Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski o podwyżkach…
2021-08-03, 08:56 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski o podwyżkach dla polityków i samorządowców, oraz o szczepieniach w powiecie

Konrad Gęsiarz- Poranna Loża Radiowa
- To jeszcze daleka droga tym bardziej, że widzimy, co dzieje się w sejmie. Został złożony projekt ustawy blokującej podwyżki dla posłów i senatorów - powiedział w Porannej Loży Radiowej Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski. Rozmawialiśmy o podwyżkach dla polityków i samorządowców. Do sejmu wpłynął projekt ustawy, która pozwoliłaby podnieść wynagrodzenia wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i starostów do 20 tys. zł miesięcznie.
- Uważam, że jakieś regulacje powinny być wprowadzone. Trzeba jednak dodać, że oprócz ustawy jest jeszcze rozporządzenie wykonawcze, które musiałoby być zmienione - podkreślił.
Obecnie rozporządzenie mówi, że wynagrodzenie włodarza gminy czy powiatu uzależnione jest od liczby ludności.

- Związek Miast Polskich i Związek Powiatów Polskich wyliczył, że jeszcze kilka lat temu samorządowcy zarabiali ponad czterokrotność średniej krajowej, dzisiaj jest to dwukrotność. Za małe też jest zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na wielkość gminy czy powiatu. Prezydent dużego miasta może zarobić około 11 tys. brutto, a jak na Wrocław, Warszawę, Poznań czy Kraków nie jest to wygórowana pensja. Są też spółki gminne, tam prezes - ze względu na przepisy - zarabia tyle samo, lub więcej niż burmistrz, czy prezydent - wyjaśniał starosta Gęsiarz.

Dodał, że wysokość wynagrodzenia włodarza gminy lub powiatu musi być jeszcze przegłosowana przez radę.

Zdaniem gościa Porannej Loży Radiowej jeśli chodzi o ministrów i wiceministrów, którzy nie są z Warszawy i żyją "na dwa domy" to ich wynagrodzenie jest obecnie niewspółmierne do pracy, jaką muszą wykonywać.

Rozmawialiśmy także o szczepieniach. W powiecie namysłowskim w pełni zaszczepionych jest 42% mieszkańców.
- Nie do końca jestem zadowolony z tego wyniku. Mógłby być lepszy. Dążymy do 70 procent. Przed nami jeszcze praca informacyjna, edukacyjna, żebyśmy dzięki szczepieniom mogli pandemię opanować - zaznaczył Konrad Gęsiarz.

Zobacz także

2021-09-20, godz. 13:05 Paweł Kukiz o ustawie antykorupcyjnej, zmianie ordynacji wyborczej i sędziach pokoju - Jestem zadowolony, że po 30-tu latach pojawia się ustawa, która powinna obowiązywać od początku transformacji ustrojowej. Z kształtu ustawy jestem też… » więcej 2021-09-20, godz. 08:37 Łukasz Sowada o stowarzyszeniu "Tak dla Opolskiego" i nowej radnej Opola - Do tej porty dogrywaliśmy formalności związane z powołaniem stowarzyszenia, w maju ono formalnie zaistniało - powiedział Łukasz Sowada wiceprezes Stowarzyszenia… » więcej 2021-09-17, godz. 14:42 Młodzieżówki o niskim odsetku zaszczepionych uczniów oraz o zrównoważonym transporcie Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Dwie klasy jednego z opolskich liceów trafiły na kwarantannę. Na kwarantannę trafiła także jedna klasa opolskiej… » więcej 2021-09-17, godz. 14:05 Grzegorz Adamczyk o uszczelnieniu zakazu handlu w niedzielę, emeryturze stażowej i stanowiskach opolskiej Solidarności… - Mam nadzieje, że na tym posiedzeniu sejmu dojdzie do głosowania i uzyskamy wymaganą większość - powiedział w Południowej Loży Radiowej Grzegorz Adamczyk… » więcej 2021-09-17, godz. 09:32 Rafał Pydych o tym na jakim etapie są inwestycje z "Programu 100 obwodnic" - Najbardziej zaawansowana jest w tej chwili obwodnica Brzegu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Pydych, dyrektor GDDKiA w Opolu. Naszego gościa pytaliśmy… » więcej 2021-09-16, godz. 16:51 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" w Loży Radiowej. O płacy minimalnej w 2022 roku i niektórych zmianach podatkowych… 3010 zł brutto i 19,70 zł za godzinę - tak ma wyglądać płaca minimalna w 2022 roku. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie dotyczące minimalnej pensji… » więcej 2021-09-16, godz. 12:40 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem KO Tomaszem Kostusiem Gościem Magdaleny Ogórek był dziś poseł Tomasz Kostuś z Koalicji Obywatelskiej. Tematami rozmowy były unijne wartości, dyskusje o polexicie i kwestie związane… » więcej 2021-09-16, godz. 08:48 Piotr Dancewicz, dyrektor biura Aglomeracji Opolskiej o nowej strategii, mobilności i pomocy ZIT-om - Istotne dla nas są tematy związane ze świadomym gospodarowaniem środowiskiem, adaptacja do zmian klimatu i przygotowanie na sytuacje nadzwyczajne, zintegrowany… » więcej 2021-09-15, godz. 14:15 Barbara Kamińska o głosowaniu w Europejskim Budżecie Obywatelskim i tworzącym się planie współpracy samorządu województwa… - To jest pomysł nie tyle na skalę województwa czy kraju, ale Europy - mówiła w Popołudniowej Loży Radiowej Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i… » więcej 2021-09-15, godz. 13:59 Hubert Ibrom burmistrz Ujazdu o rozwoju mieszkalnictwa w gminie, słabym zainteresowaniu szczepieniami w szkołach i walce… - Około 40 % osób w naszej gminie jest zaszczepionych. Staramy się przekonywać do tego, bo to jedyny sposób powrotu do normalności, ale to przynosi różne… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »