Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy…
2021-08-20, 18:03 Autor: Jan Poniatyszyn

Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy w Głuchołazach, o edukacji pszczelarskiej i apiterapii

Antoni Ożóg [zdj. Jan Poniatyszyn]
Antoni Ożóg [zdj. Jan Poniatyszyn]
Coraz popularniejsze staje się pszczelarstwo i apiterapia, czyli leczenie miodem oraz innymi produktami pszczelimi. Związane z tym ciekawe przedsięwzięcie zrealizowano w Górach Opawskich.
- Lato raczej nie jest dla nas pomyślne, trudna była też wiosna – powiedział Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy w Głuchołazach. – Trudno było pozyskać miody odmianowe. Na naszym terenie mieliśmy tylko miód wielokwiatowy. W lecie musimy nasze pszczoły dokarmiać. Rozpoczęliśmy proces ich leczenia. Przygotowujemy się już do zimy. Od tego zleży, jak będzie wyglądał przyszły rok.

Charbielin w gminie Głuchołazy stał się ogólnopolskim centrum edukacji pszczelarskiej, która prowadzona jest w Gminnym Ośrodku Szkolenia Rolniczego.

- Od trzech lat intensywnie szkolimy naszych pszczelarzy. Organizujemy kursy podstawowe. Funkcjonuje policealna szkoła zawodowa. Udało się otworzyć filie w Głubczycach i Kłodzku. W tym roku ponad 250 pszczelarzy, absolwentów zdawało egzaminy w styczniu i czerwcu. W naszym rejonie chcieliśmy nawiązać współpracę ze szkołami o charakterze rolniczym. Niestety ta propozycja nie trafił na pozytywny grunt. Nie udało nam się otworzyć pięcioletniego technikum pszczelarskiego. Byłaby to druga taka szkoła w Polsce i splendor dla naszego regionu. Od czasu kiedy powstała nasza szkoła chcieliśmy zrobić coś poza tym, co jest powszechnie kojarzone z pszczelarstwem. Dlatego w Pokrzywnej powstał domek apiterapii. Podobny jest do sauny. Żyją tam pszczoły, które są odizolowane od ludzi. Powietrze z tych uli w specjalny sposób dostaje się do pomieszczenia, gdzie przebywają ludzie. Powietrze to jest sterylne. Są tam flawonoidy, które biorą się w ulach z propolisu chroniącego przed różnymi chorobami. Nawet mówi się, że propolis potrafi niszczyć wirusy. Leżakując w domku apiterapii oddychamy tym samym powietrzem, co pszczoły. Leczy się tam też biopolem – mówił Antoni Ożóg.

Pszczelarzy przybywa. Generalnie są to osoby starsze.

- Szczególnie się cieszę, że przybywa nam ludzi młodych. Ciekawostką jest to, że wśród nas jest coraz więcej kobiet. Dużo kobiet interesuje się pszczelarstwem. Przychodzą do szkoły i zapisują się do naszego koła pszczelarskiego. W Pokrzywnej prowadzimy też przedszkole pszczelarskie, do którego przyjeżdżają nawet ludzie z Wrocławia. Poznają tam tajniki hodowli tych owadów.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »