Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy…
2021-08-20, 18:03 Autor: Jan Poniatyszyn

Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy w Głuchołazach, o edukacji pszczelarskiej i apiterapii

Antoni Ożóg [zdj. Jan Poniatyszyn]
Antoni Ożóg [zdj. Jan Poniatyszyn]
Coraz popularniejsze staje się pszczelarstwo i apiterapia, czyli leczenie miodem oraz innymi produktami pszczelimi. Związane z tym ciekawe przedsięwzięcie zrealizowano w Górach Opawskich.
- Lato raczej nie jest dla nas pomyślne, trudna była też wiosna – powiedział Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy w Głuchołazach. – Trudno było pozyskać miody odmianowe. Na naszym terenie mieliśmy tylko miód wielokwiatowy. W lecie musimy nasze pszczoły dokarmiać. Rozpoczęliśmy proces ich leczenia. Przygotowujemy się już do zimy. Od tego zleży, jak będzie wyglądał przyszły rok.

Charbielin w gminie Głuchołazy stał się ogólnopolskim centrum edukacji pszczelarskiej, która prowadzona jest w Gminnym Ośrodku Szkolenia Rolniczego.

- Od trzech lat intensywnie szkolimy naszych pszczelarzy. Organizujemy kursy podstawowe. Funkcjonuje policealna szkoła zawodowa. Udało się otworzyć filie w Głubczycach i Kłodzku. W tym roku ponad 250 pszczelarzy, absolwentów zdawało egzaminy w styczniu i czerwcu. W naszym rejonie chcieliśmy nawiązać współpracę ze szkołami o charakterze rolniczym. Niestety ta propozycja nie trafił na pozytywny grunt. Nie udało nam się otworzyć pięcioletniego technikum pszczelarskiego. Byłaby to druga taka szkoła w Polsce i splendor dla naszego regionu. Od czasu kiedy powstała nasza szkoła chcieliśmy zrobić coś poza tym, co jest powszechnie kojarzone z pszczelarstwem. Dlatego w Pokrzywnej powstał domek apiterapii. Podobny jest do sauny. Żyją tam pszczoły, które są odizolowane od ludzi. Powietrze z tych uli w specjalny sposób dostaje się do pomieszczenia, gdzie przebywają ludzie. Powietrze to jest sterylne. Są tam flawonoidy, które biorą się w ulach z propolisu chroniącego przed różnymi chorobami. Nawet mówi się, że propolis potrafi niszczyć wirusy. Leżakując w domku apiterapii oddychamy tym samym powietrzem, co pszczoły. Leczy się tam też biopolem – mówił Antoni Ożóg.

Pszczelarzy przybywa. Generalnie są to osoby starsze.

- Szczególnie się cieszę, że przybywa nam ludzi młodych. Ciekawostką jest to, że wśród nas jest coraz więcej kobiet. Dużo kobiet interesuje się pszczelarstwem. Przychodzą do szkoły i zapisują się do naszego koła pszczelarskiego. W Pokrzywnej prowadzimy też przedszkole pszczelarskie, do którego przyjeżdżają nawet ludzie z Wrocławia. Poznają tam tajniki hodowli tych owadów.

Zobacz także

2021-09-30, godz. 16:06 Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa o kolejnych etapach wdrażania pakietu mobilności i jego skutkach Kolejna część pakietu mobilności wejdzie w życie w lutym przyszłego roku. Przeanalizowano jakie to może przynieść zmiany i stwierdzono, że liczba pojazdów… » więcej 2021-09-30, godz. 13:09 Janusz Kowalski w "Prosto z Sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o likwidacji oddziału psychiatrii, polityce migracyjnej… - Kiedy jest pandemia koronawirusa i kiedy tysiące Polaków potrzebuje wsparcia służby zdrowia, także zdrowia psychicznego decyzja zarządu województwa (PO… » więcej 2021-09-30, godz. 09:05 Tomasz Gabor, radny sejmiku (SP, klub PiS) o powodach likwidacji oddziału psychiatrii w szpitalu w Opolu - Pan dyrektor szukał lekarzy w portalach społecznościowych - powiedział w Porannej Loży Radiowej Tomasz Gabor, radny sejmiku województwa opolskiego z klubu… » więcej 2021-09-29, godz. 13:56 Paweł Masełko o "Super Powiecie", finansach powiatu, rozbudowie szpitala w Kędzierzynie - Koźlu Kozielski szpital a covid 19, obrady Związku Powiatów Polskich, a także inwestycje i finanse powiatu - to tematy jakie poruszyliśmy z gościem Popołudniowej… » więcej 2021-09-29, godz. 13:56 Małgorzata Rabiega, wiceprezes Zakładu Komunalnego w Opolu o tym dlaczego miasto nie chce zgodzić się na rozszerzenie… Firma Remondis odbierająca odpady w Opolu chce zwiększyć zakres swojej działalności, planuje zbierać odpady niekomunalne spoza Opola, magazynować je i przekazywać… » więcej 2021-09-29, godz. 09:54 Piotr Cywiński dziennikarz specjalizujący się w polityce międzynarodowej i stosunkach polsko-niemieckich o obecnej… - Angela Merkel była przeciw wszystkiemu, co usiłował podjąć rząd Prawa i Sprawiedliwości i bezprecedensowo wspierała opozycję w Polsce - powiedział… » więcej 2021-09-28, godz. 17:34 Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia Spięcie (28.09.2021) Wybory w Niemczech i ich skutki dla Polski, a także sytuacja we Francji - przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi i obecnie: po anulowaniu kontraktu na… » więcej 2021-09-28, godz. 14:36 "Co tam Panie w polityce" prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W programie "Co tam Panie w polityce?" w ramach audycji Loża Radiowa, o najsłynniejszych 50. urodzinach tego roku, czyli jaka jest skala winy Mazurka oraz o… » więcej 2021-09-28, godz. 08:57 Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku i lider MN w województwie o pracach sejmiku, rezolucji ws. traktatów polsko-niemieckich… Likwidacja oddziału psychiatrii dla dorosłych "C" w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Opolu staje się faktem. Na dzisiejszej (28.09) sesji sejmiku radni… » więcej 2021-09-27, godz. 15:26 Piotr Woźniak o kopalni Turów, samorządowych uchwałach "antyLGBT", kongresie zjednoczeniowym Lewicy i o tym, że brakuje… - Gdybyśmy mieli bardziej spokojną i wyważoną politykę zagraniczną to nie mam wątpliwości, że lepiej by się negocjowało z Czechami, Niemcami i w ogóle… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »