Trochę mnie zaskoczyła, ale nie na plus… » więcej 2021-10-08, godz. 08:57 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o żeglowności Odry, psychiatrii i działaniach w związku z kolejną falą pa… - Zostały nam jeszcze dwie śluzy: przy ujściu Nysy Kłodzkiej i w Opolu przy moście spacerowym na wyspę Bolko. Mamy zapowiedź z Wód Polskich i Ministerstwa… » więcej 2021-10-07, godz. 12:02 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci - wspólna sprawa". Debata o awarii Facebooka i jej skutkach dla gospodarki oraz kryzysie… Awaria Facebooka miała miejsce w poniedziałek po godzinie 17.00. Kilkanaście tysięcy osób zgłosiło problemy techniczne; strona główna Facebooka nie aktualizowała… » więcej 2021-10-07, godz. 09:56 Ppor. Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej w Prosto z Sejmu. Rozmawia Magdalena Ogórek - Funkcjonariuszom Straży Granicznej jest przykro, kiedy widzą taką fale hejtu, zwłaszcza, że trafia on także w ich rodziny - powiedziała w rozmowie z Magdaleną… » więcej 2021-10-07, godz. 09:01 Prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej o rekrutacji, planach inwestycyjnych i sukcesach naukowych - W tym roku zrekrutowaliśmy o 15 procent studentów mniej niż w roku ubiegłym - przyznał w Porannej Loży Radiowej rektor Politechniki Opolskiej prof. Marcin… » więcej 2021-10-06, godz. 12:33 Janusz Oszytko z opolskiego IPN-u o czynie braci Kowalczyków, od którego mija już 50 lat - Wartość zniszczeń była ogromna, ale był to zamach na budynek, na aulę, nie na ludzi - mówił w Popołudniowej Loży Radiowej Janusz Oszytko, starszy kustosz… » więcej 2021-10-06, godz. 12:32 Burmistrz Jerzy Wrębiak o obwodnicy Brzegu, mieszkalnictwie, podwyżkach za śmieci i niełatwych relacjach z radnymi Gościem samorządowej odsłony Południowej Loży Radiowej był dziś Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu. Rozmawialiśmy m.in. o opóźnieniach w budowie obwodnicy… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »