Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Patryk Bania, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w…
2021-08-13, 19:10 Autor: Jan Poniatyszyn

Patryk Bania, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Białej, o współpracy z Czechami, powstaniu muszli koncertowej, udostępnieniu zwiedzającym Wieży Bramy Prudnickiej oraz o wydaniu przetłumaczonej książki Johannesa Chrząszcza

Wieża Bramy Prudnickiej w Białej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Wieża Bramy Prudnickiej w Białej [zdj. Jan Poniatyszyn]
W ostatnich latach wyraźnie na korzyść zmienia się miasteczko Biała w powiecie prudnickim. Zmodernizowano tam rynek. Odnawiana są zabytki i tereny użyteczności publicznej. Wymierne efekty daje też współpraca transgraniczna z Czechami.
- Dzisiaj przygotowaliśmy wieczorne zwiedzanie naszej miejscowości – powiedział Patryk Bania, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Białej. – Po najciekawszych miejscach i zabytkach oprowadzać będzie Marek Dziony. Przedstawi też ciekawe historie i legendy. Zakończymy naszą podróż na Źródełku pod św. Lipą. Będzie ognisko w Dolinie Białej. Zapewniamy dla wszystkich kiełbaskę i napoje. Natomiast w niedzielę, w naszym parku miejskim odbędzie się uroczyste odsłonięcie odnowionego pomnika mieszkańców poległych w I wojnie światowej oraz otwarcie powstałej obok muszli koncertowej. Program artystyczny utrzymany jest w atmosferze lat międzywojennych XX wieku. Na koniec będzie pokaz kina plenerowego i projekcja filmu „Pan od muzyki”. Wszystko to realizowane jest w ramach projektu „Pozostać w pamięci pokoleń”, który gmina Biała prowadzi we współpracy z czeskim Mesto Albrechtice. Dofinansowanie tych przedsięwzięć pochodzi z funduszu współpracy transgranicznej Euroregionu Pradziad.

W ubiegłym roku Park Miejski w Białej zyskał ścieżki pieszo-rowerowe. Dojdziemy nimi też na cmentarz żydowski. Jest on najlepiej zachowanym kirkutem na Śląsku. Bialscy Żydzi nazywali swoje miasto „Makom Cadik”, co po hebrajsku oznacza: miasto sprawiedliwych lub miasto godne zaufania. Niebawem sfinalizowane zostaną prace przy kolejnym zabytku tego miasta.

- Kończy się przebudowa Wieży Bramy Prudnickiej, która jest jedną z pozostałości po średniowiecznych murach miejskich. Będzie ona udostępniona dla zwiedzających, czego jeszcze nigdy nie było. Do naszej przeszłości nawiązuje też kolejny projekt. Z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich sfinansowane zostanie tłumaczenie i wydanie książki Johannesa Chrząszcza, która ukazała się sto lat temu i dostępna jest tylko w niemieckim starogotyku. Do rąk czytelników trafi już w październiku. Drugim działaniem w tym projekcie będzie powstanie pierwszego filmu dokumentalno-historycznego o Białej – powiedział Patryk Bania.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »