Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Debata 'Wspólna sprawa', czyli pracodawcy, związkowcy…
2021-08-26, 13:59 Autor: Joanna Matlak

Debata "Wspólna sprawa", czyli pracodawcy, związkowcy i ekonomiści o budżecie państwa na 2022 rok i prognozach dotyczących "zaciskania budżetowego pasa"

Jerzy Szteliga, Artur Żurakowski i Grzegorz Adamczyk
Jerzy Szteliga, Artur Żurakowski i Grzegorz Adamczyk
We wtorek rząd przyjął projekt budżetu na 2022 rok. Deficyt ma wynieść 30 mld złotych. A jakie będą plany na kolejne lata? – W 2023 roku będziemy wracać do unijnych i krajowych reguł fiskalnych – zapowiada minister finansów Tadeusz Kościński. Niektórzy ekonomiści oceniają, a nawet ostrzegają, że Unia Europejska może przestać tolerować wysoki deficyt w Polsce. Czy czeka nas budżetowe zaciskanie pasa? O to pytaliśmy naszych gości, którymi w tym tygodniu byli dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Jerzy Szteliga z OPZZ i Grzegorz Adamczyk z opolskiej „Solidarności”.
- Dzieje się coś dziwnego. Ja Każdemu polskiego rządowi życzę jak najlepiej, sobie jako obywatelowi życzę jak najmniejszego deficytu i rozumiem to zmniejszenie deficytu o 50 mld złotych/. Ale niepokoi, że np. zrezygnował dyrektor departamentu budżetowego i mówi, że "nie będzie się zajmował kreatywną księgowością". Jarosław Gowin zgłosił fundamentalne wątpliwości - wskazał dr Jerzy Szteliga (OPZZ).

- Budżet się zmienia, my go dostosowujemy, ale mamy też taką sytuację, że jest masa funduszu chociażby pomocowych i to są pieniądze pozabudżetowe. Jednak są to zobowiązania, to np. ten fundusz pocovidowy w formie pożyczek czy dotacji – mówił dr Artur Żurakowski, ekonomista. - Z drugiej strony z budżetu można wyczytać pewien optymizm, bo jeśli minister mówi, że w 2023 roku wrócimy na tory, które nakazuje Unia, to znaczy że planujemy mniejsze zadłużanie – ocenił.

- Nasza gospodarka za pierwsze półrocze odnotowała rekordowy wzrost gospodarczy, prawie 11 procent - mówił Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący opolskiej „Solidarności”. – Założenia budżetowe są jeszcze w miare optymistyczne, ale trzeba popatrzeć co będzie z gospodarką w 2023-2024 roku? Czy dotknie nas ta fala wyhamowania? Dodatkowo inflacja. Nie wiemy czy dalej będzie postępować rok do roku na poziomie 5-6% czy zostanie zdławiona. Tutaj jest dużo zmiennych – dodał.

Zobacz także

2021-10-08, godz. 13:24 Rafał Parvi o podwyżce stóp procentowych i rekordowej inflacji Wczoraj decyzją Rady Polityki Pieniężnej podniesiono stopy procentowe z 0,1% do 0,5%. Czy ta podwyżka zaskakuje? - Trochę mnie zaskoczyła, ale nie na plus… » więcej 2021-10-08, godz. 08:57 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o żeglowności Odry, psychiatrii i działaniach w związku z kolejną falą pa… - Zostały nam jeszcze dwie śluzy: przy ujściu Nysy Kłodzkiej i w Opolu przy moście spacerowym na wyspę Bolko. Mamy zapowiedź z Wód Polskich i Ministerstwa… » więcej 2021-10-07, godz. 12:02 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci - wspólna sprawa". Debata o awarii Facebooka i jej skutkach dla gospodarki oraz kryzysie… Awaria Facebooka miała miejsce w poniedziałek po godzinie 17.00. Kilkanaście tysięcy osób zgłosiło problemy techniczne; strona główna Facebooka nie aktualizowała… » więcej 2021-10-07, godz. 09:56 Ppor. Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej w Prosto z Sejmu. Rozmawia Magdalena Ogórek - Funkcjonariuszom Straży Granicznej jest przykro, kiedy widzą taką fale hejtu, zwłaszcza, że trafia on także w ich rodziny - powiedziała w rozmowie z Magdaleną… » więcej 2021-10-07, godz. 09:01 Prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej o rekrutacji, planach inwestycyjnych i sukcesach naukowych - W tym roku zrekrutowaliśmy o 15 procent studentów mniej niż w roku ubiegłym - przyznał w Porannej Loży Radiowej rektor Politechniki Opolskiej prof. Marcin… » więcej 2021-10-06, godz. 12:33 Janusz Oszytko z opolskiego IPN-u o czynie braci Kowalczyków, od którego mija już 50 lat - Wartość zniszczeń była ogromna, ale był to zamach na budynek, na aulę, nie na ludzi - mówił w Popołudniowej Loży Radiowej Janusz Oszytko, starszy kustosz… » więcej 2021-10-06, godz. 12:32 Burmistrz Jerzy Wrębiak o obwodnicy Brzegu, mieszkalnictwie, podwyżkach za śmieci i niełatwych relacjach z radnymi Gościem samorządowej odsłony Południowej Loży Radiowej był dziś Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu. Rozmawialiśmy m.in. o opóźnieniach w budowie obwodnicy… » więcej 2021-10-06, godz. 09:08 Marcin Laskowski o proteście ratowników medycznych w dwóch szpitalach w Opolu - Obecnie brakuje 17-tu ratowników z 20 w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, w Szpitalu Wojewódzkim zwolnienia L4 przedstawiło 4 ratowników - Marcin Laskowski… » więcej 2021-10-04, godz. 11:09 Aleksandra Szubryt o warsztatach Majsterkowicz 2.0 - Postanowiliśmy zrobić warsztaty dla osób, które chciałyby nauczyć się naprawiać sprzęty elektroniczne - powiedziała Aleksandra Szybryt w Popołudniowej… » więcej 2021-10-05, godz. 13:32 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza We wtorkowym cyklu Piotr Gociek skomentował niewpuszczenie Rafała Ziemkiewicza do Wielkiej Brytanii. Powód, jaki podano dziennikarzowi odmawiając mu wjazdu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »