Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o reformie…
2021-08-17, 09:04 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o reformie Kodeksu spółek handlowych, ustawie reprywatyzacyjnej i "opolskiej ośmiornicy"

Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o reformie Kodeksu spółek handlowych, ustawie reprywatyzacyjnej i "opolskiej ośmiornicy"
- To największa nowelizacja od 20 lat. Zmiana kodeksu spółek handlowych ma wpływ na 440 tys. polskich spółek kapitałowych: z o. o, spółek akcyjnych. 440 tys. polskich przedsiębiorców odczuje pozytywne zmiany tej ustawy, która wchodzi w skład Polskiego Ładu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski.
Nowelizacja wprowadza tzw. prawo holdingowe, koncernowe co pozwala realizować wspólne strategie przez duże koncerny prywatne i spółki skarbu państwa. Zamyka możliwość zasiadania w radach nadzorczych skazanych. - Zwiększamy uprawnienia rad nadzorczych po to, żeby nadzór nad majątkiem był jeszcze bardziej uszczelniony - powiedział poseł Kowalski.

Nad nowelizacją pracowało grono 60 ekspertów, prace trwały prawie półtora roku.
- To legislacyjne dzieło mojego życia, bo takie zmiany są wprowadzane raz na 15, 20 lat, szczególnie w tak wrażliwym obszarze jak kodeks spółek kapitałowych. Pracom przewodził opolanin, Pan dr Filip Ostrowski, który jest dyrektorem Biura Reformy Nadzoru Inwestorskiego w Ministerstwie Aktywów Państwowych, absolwent III LO w Opolu. W pracach uczestniczył także Dariusz Hryniów, znakomity prawnik ten, który wywalczył dla Polski 6 mld zł od Gazpromu.
Poseł Kowalski podkreślił, że zmiana kodeksu spółek handlowych była głęboko skonsultowana z biznesem i ekspertami.

Gość Radia Opole skomentował także przyjęcie ustawy reprywatyzacyjnej, które wywołało ostrą reakcje Izraela.
- Polska jest suwerennym państwem, podejmujemy suwerenne decyzje. Jestem dumny, że należę do Solidarnej Polski, której lider Zbigniew Ziobro zakończył jeden z ważniejszych problemów ostatnich 30 lat dotyczący wyłudzeń reprywatyzacyjnych - stwierdził poseł z Opolszczyzny. - Możliwość podważenia decyzji administracyjnej będzie kończyła się po 30 latach, a to kończy faktycznie reprywatyzację w Polsce. Przy czym, jeśli są spadkobiercy i dowody na to, to droga cywilna jest otwarta - powiedział Janusz Kowalski.

Odniósł się także do doniesień posła Witolda Zembaczyńskiego i portalu oko.press dotyczących jego powiązań z Fundacją Exbono kontrolowaną przez NiK w ramach kontroli Funduszu Sprawiedliwości. Na grafikach obrazujących powiązania prezentowanych przez posła Zembaczyńskiego pojawia się zdjęcie Janusza Kowalskiego.
- Nie znam sprawy, nie znam tej fundacji. Poseł Zembaczyński jest bardzo bliski naruszenia moich dóbr osobistych. Jeśli naruszył dobra osobiste innych osób, to powinny być w tej sprawie procesy, bo znany jest z takich tyrad. Jeśli o mnie chodzi, to skandaliczne jest, że używa mojego nazwiska w sprawie, która kompletnie mnie nie dotyczy. Posłem jestem od dwóch lat, a sprawa jest sprzed 3, 4 lub 5 lat - powiedział.
- Uważam, że wszystkie kwestie powinny być wyjaśnione i każdy polityk, bez względu na to z jakiej jest partii powinien transparentnie odpowiadać na pytania. W tej sprawie też bym chciał tak odpowiedzieć, natomiast sprawy nie znam, nie dotyczyła mnie, nie wiem o co chodzi.

Zobacz także

2021-09-14, godz. 13:33 Spięcie Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia, czyli magazyn krajowy o KPO i Angeli Merkel Magazyn Krajowy "Spięcie" w tym tygodniu o procesie przyjmowania Krajowego Planu Odbudowy i pożegnalnej wizycie Angeli Merkel. Gościem programu był prof. były… » więcej 2021-09-14, godz. 13:32 Co tam Panie w polityce o bielanowcach, ociepowcach, kukizowcach, Musze i ciekawych filmach "Z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim mamy już uzgodnione 80 proc. spraw związanych z umową koalicyjną; liczę, że do jej podpisania dojdzie jeszcze we… » więcej 2021-09-14, godz. 09:30 Prof. Jarosław Mamala, prezes PNT w Opolu o konferencji "Cyfryzacja", bezpieczeństwie cyfrowym miast i Internecie rz… Rozpoczęła się dwudniowa konferencja hybrydowa poruszająca zagadnienia cyfryzacji i bezpieczeństwa miast w tym zakresie. - Konferencja jest generalnie o Internecie… » więcej 2021-09-13, godz. 17:05 Jerzy Czerwiński, senator PiS o widmie kar nałożonych na Polskę przez TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej, bilansie rządów… - Ja tu widzę dwie kwestie: polityczną i prawną. Podejrzewam, że to są działania specjalnie skierowane przeciwko Polsce, aby osłabić nasz potencjał gospodarczy… » więcej 2021-09-13, godz. 09:12 Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa o próbach rozwiązania problemów psychiatrii w Opolu - Samorząd województwa od wielu lat czyni bardzo wiele starań w kwestii poprawy ochrony zdrowia psychicznego i zapewnienie pomocy pacjentom - powiedziała w… » więcej 2021-09-13, godz. 09:05 Rafał Bartek, lider mniejszości niemieckiej o bilansie 16 lat kanclerstwa Angeli Merkel, kto ją zastąpi, o kampanii… - Stabilność i przewidywalność - takimi określeniami Rafał Bartek, przewodniczący TSKN określił 16-letni bilans działalności Angeli Merkel na stanowisku… » więcej 2021-09-10, godz. 18:12 Młodzieżowa Loża Radiowa m.in. o karach finansowych, które Komisja Europejska chce nałożyć na Polskę za niewykonanie… Gośćmi Radia Opole byli dziś Kamila Stanicka (Młoda Lewica) i Kacper Kunstler (Młoda Prawica). » więcej 2021-09-10, godz. 14:07 Dr Karol Nawrocki prezes IPN o wizycie w Opolu i planach pracy Instytutu na najbliższe miesiące, o edukacji najmłodszych… - Chciałem zobaczyć jak funkcjonuje delegatura IPN w Opolu, ale też porozmawiać z naszymi partnerami czyli Instytutem Śląskim, Muzeum Jeńców Wojennych… » więcej 2021-09-10, godz. 09:23 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o muzeum Kresów, problemach opolskiej psychiatrii, zmianach w Polskim Ładzie i… - W ciągu pięciu lat powinno powstać Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów w Brzegu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski wojewoda opolski… » więcej 2021-09-09, godz. 18:02 Pracodawcy i związkowcy o ułatwieniach dla cudzoziemców w podejmowaniu pracy, oraz o tym, że pracodawca nie będzie… Ministerstwo Spraw Wewnętrznych pracuje nad ustawą, która uprości procedurę udzielania zezwoleń na pobyt czasowy na terytorium Polski. Wszystko po to, by… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »