Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Marcin Ociepa o testowaniu naszego państwa i społeczeństwa…
2021-08-25, 08:32 Autor: Joanna Matlak

Marcin Ociepa o testowaniu naszego państwa i społeczeństwa przez białoruski reżim, aspekcie humanitarnym, uszczelnianiu granic

Marcin Ociepa [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marcin Ociepa [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Jest różnie. Myślę, że akurat polskie społeczeństwo jest nieco bardziej świadome niż społeczeństwo na Zachodzie. Mamy tego świadomość na co dzień, a wynika to z tego, że mamy bezpośrednie sąsiedztwo z Rosją przy obwodzie kaliningradzkim, jesteśmy sąsiadami Ukrainy i Białorusi. Oczywiście trzeba nad tą świadomością pracować i jest to olbrzymia odpowiedzialność polityków i dziennikarzy – mówił w Porannej Loży Radiowej Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej. Naszego gościa pytaliśmy czy zgodnie z tezą postawioną przez wiceministra, że jesteśmy jako społeczeństwo, politycy, dziennikarze, organy administracji publicznej testowani, jesteśmy świadomi tego testowania.
Tymczasem Międzynarodowy Fundusz Walutowy przyznał Białorusi prawie 1 miliard dolarów wsparcia w obliczu pandemii koronawirusa. O wstrzymanie tej operacji apelowała opozycja, w tym m.in. Swiatłana Cichanouska.

- To jest instytucja zarządzana nie tylko przez Polskę, ale także innych polityków, managerów z innych krajów i rzeczywiście świadomość innych nacji, które są „oddalone”, pozostawia wiele do życzenia. Jeszcze Niemcy są tego świadomi, prowadzą bardzo świadomą politykę wschodnią, ale kiedy mówimy o krajach dalej położonych to jest problem i to przekłada się na decyzje, które wynikają albo z braku wiedzy albo naiwności. Niestety, bardzo często ma to miejsce na forum Unii Europejskiej, ale tu jest rola Polski i krajów bałtyckich czy krajów Europy Środkowo-Wschodniej, ale też często Niemiec, aby uświadamiać partnerów na Zachodzie, że mamy do czynienia z reżimem i jakiekolwiek wsparcie i pobłażliwość ma swoje dalekosiężne konsekwencje umacniania reżimu w Moskwie czy Mińsku - mówił Ociepa.

- Ci ludzie mają prawo nawet uzyskać w Polsce azyl, status uchodźcy, mogą przejść przez polską granice pod warunkiem, że zgłoszą się do najbliższej placówki Straży Granicznej albo do najbliższej placówki dyplomatycznej Rzeczpospolitej gdzie zostaną poddani procedurze sprawdzenia. I jeśli ją przejdą, zostanie udzielona im pomoc. Proszę spojrzeć; obecnie z Afganistanu sprowadziliśmy 750 osób. Polski rząd w sytuacji gdy są przestrzegane procedury, ma możliwość sprawdzenia ludzi i nie uchyla się od gestów humanitarnych. To jest fałszywy dylemat – albo pomoc humanitarna albo bezpieczeństwo – nas stać na jedno i drugie - podkreślił wiceszef MON.

- Ci ludzie nie są na terenie „ziemi niczyjej” tylko na Białorusi, my nie możemy przekraczać granicy i wykonywać jakieś ruchy bez zgody Białorusi. Wystąpiliśmy o zgode na konwój humanitarny, Białoruś odmówiła co tylko potwierdza, że nie chodzi o prawa człowieka, a prowokacje białoruskich i rosyjskich służb - mówił w Radiu Opole Ociepa.

- Granica RP jest długa, szczególnie na odcinku polsko-białoruskim, nie można przekraczać granicy wszędzie gdzie się chce. To też granica UE i nie można jej przekraczać w dowolnym miejscu. Gdyby ci ludzi poszli na przejście graniczne to mogliby uzyskać wsparcie.

Naszego gościa pytaliśmy też o sprawę Andżeliki Borys czy Andrzeja Poczubuta, którzy od 5-6 miesięcy przebywają w białoruskim areszcie. W mediach pojawiły się informacje, że areszt zostanie przedłużony, a prawo łaski może być zastosowane jeśli wyrażą skruchę i przyznają się do winy. – Ten aspekt jak i aspekt humanitarny czyli ludzie, którzy są na granicy, to żywa broń w rękach Łukaszenki i to jest dla mnie osobiście jako polityka bardzo trudne. Ja tam widzę ludzi, którzy mają swoje uczucia, potrzeby, którzy cierpią i tak samo jest z naszymi rodakami za granicą. Po ludzku jako politykowi jest mi przykro, że musimy stawiać czoła takim sytuacjom - mówił Ociepa.

- Rzeczywiście, dzisiaj Andżelika Borys, z którą jestem zaprzyjaźniony od wielu lat i nie raz gościła w Opolu na moje zaproszenie jak i zaproszenie Romana Kirsteina, jest obywatelką Białorusi, celowo nie przyjmowała żadnego polskiego obywatelstwa, żeby nie prowokować reżimu, by nie została wydalona. Mówiąc w skrócie; Andżelika Borys chce pozostać na Białorusi i to co się z nią dzisiaj dzieje jest wynikiem świadomej ofiary jaką ona ponosi. Ona ma świadomość, że może się przyznać i zostać wydalona w jedną stronę do Polski. Borys jako niezwykle odważna kobieta, która nie raz doświadczyła aresztu ze strony białoruskiego reżimu, zdecydowała się ponieść tę ofiarę i nie powinniśmy o tym zapominać – mówił Ociepa.

Zobacz także

2021-09-29, godz. 09:54 Piotr Cywiński dziennikarz specjalizujący się w polityce międzynarodowej i stosunkach polsko-niemieckich o obecnej… - Angela Merkel była przeciw wszystkiemu, co usiłował podjąć rząd Prawa i Sprawiedliwości i bezprecedensowo wspierała opozycję w Polsce - powiedział… » więcej 2021-09-28, godz. 17:34 Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia Spięcie (28.09.2021) Wybory w Niemczech i ich skutki dla Polski, a także sytuacja we Francji - przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi i obecnie: po anulowaniu kontraktu na… » więcej 2021-09-28, godz. 14:36 "Co tam Panie w polityce" prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W programie "Co tam Panie w polityce?" w ramach audycji Loża Radiowa, o najsłynniejszych 50. urodzinach tego roku, czyli jaka jest skala winy Mazurka oraz o… » więcej 2021-09-28, godz. 08:57 Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku i lider MN w województwie o pracach sejmiku, rezolucji ws. traktatów polsko-niemieckich… Likwidacja oddziału psychiatrii dla dorosłych "C" w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Opolu staje się faktem. Na dzisiejszej (28.09) sesji sejmiku radni… » więcej 2021-09-27, godz. 15:26 Piotr Woźniak o kopalni Turów, samorządowych uchwałach "antyLGBT", kongresie zjednoczeniowym Lewicy i o tym, że brakuje… - Gdybyśmy mieli bardziej spokojną i wyważoną politykę zagraniczną to nie mam wątpliwości, że lepiej by się negocjowało z Czechami, Niemcami i w ogóle… » więcej 2021-09-27, godz. 13:24 Tomasz Kostuś, poseł PO o urodzinach, teściowej, Opolskim Zespole Parlamentarnym i wyborach do Bundestagu. - Parlamentarzyści znaleźli się w mojej opinii w nieodpowiednim czasie w nieodpowiednim miejscu - powiedział poseł Tomasz Kostuś komentując obecność partyjnych… » więcej 2021-09-27, godz. 09:18 Renata Cygan, wicedyrektor WUP o rynku pracownika, dotacjach na założenie firmy i pracy sezonowej - Rynek pracownika mamy już od dłuższego czasu, nawet pandemia tego nie zmieniła - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Renata Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego… » więcej 2021-09-24, godz. 20:37 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie wokół kopalni i elektrowni Turów i szczepieniach wśród młodych Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kacper Czubaszek z Młodej Lewicy i Kacper Kunstler z Młodej Prawicy. » więcej 2021-09-24, godz. 13:53 Europoseł PiS Anna Zalewska o pakiecie "Fit for 55", wyborach w Niemczech, sprawie kopalni i elektrowni Turów Gościem Południowej Loży była dziś europoseł LiS Anna Zalewska, z którą rozmawialiśmy o pakiecie klimatycznym "Fit for 55", wyborach w Niemczech i sprawie… » więcej 2021-09-24, godz. 08:53 Małgorzata Oleksiewicz z WFOŚiGW w Opolu o Czystym Powietrzu i Mojej Wodzie - Ponad 3700 wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze" wpłynęło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »