Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Debata 'Wspólna sprawa', czyli pracodawcy, związkowcy…
2021-08-26, 13:59 Autor: Joanna Matlak

Debata "Wspólna sprawa", czyli pracodawcy, związkowcy i ekonomiści o budżecie państwa na 2022 rok i prognozach dotyczących "zaciskania budżetowego pasa"

Jerzy Szteliga, Artur Żurakowski i Grzegorz Adamczyk
Jerzy Szteliga, Artur Żurakowski i Grzegorz Adamczyk
We wtorek rząd przyjął projekt budżetu na 2022 rok. Deficyt ma wynieść 30 mld złotych. A jakie będą plany na kolejne lata? – W 2023 roku będziemy wracać do unijnych i krajowych reguł fiskalnych – zapowiada minister finansów Tadeusz Kościński. Niektórzy ekonomiści oceniają, a nawet ostrzegają, że Unia Europejska może przestać tolerować wysoki deficyt w Polsce. Czy czeka nas budżetowe zaciskanie pasa? O to pytaliśmy naszych gości, którymi w tym tygodniu byli dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Jerzy Szteliga z OPZZ i Grzegorz Adamczyk z opolskiej „Solidarności”.
- Dzieje się coś dziwnego. Ja Każdemu polskiego rządowi życzę jak najlepiej, sobie jako obywatelowi życzę jak najmniejszego deficytu i rozumiem to zmniejszenie deficytu o 50 mld złotych/. Ale niepokoi, że np. zrezygnował dyrektor departamentu budżetowego i mówi, że "nie będzie się zajmował kreatywną księgowością". Jarosław Gowin zgłosił fundamentalne wątpliwości - wskazał dr Jerzy Szteliga (OPZZ).

- Budżet się zmienia, my go dostosowujemy, ale mamy też taką sytuację, że jest masa funduszu chociażby pomocowych i to są pieniądze pozabudżetowe. Jednak są to zobowiązania, to np. ten fundusz pocovidowy w formie pożyczek czy dotacji – mówił dr Artur Żurakowski, ekonomista. - Z drugiej strony z budżetu można wyczytać pewien optymizm, bo jeśli minister mówi, że w 2023 roku wrócimy na tory, które nakazuje Unia, to znaczy że planujemy mniejsze zadłużanie – ocenił.

- Nasza gospodarka za pierwsze półrocze odnotowała rekordowy wzrost gospodarczy, prawie 11 procent - mówił Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący opolskiej „Solidarności”. – Założenia budżetowe są jeszcze w miare optymistyczne, ale trzeba popatrzeć co będzie z gospodarką w 2023-2024 roku? Czy dotknie nas ta fala wyhamowania? Dodatkowo inflacja. Nie wiemy czy dalej będzie postępować rok do roku na poziomie 5-6% czy zostanie zdławiona. Tutaj jest dużo zmiennych – dodał.

Zobacz także

2021-10-05, godz. 08:53 Prof. Marek Masnyk, rektor UO o maseczkach na zajęciach, paszportach covidowych, planach na ten rok akademicki i sytuacji… - Mam nadzieję, że nauka stacjonarna będzie trwała jak najdłużej - powiedział w Porannej Loży Radiowej prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego… » więcej 2021-10-04, godz. 17:30 Ryszard Galla, poseł MN o tym, dlaczego w Sejmie bronił zamknięcia oddziału psychiatrycznego w szpitalu w Opolu - Od lat uczestniczę w pracach rady społecznej szpitala jako przewodniczący i wiem, że powody zamknięcia jednego z trzech oddziałów to niedofinansowanie… » więcej 2021-10-04, godz. 11:08 Violetta Porowska o opolskiej psychiatrii, przedłużeniu stanu wyjątkowego i Funduszu Sprawiedliwości - Oceniam tę decyzję absolutnie negatywnie. Psychiatria jest jedną z tych specjalizacji, która jest absolutnie konieczna i potrzebna. Złożę do marszałka… » więcej 2021-10-04, godz. 09:44 Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa o strategii regionu, psychiatrii i śmieciach - Stawiamy na jakość życia - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon Ogłaza, radny sejmiku i członek zarządu regionu. Po południu odbędzie się specjalna… » więcej 2021-10-01, godz. 17:44 Młodzieżowa Loża Radiowa o przedłużeniu stanu wyjątkowego i apelu radnych Opola ws. zmian w oświacie Goścmi Młodzieżowej Loży byli dziś Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS) i Kacper Jungowski (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-10-01, godz. 13:56 Radni Opola Piotr Mielec i Michał Nowak o stadionie, zmianach w oświacie i składowisku odpadów na ul. Podmiejskiej Gośćmi Południowej Loży byli dziś radni Opola: Piotr Mielec z klubu prezydenta i Michał Nowak z klubu PiS. Rozmawialiśmy o tematach wczorajszej sesji rady… » więcej 2021-10-01, godz. 09:12 Sławomir Kłosowski o walce z nielegalnymi niebezpiecznymi odpadami, opiece psychiatrycznej i przygotowaniach do walki… - Szara strefa w gospodarowaniu odpadami dotyczy głównie wyrzucania odpadów niebezpiecznych na prywatnych posesjach niezgodnie z prawem - powiedział w Porannej… » więcej 2021-09-30, godz. 16:06 Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa o kolejnych etapach wdrażania pakietu mobilności i jego skutkach Kolejna część pakietu mobilności wejdzie w życie w lutym przyszłego roku. Przeanalizowano jakie to może przynieść zmiany i stwierdzono, że liczba pojazdów… » więcej 2021-09-30, godz. 13:09 Janusz Kowalski w "Prosto z Sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o likwidacji oddziału psychiatrii, polityce migracyjnej… - Kiedy jest pandemia koronawirusa i kiedy tysiące Polaków potrzebuje wsparcia służby zdrowia, także zdrowia psychicznego decyzja zarządu województwa (PO… » więcej 2021-09-30, godz. 09:05 Tomasz Gabor, radny sejmiku (SP, klub PiS) o powodach likwidacji oddziału psychiatrii w szpitalu w Opolu - Pan dyrektor szukał lekarzy w portalach społecznościowych - powiedział w Porannej Loży Radiowej Tomasz Gabor, radny sejmiku województwa opolskiego z klubu… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »