Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Ryszard Galla o tym czy możliwe jest odwołanie…
2021-08-27, 08:54 Autor: Joanna Matlak

Ryszard Galla o tym czy możliwe jest odwołanie marszałek Witek przez opozycję i zbliżających się wyborach w Niemczech

Ryszard Galla w Porannej Loży Radiowej (27.08.2021)
- Zależy jak będzie się układała scena polityczna. Na dziś musiałby nastąpić jakiś wstrząs. Bo to co się dzieje w rządzie czy samym parlamencie jest niepokojące - mówił w Porannej Loży Radiowej Ryszard Galla, kiedy zapytaliśmy czy chciałby przyspieszonych wyborach. O nich mówił Ryszard Terlecki z PiS, że stałoby się tak gdyby opozycji udało się odwołać marszałek sejmu Elżbietę Witek. - Utrata marszałka byłaby istotnym elementem który miałby wpływ na ograniczeniu swobody w kreowaniu polityki - dodał.
Zdaniem naszego gościa stanowisko marszałka jest "wykorzystywane" przez rządzących.

- Pamiętajmy też, że to większość decyduje o skróceniu kadencji i nowych wyborach, a nie prezes Kaczyński. Odwołanie marszałek Witek wydaje mi się to mało prawdopodobne. Wskazuje na to matematyka. Na pewno ze strony Kukiz'15 nie byłoby wsparcia, chociaż Stanisław Tyszka deklarował poparcie. Ale już Paweł Kukiz ma podpisane porozumienie z PiS także w kwestiach osobowych - mówił poseł Galla.

Co się działo na sali plenarnej kiedy to doszło do reasumpcji głosowania? Poseł Galla siedział wtedy w łamach sejmowych tuż za Pawłem Kukizem.

- Byłem świadkiem i byłem zbulwersowany, bo widziałem jak posłowie PiS-u podchodzą na tej otwartej scenie i w świetle kamer. Był tam poseł Suski. Z tej rozmowy jasno wynikało, że chodzi o to by przypadkiem Kukiz'15 czyli ci posłowie nie wychylili się i zmienili swoje stanowisko - mówił poseł Galla.

- To niepokojące, bo nawet jeśli się coś uzgadnia to robi się to w ukryciu, tajemnicy a nie w tak bezczelny i bezpośredni sposób. To głosowanie dotyczyło przesunięcia posiedzenia o kilkanaście dni, PiS miałoby czas by ustabilizować większość i to przeprowadzić. A tu jeszcze jeden element zafunkcjonował, czyli że w każdej sprawie, nawet najtrudniejszej nie można dopuścić by rządzący przegrali głosowanie. W dobrze funkcjonującym parlamencie to nie powinno być miejsca - powiedział Galla.

Naszego gościa pytaliśmy też o zbliżające się wybory do Bundestagu w Niemczech.

Zobacz także

2021-09-20, godz. 08:37 Łukasz Sowada o stowarzyszeniu "Tak dla Opolskiego" i nowej radnej Opola - Do tej porty dogrywaliśmy formalności związane z powołaniem stowarzyszenia, w maju ono formalnie zaistniało - powiedział Łukasz Sowada wiceprezes Stowarzyszenia… » więcej 2021-09-17, godz. 14:42 Młodzieżówki o niskim odsetku zaszczepionych uczniów oraz o zrównoważonym transporcie Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Dwie klasy jednego z opolskich liceów trafiły na kwarantannę. Na kwarantannę trafiła także jedna klasa opolskiej… » więcej 2021-09-17, godz. 14:05 Grzegorz Adamczyk o uszczelnieniu zakazu handlu w niedzielę, emeryturze stażowej i stanowiskach opolskiej Solidarności… - Mam nadzieje, że na tym posiedzeniu sejmu dojdzie do głosowania i uzyskamy wymaganą większość - powiedział w Południowej Loży Radiowej Grzegorz Adamczyk… » więcej 2021-09-17, godz. 09:32 Rafał Pydych o tym na jakim etapie są inwestycje z "Programu 100 obwodnic" - Najbardziej zaawansowana jest w tej chwili obwodnica Brzegu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Pydych, dyrektor GDDKiA w Opolu. Naszego gościa pytaliśmy… » więcej 2021-09-16, godz. 16:51 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" w Loży Radiowej. O płacy minimalnej w 2022 roku i niektórych zmianach podatkowych… 3010 zł brutto i 19,70 zł za godzinę - tak ma wyglądać płaca minimalna w 2022 roku. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie dotyczące minimalnej pensji… » więcej 2021-09-16, godz. 12:40 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem KO Tomaszem Kostusiem Gościem Magdaleny Ogórek był dziś poseł Tomasz Kostuś z Koalicji Obywatelskiej. Tematami rozmowy były unijne wartości, dyskusje o polexicie i kwestie związane… » więcej 2021-09-16, godz. 08:48 Piotr Dancewicz, dyrektor biura Aglomeracji Opolskiej o nowej strategii, mobilności i pomocy ZIT-om - Istotne dla nas są tematy związane ze świadomym gospodarowaniem środowiskiem, adaptacja do zmian klimatu i przygotowanie na sytuacje nadzwyczajne, zintegrowany… » więcej 2021-09-15, godz. 14:15 Barbara Kamińska o głosowaniu w Europejskim Budżecie Obywatelskim i tworzącym się planie współpracy samorządu województwa… - To jest pomysł nie tyle na skalę województwa czy kraju, ale Europy - mówiła w Popołudniowej Loży Radiowej Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i… » więcej 2021-09-15, godz. 13:59 Hubert Ibrom burmistrz Ujazdu o rozwoju mieszkalnictwa w gminie, słabym zainteresowaniu szczepieniami w szkołach i walce… - Około 40 % osób w naszej gminie jest zaszczepionych. Staramy się przekonywać do tego, bo to jedyny sposób powrotu do normalności, ale to przynosi różne… » więcej 2021-09-15, godz. 09:14 Marek Tomków, wieceprezes NRA o szczepieniach w aptekach, omijaniu ust. "apteka dla aptekarza", szczepionce przeciwko… - Dynamicznie rośnie liczba osób szczepionych przeciwko COVID 19 w aptekach - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »