Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Premier Mateusz Morawiecki o współpracy z Marcinem…
2021-08-16, 16:13 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Premier Mateusz Morawiecki o współpracy z Marcinem Ociepą, sytuacji Polaków w Afganistanie, szczepieniach i ostrej reakcji na zapowiadane blokady rolników

Wywiad z premierem RP Mateuszem Morawieckim
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki gościł w poniedziałek (17.08) na Opolszczyźnie. W czasie wizyty znalazł czas, aby udzielić wywiadu dla Radia Opole.
Rozmawialiśmy o dymisji Marcina Ociepy i jego przyszłości w rządzie, o sytuacji Polaków w Afganistanie, o szczepieniach oraz o zapowiadanych przez AgroUnię protestach i blokadach dróg.
- Z panem ministrem Ociepą i kilkoma innymi ministrami, którzy kiedyś byli w partii Porozumienie rozmawiamy intensywnie o tym, w jaki sposób zmniejszyć ewentualny ubytek związany z kwotą wolną dla samorządów.

- W tym tygodniu chcemy przedstawić nowe reguły wypracowane między innymi z Panem ministrem Murdzkiem, Panem ministrem Piechowiakiem, Panam Ministrem Ociepą, Panem ministrem Gut-Mostowym i parlamentarzystami Prawa i Sprawiedliwości, które to zmiany będą jeszcze bardziej korzystne dla samorządów - powiedział w wywiadzie dla Radia Opole premier Mateusz Morawiecki.

O przygotowywanych zmianach wspomniał kilka dni temu na antenie Radia Opole Marcin Ociepa.
- Rozmawiałem z prezydentami dużych miast, którzy potwierdzają, że nasze programy inwestycyjne są bardzo dobre, natomiast proszą o zmianę algorytmu, o wypracowanie nowych zasad związanych z wydatkami bieżącymi - wyjaśnił premier.

Prezes Rady Ministrów nie przyjął jeszcze dymisji Marcina Ociepy.
- Obiecałem każdemu z ministrów, którzy złożą rezygnację, rozmowę. Ta rozmowa jutro (17.08) będzie miała miejsce.

Nie zapadła jeszcze decyzja o tym, kto pokieruje nowym Ministerstwem Rozwoju i Technologii.
- Na razie ja nim kieruję, wybór odpowiedniej osoby wraz z kierownictwem politycznym zostanie rozstrzygnięty w najbliższych tygodniach. Jest wielu kandydatów, wiele możliwości, trzeba patrzeć na tak zwane parytety i kwestie związane z kompetencjami, przygotowaniem i oczywiście jest wiele osób, które posiadają takie kompetencje. Ja oczywiście będę namawiał Pana ministra Marcina Ociepę, żeby pozostał w naszym rządzie, z nami i cieszę się, że takie deklaracje wstępne już padły. To polityk bardzo dynamiczny, wiem, że to między innymi Opolszczyzna zawdzięcza to, że tu został otwarty kierunek lekarski - mówił w wywiadzie dla Radia Opole premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że to bardzo ważne, bo potrzebujemy lekarzy i kształcenie lekarzy na Opolszczyźnie, gdzie współczynnik lekarzy do pacjentów był niekorzystny jest szczególnie ważną i dobrą informacją.

Pytany o wprowadzanie obostrzeń dla poszczególnych województw powiedział, że rząd na najróżniejsze sposoby nakłania do szczepień. - Infrastruktura, punkty szczepień i system, który rejestruje szczepienia jest gotów szczepić nawet 700 osób dziennie.
- Jak tylko ludzie zrozumieją, że czwarta fala może nadejść, a sądzę, że ona nadejdzie i przestrzegam przed nią, to wtedy bardzo dużo osób zdecyduje się na szczepienie.

Rozmawialiśmy także o sytuacji Polaków w Afganistanie.

- Jedna z osób, która znajduje się bliżej granicy będzie obsługiwana przez naszą placówkę w Taszkiencie. Inne osoby czekają na lot, który zaordynowałem, żeby odbył się jak najszybciej. Poprosiłem Pana ministra obrony narodowej, żeby lot do Afganistanu odbył się jak najszybciej, dzisiaj. Przygotowania trwają, w każdej godzinie ten lot może być rozpoczęty. Wysyłamy samolot, czy samoloty, ale musimy mieć zgodę na lądowanie bo sytuacja na lotnisku w Kabulu jest groźna.

- Jestem w stałym kontakcie z ministrem spraw zagranicznych i ministrem obrony narodowej i poproszę Pana ministra Dworczyka, żeby udał się na miejsce, żeby rozpoznać te osoby, które nie są obywatelami polskimi, a współpracowali z rządem polskim i wszystkich ich ściągnąć na wizy humanitarne do Polski. Na razie szykuje się być może mniejsza liczba wiz, bo te osoby są w różnych częściach kraju. Przypomnę, że prowincja Afganistanu wspierana przez Polaków została wcześniej opanowana przez talibów, więc osoby, które tam mieszkały rozproszyły się. Część uciekła do Kabulu, część z nich uciekła już z Afganistanu. Więc tych osób może być więcej, jak również, nie zdziwię się, jeśli będzie ich mniej.

Premier pytany o rozmowy z rolnikami AgroUnii, którzy zapowiadają na jutro (17.08) blokady dróg powiedział:
- Cały czas rozmawiamy z rolnikami. Parę dni temu miałem spotkania z rolnikami, które nie były łatwe, ale nie były nasycone prowokacją polityczną. Muszę powiedzieć, jako szef rządu, że na pewno nie będziemy tolerowali blokad dróg, będziemy prosili policję o bardzo zdecydowaną interwencję ponieważ Polacy mają prawo do normalnego funkcjonowania - podkreślił premier Morawiecki.

Przypomniał, że jest opracowywany jest specjalny, dodatkowy program dla rolników, jeśli chodzi o ASF przygotowane jest 200 mln zł. - To jest kwota bez precedensu, bardzo wysoka. Jeśli chodzi o odstrzał dzików, bo to ważne dla rolników rozmawiam z ministrem Siarką i ministrem Kurtyką, aby działania były jak najbardziej zdecydowane.
Dla rolnictwa mamy też przygotowany Polski Ład. To dwadzieścia kilka programów. Wspomnę o przełomowym programie, bardzo ważnym, powszechnym i obowiązkowym ubezpieczeniowym dla rolników, tak żeby wszystkie klęski żywiołowe, od tych biologicznych jak ASF i ptasia grypa a skończywszy na klęskach jak gradobicie czy susza, żeby one nie spędzały snu z powiek naszym rolnikom.

Zobacz także

2021-09-14, godz. 13:33 Spięcie Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia, czyli magazyn krajowy o KPO i Angeli Merkel Magazyn Krajowy "Spięcie" w tym tygodniu o procesie przyjmowania Krajowego Planu Odbudowy i pożegnalnej wizycie Angeli Merkel. Gościem programu był prof. były… » więcej 2021-09-14, godz. 13:32 Co tam Panie w polityce o bielanowcach, ociepowcach, kukizowcach, Musze i ciekawych filmach "Z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim mamy już uzgodnione 80 proc. spraw związanych z umową koalicyjną; liczę, że do jej podpisania dojdzie jeszcze we… » więcej 2021-09-14, godz. 09:30 Prof. Jarosław Mamala, prezes PNT w Opolu o konferencji "Cyfryzacja", bezpieczeństwie cyfrowym miast i Internecie rz… Rozpoczęła się dwudniowa konferencja hybrydowa poruszająca zagadnienia cyfryzacji i bezpieczeństwa miast w tym zakresie. - Konferencja jest generalnie o Internecie… » więcej 2021-09-13, godz. 17:05 Jerzy Czerwiński, senator PiS o widmie kar nałożonych na Polskę przez TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej, bilansie rządów… - Ja tu widzę dwie kwestie: polityczną i prawną. Podejrzewam, że to są działania specjalnie skierowane przeciwko Polsce, aby osłabić nasz potencjał gospodarczy… » więcej 2021-09-13, godz. 09:12 Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa o próbach rozwiązania problemów psychiatrii w Opolu - Samorząd województwa od wielu lat czyni bardzo wiele starań w kwestii poprawy ochrony zdrowia psychicznego i zapewnienie pomocy pacjentom - powiedziała w… » więcej 2021-09-13, godz. 09:05 Rafał Bartek, lider mniejszości niemieckiej o bilansie 16 lat kanclerstwa Angeli Merkel, kto ją zastąpi, o kampanii… - Stabilność i przewidywalność - takimi określeniami Rafał Bartek, przewodniczący TSKN określił 16-letni bilans działalności Angeli Merkel na stanowisku… » więcej 2021-09-10, godz. 18:12 Młodzieżowa Loża Radiowa m.in. o karach finansowych, które Komisja Europejska chce nałożyć na Polskę za niewykonanie… Gośćmi Radia Opole byli dziś Kamila Stanicka (Młoda Lewica) i Kacper Kunstler (Młoda Prawica). » więcej 2021-09-10, godz. 14:07 Dr Karol Nawrocki prezes IPN o wizycie w Opolu i planach pracy Instytutu na najbliższe miesiące, o edukacji najmłodszych… - Chciałem zobaczyć jak funkcjonuje delegatura IPN w Opolu, ale też porozmawiać z naszymi partnerami czyli Instytutem Śląskim, Muzeum Jeńców Wojennych… » więcej 2021-09-10, godz. 09:23 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o muzeum Kresów, problemach opolskiej psychiatrii, zmianach w Polskim Ładzie i… - W ciągu pięciu lat powinno powstać Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów w Brzegu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski wojewoda opolski… » więcej 2021-09-09, godz. 18:02 Pracodawcy i związkowcy o ułatwieniach dla cudzoziemców w podejmowaniu pracy, oraz o tym, że pracodawca nie będzie… Ministerstwo Spraw Wewnętrznych pracuje nad ustawą, która uprości procedurę udzielania zezwoleń na pobyt czasowy na terytorium Polski. Wszystko po to, by… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »