Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego towarzyszyć…
2021-08-27, 18:49 Autor: Jan Poniatyszyn

Beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego towarzyszyć będą uroczystości religijne i koncerty w Prudniku-Lesie

Konferencja naukowa "Soli Deo" - Kardynał Stefan Wyszyński [fot. Marcin Skomudek]
Konferencja naukowa "Soli Deo" - Kardynał Stefan Wyszyński [fot. Marcin Skomudek]
Zbliża się beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Do tego wydarzenia nawiązywać będą uroczystości w Prudniku-Lesie. W sobotę odbędzie się tam wyjątkowy koncert. Wystąpi Piotr Rubik. Na okoliczność beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia skomponował oratorium, które jutro będzie miało premierę.
Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński zostanie wyniesiony na ołtarze 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej. W Prudniku-Lesie więziony był w czasach stalinowskich przez komunistyczne władze. Miejscem jego izolacji był klasztor Franciszkanów, z którego usunięto zakonników. Sobotni koncert odbędzie się na błoniach przed Sanktuarium św. Józefa, którego kustoszami są zakonnicy. Organizatorami tego wydarzenia są posłanka Katarzyna Czochara oraz Stowarzyszenie Miłośników Wsi Moszczanka.

- Zapraszamy na piękny koncert Piotra Rubika – powiedział Mieczysław Partyczny, sołtys Moszczanki. – Nosiliśmy się z tym zamiarem od dwóch lat i spełniły się nasze marzenia. Piotr Rubik skomponował muzykę do oratorium poświęconego wielkiemu Polakowi, kard. Wyszyńskiemu. Autorem libretta jest Zbigniew Książek.

- Kard. Wyszyński był nie tylko prymasem, ale również wielkim patriotą i mężem stanu – mówiła Katarzyna Czochara, posłanka PiS. – W czasach komunizmu, represji potrafi przeprowadzić Polaków przez czerwoną zarazę. Ta uroczystość w Prudniku-Lesie ma podkreślić to, co zrobił dla nas wszystkich. Wydarzenie to nawiązuje w główniej mierze do 65. rocznicy odnowienia Ślubów Jasnogórskich. Ta idea zrodziła się w Prudniku-Lesie. Sejm ustanowił rok 2021 Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W tym czasie przypadają też okrągłe rocznice. Jest to 120. rocznica urodzin prymasa oraz 40. rocznica jego śmierci. W związku z tym przygotowaliśmy sobotnie uroczystości.

Prudnickie obchody związane z beatyfikacją kard. Stefan Wyszyńskiego kontynuowane będą w następnych tygodniach.

- 12 września w Grocie Lurdzkiej, w Sanktuarium św. Józefa odbędzie się koncert plenerowy - powiedział Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika. – Gwiazdą wieczoru będzie Stanisław Sojka z zespołem. Sama budowa sceny zajmie pięć dni. Pozwoli to uzyskać odpowiedni klimat. 19 września w dzień diecezjalnego dziękczynienia za beatyfikację odprawiona zostanie tam msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Czai. Odbędzie się oficjalne nadanie Prudnikowi patrona, którym zostanie prymas kard. Stefan Wyszyński. Na 6 października zaplanowana została konferencja naukowa o bł. Stefanie Wyszyńskim. Organizujemy ją wspólnie z Kuratorium Oświaty w Opolu. Na zakończenie przewidujemy koncert kwartetu smyczkowego, który poprowadzi Jerzy Zelnik. W międzyczasie odbędzie się Bieg Prymasowski oraz wiele innych wydarzeń towarzyszących.

Prudnickie uroczystości dedykowane kard. Wyszyńskiemu rozpocznie sobotnia msza o godzinie 16. Po niej z koncertem wystąpi Piotr Rubik. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęło Radio Opole.

Zobacz także

2021-09-29, godz. 09:54 Piotr Cywiński dziennikarz specjalizujący się w polityce międzynarodowej i stosunkach polsko-niemieckich o obecnej… - Angela Merkel była przeciw wszystkiemu, co usiłował podjąć rząd Prawa i Sprawiedliwości i bezprecedensowo wspierała opozycję w Polsce - powiedział… » więcej 2021-09-28, godz. 17:34 Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia Spięcie (28.09.2021) Wybory w Niemczech i ich skutki dla Polski, a także sytuacja we Francji - przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi i obecnie: po anulowaniu kontraktu na… » więcej 2021-09-28, godz. 14:36 "Co tam Panie w polityce" prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W programie "Co tam Panie w polityce?" w ramach audycji Loża Radiowa, o najsłynniejszych 50. urodzinach tego roku, czyli jaka jest skala winy Mazurka oraz o… » więcej 2021-09-28, godz. 08:57 Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku i lider MN w województwie o pracach sejmiku, rezolucji ws. traktatów polsko-niemieckich… Likwidacja oddziału psychiatrii dla dorosłych "C" w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Opolu staje się faktem. Na dzisiejszej (28.09) sesji sejmiku radni… » więcej 2021-09-27, godz. 15:26 Piotr Woźniak o kopalni Turów, samorządowych uchwałach "antyLGBT", kongresie zjednoczeniowym Lewicy i o tym, że brakuje… - Gdybyśmy mieli bardziej spokojną i wyważoną politykę zagraniczną to nie mam wątpliwości, że lepiej by się negocjowało z Czechami, Niemcami i w ogóle… » więcej 2021-09-27, godz. 13:24 Tomasz Kostuś, poseł PO o urodzinach, teściowej, Opolskim Zespole Parlamentarnym i wyborach do Bundestagu. - Parlamentarzyści znaleźli się w mojej opinii w nieodpowiednim czasie w nieodpowiednim miejscu - powiedział poseł Tomasz Kostuś komentując obecność partyjnych… » więcej 2021-09-27, godz. 09:18 Renata Cygan, wicedyrektor WUP o rynku pracownika, dotacjach na założenie firmy i pracy sezonowej - Rynek pracownika mamy już od dłuższego czasu, nawet pandemia tego nie zmieniła - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Renata Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego… » więcej 2021-09-24, godz. 20:37 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie wokół kopalni i elektrowni Turów i szczepieniach wśród młodych Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kacper Czubaszek z Młodej Lewicy i Kacper Kunstler z Młodej Prawicy. » więcej 2021-09-24, godz. 13:53 Europoseł PiS Anna Zalewska o pakiecie "Fit for 55", wyborach w Niemczech, sprawie kopalni i elektrowni Turów Gościem Południowej Loży była dziś europoseł LiS Anna Zalewska, z którą rozmawialiśmy o pakiecie klimatycznym "Fit for 55", wyborach w Niemczech i sprawie… » więcej 2021-09-24, godz. 08:53 Małgorzata Oleksiewicz z WFOŚiGW w Opolu o Czystym Powietrzu i Mojej Wodzie - Ponad 3700 wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze" wpłynęło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »