Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Opolscy samorządowcy o propozycjach ustawowych rozwiązań…
2021-08-23, 17:21 Autor: Jan Poniatyszyn

Opolscy samorządowcy o propozycjach ustawowych rozwiązań mających zwiększyć zarobki tego sektora publicznego

Leszek Wiącek, Artur Nowak, Iwona Sobania, Artur Rolka
Leszek Wiącek, Artur Nowak, Iwona Sobania, Artur Rolka
Prawo i Sprawiedliwość złożyło projekt nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Zmiana ta obejmuje też pracowników samorządowych i radnych. Zgodnie z tą propozycją ich maksymalne wynagrodzenie będzie wielokrotnością kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.
Jakie są relacja zarobków w samorządach lokalnych do tego, co oferuje rynek pracy?

- W Polsce funkcjonuje ponad 2500 gmin – powiedział Artur Rolka, burmistrz Paczkowa. - W małych gminach jesteśmy największymi pracodawcami, zarządzamy największym budżetem. Praktycznie, co roku podwyższane jest minimalne wynagrodzenie. W przyszłym roku będzie to trzy tysiące złotych bez wysługi lat. Pracownik fizyczny będzie zarabiał 4400 złotych brutto. Np. mój urzędnik z wydziału finansowego, który jest specjalistą i pracuje tam 25 lat, też będzie miał to najniższe wynagrodzenie. Dlatego z samorządów odchodzą specjaliści.

- Pieniądze to rzecz, której nigdy nie za wiele – mówiła Iwona Sobania, burmistrz Byczyny. – Natomiast w naszej sytuacji musimy wziąć pod uwagę budżet gminy. Parę lat temu obcięto samorządowcom wynagrodzenia. Na początku kadencji moje wynagrodzenie w porównaniu do poprzednika również zostało zmniejszone. Zarobki wójtów, burmistrzów powinny być uzależnione od wielkości gminy, bo więcej czasu, energii trzeba zużyć, gdy się jest włodarzem dużego miasta. Ten pomysł, żeby pensje były odgórne jest dobry. Natomiast radni powinni mieć wpływ na premie dla burmistrza i oceniać go po skutkach rozwoju gminy.

- Podwyżki wszyscy lubią i każdy chciałby dostać podwyżkę - powiedział Artur Nowak, członek Zarządu Powiatu Kluczborskiego. – Powrót do tych zarobków, które były przed 2018 rokiem jest przez samorządowców dobrze przyjmowany. W przypadku samorządu i Sejmu należy ustalić współczynniki, przeliczniki, które automatycznie będą regulowały płace. Jest co najmniej nieprzyzwoite, gdy posłowie, radni sami sobie podnoszą wypłaty i ustalają diety.

- Bardzo przykro mi było, gdy obniżono pensje samorządowcom – komentował Leszek Wiącek, burmistrz Wołczyna. – Wiele czasu trzeba poświęcać w tej pracy nie licząc popołudni, sobót i niedziel. Ktoś powiedział kiedyś - jest to teraz często powtarzane - że nigdy nie ma dobrego czasu na podwyżki. Niestety społeczeństwo może nie ma do końca wiedzy o pracy samorządowej, ile trzeba poświęcać na to czasu. Generalnie społeczeństwo nie jest zachwycone, gdy samorządowcom podnosi się wynagrodzenie. Dzisiaj w porównywalnych, albo nieporównywalnych zawodach zarabia się więcej niż samorządowcy. Wójt, burmistrz ma na początku kadencji ustalone wynagrodzenie i z roku na rok nie ma rewaloryzacji. Nie ma żadnej nagrody i premii. Samorządowcy, ministrowie i prezydent powinni więcej zarabiać. Czy w pandemii to jest dobry czas? Trudno mi się do tego odnieść. Czy nie należałoby ustawowo określić, że kandydujący na burmistrza wie, ile może zarabiać? Żeby później radni nie dyskryminowali taką osobę, mścili się, albo wyróżniali w sposób nieuzasadniony. Aczkolwiek to, że radni decydują o zarobkach wójta, czy burmistrza też ma swoje uzasadnienie. Cały czas wierzymy w to, że potrafią ocenić, czy gmina rozwija się dobrze, czy wójt, burmistrz dobrze funkcjonuje. Ich zarobki powinny być uzależnione od wielkości samorządu.

Autorzy ustawy nowelizującej zasady wynagradzania w samorządach lokalnych argumentują, że przez ostatnie lata płaca minimalna w Polsce znacząco urosła. Jednak pensje samorządowców na kierowniczych stanowiskach od lat nie ulegały zmianom. Nowe rozwiązania ustawowe mają urealnić ich wynagrodzenia.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »