Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa…
2021-08-02, 16:25 Autor: Jan Poniatyszyn

Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego oraz Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika, o problemie pomocy samorządów lokalnych dla seniorów

Zuzanna Donath-Kasiura i Jarosław Szóstka
Zuzanna Donath-Kasiura i Jarosław Szóstka
Starzejące się społeczeństwo jest poważnym wyzwaniem również dla samorządów lokalnych. Gminy ponoszą coraz większe koszty utrzymania mieszkańców Domów Pomocy Społecznej. Alternatywą są różne formy opieki w miejscu zamieszkania seniorów. Prognozy demograficzna wskazują na postępujący proces starzenia się naszego społeczeństwa. Do 2035 roku liczba niepełnosprawnych 80-latków może osiągnąć nawet 1,25 mln osób.
Dzięki unijnemu dofinansowaniu otwarto drugi w Prudniku klub seniora.

- Kluby seniora to bardzo ważna sprawa dla zarządu województwa, samorządu województwa i wszystkich obywateli – powiedziała Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego. – Bez współpracy z burmistrzem nic by się nie udało. Wychodzimy z założenia, że jeżeli przy wsparciu unijnym zapewnimy seniorom możliwość spotykania się, rozwijania się, wtedy będą dłużej zdrowi i będziemy mogli korzystać z ich potencjału. Są to osoby, które w tym wieku często są samotne, mają swojej potrzeby, ale przede wszystkim mają doświadczenie, którym chcą się podzielić. Bardzo ważne jest, że Unia Europejska, a my również chcemy pomagać starszym osobom, aby jak najdłużej były samodzielne. Żeby mieszkały w swoich domach, w otoczeniu swoich najbliższych, aby te osoby mogły korzystać z usług rehabilitacyjnych oraz zachować zdrowie psychiczne i fizyczne. W ubiegłej perspektywie finansowej UE powstało na Opolszczyźnie dosyć dużo przede wszystkim prywatnych DPS. Są też DPS samorządowe, ale seniorzy najlepiej czują się w swoich domach. Druga możliwość to mieszkania wspomagane, gdzie mogą korzystać z pomocy. Powstają one w miastach naszego województwa. Opieka w domach spokojnej starości niech będzie ostatecznością dla tych, którzy nie potrafią samodzielnie funkcjonować.

Gminy coraz więcej dopłacają do pobytu swoich mieszkańców w DPS.

- Chcemy zmierzać w kierunku takich rozwiązań, jak domy dziennego pobytu, kluby seniora, mieszkania chronione, czy dozorowane – mówił Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika. – Są to rozwiązania pozwalające seniorom przebywać w środowisku, które jest dla nich bardziej naturalne niż DPS, gdzie też barierą są rosnące koszty. Mamy dwa kluby seniora dla osób samodzielnych. Trzeba im tylko zorganizować czas i w jakiś sposób je zaktywizować. Chcemy otworzyć pierwszy dom dziennego pobytu. Seniorzy po zajęciach będą mogli wrócić do swoich mieszkań i tam normalnie egzystować. Jako samorząd, bez jakiegoś ogólnokrajowego planu, nie damy sobie sami radę ze starzeniem się społeczeństwa. Rosnące wydatki bieżące gmin, przy mniejszych dochodach własnych z tytułu podatków lokalnych, spowodują, że polityka senioralna będzie kolejnym miejscem kryzysowym w naszych budżetach. Dość dużo już dopłacamy do klubów seniora. Każde następne takie zadanie wygeneruje kolejne wydatki i koszty bieżące. Dojdzie do sytuacji, w której nie będzie nas stać na wdrażanie tych potrzebnych rozwiązań. Potrzebne jest stworzenie ogólnopolskich programów wsparcia samorządów, albo powstanie specjalnych agend rządowych, które tym problemem mogłyby się lokalnie zajmować.

Zobacz także

2021-09-20, godz. 13:05 Paweł Kukiz o ustawie antykorupcyjnej, zmianie ordynacji wyborczej i sędziach pokoju - Jestem zadowolony, że po 30-tu latach pojawia się ustawa, która powinna obowiązywać od początku transformacji ustrojowej. Z kształtu ustawy jestem też… » więcej 2021-09-20, godz. 08:37 Łukasz Sowada o stowarzyszeniu "Tak dla Opolskiego" i nowej radnej Opola - Do tej porty dogrywaliśmy formalności związane z powołaniem stowarzyszenia, w maju ono formalnie zaistniało - powiedział Łukasz Sowada wiceprezes Stowarzyszenia… » więcej 2021-09-17, godz. 14:42 Młodzieżówki o niskim odsetku zaszczepionych uczniów oraz o zrównoważonym transporcie Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Dwie klasy jednego z opolskich liceów trafiły na kwarantannę. Na kwarantannę trafiła także jedna klasa opolskiej… » więcej 2021-09-17, godz. 14:05 Grzegorz Adamczyk o uszczelnieniu zakazu handlu w niedzielę, emeryturze stażowej i stanowiskach opolskiej Solidarności… - Mam nadzieje, że na tym posiedzeniu sejmu dojdzie do głosowania i uzyskamy wymaganą większość - powiedział w Południowej Loży Radiowej Grzegorz Adamczyk… » więcej 2021-09-17, godz. 09:32 Rafał Pydych o tym na jakim etapie są inwestycje z "Programu 100 obwodnic" - Najbardziej zaawansowana jest w tej chwili obwodnica Brzegu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Pydych, dyrektor GDDKiA w Opolu. Naszego gościa pytaliśmy… » więcej 2021-09-16, godz. 16:51 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" w Loży Radiowej. O płacy minimalnej w 2022 roku i niektórych zmianach podatkowych… 3010 zł brutto i 19,70 zł za godzinę - tak ma wyglądać płaca minimalna w 2022 roku. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie dotyczące minimalnej pensji… » więcej 2021-09-16, godz. 12:40 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem KO Tomaszem Kostusiem Gościem Magdaleny Ogórek był dziś poseł Tomasz Kostuś z Koalicji Obywatelskiej. Tematami rozmowy były unijne wartości, dyskusje o polexicie i kwestie związane… » więcej 2021-09-16, godz. 08:48 Piotr Dancewicz, dyrektor biura Aglomeracji Opolskiej o nowej strategii, mobilności i pomocy ZIT-om - Istotne dla nas są tematy związane ze świadomym gospodarowaniem środowiskiem, adaptacja do zmian klimatu i przygotowanie na sytuacje nadzwyczajne, zintegrowany… » więcej 2021-09-15, godz. 14:15 Barbara Kamińska o głosowaniu w Europejskim Budżecie Obywatelskim i tworzącym się planie współpracy samorządu województwa… - To jest pomysł nie tyle na skalę województwa czy kraju, ale Europy - mówiła w Popołudniowej Loży Radiowej Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i… » więcej 2021-09-15, godz. 13:59 Hubert Ibrom burmistrz Ujazdu o rozwoju mieszkalnictwa w gminie, słabym zainteresowaniu szczepieniami w szkołach i walce… - Około 40 % osób w naszej gminie jest zaszczepionych. Staramy się przekonywać do tego, bo to jedyny sposób powrotu do normalności, ale to przynosi różne… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »