Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Poseł Witold Zembaczyński o podwyżkach dla parlamentarzystów…
2021-08-02, 12:51 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Poseł Witold Zembaczyński o podwyżkach dla parlamentarzystów, stanowiskach Rady Krajowej Nowoczesnej i pakiecie mobilności

Witold Zembaczyński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Witold Zembaczyński [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Nie jestem zadowolony z podwyżek, jestem wręcz zaskoczony, bo pominięto parlament w tej drodze - powiedział w Południowej Loży Radiowej poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński. Rozmawialiśmy o podwyżkach dla parlamentarzystów wprowadzonych rozporządzeniem przez prezydenta Andrzeja Dudę.
- To po to, żeby ogarnąć topniejącą Zjednoczoną Prawicę. Podwyżki mają zastąpić, krnąbrnym posłom PiS-u frukty, które czerpią ze spółek skarbu państwa. Uważam i taki projekt ustawy złożyłem w poprzedniej kadencji, że wynagrodzenie posłów powinno być uzależnione od średniej krajowej - zaznaczył poseł Zembaczyński w cyklu "Parlamentarny Poniedziałek".

Rozmawialiśmy także o stanowiskach Rady Krajowej Nowoczesnej przyjętych kilka dni temu. Jedno z nich dotyczyło koncesji dla stacji TVN.
- Jesteśmy twardymi zwolennikami wolności mediów w Polsce i pluralizmu mediów. Zlikwidowanie jedynej niezależnej stacji, jaką jest TVN jest zbrodnią. Jakim prawem Kaczyński chce zarządzać Państwa pilotem w domy? Pytał gość Radia Opole.

Pytany o uchylenie immunitetu prezesowi NiK Marianowi Banasiowi powiedział:
- Marian Banaś to trochę nawrócony PiS-owiec. Jest takim świadkiem koronnym w pisowskiej rzeczywistości. Trzeba go chronić, bo ma odwagę, żeby kontrolować aparat państwa i pokazywać, w jaki sposób to wszystko naprawić. Jestem przeciwnikiem odbierania mu immunitetu, powinien być dalej prezesem NiK bo robi dobrą robotę - podkreślił Witold Zembaczyński.

Rada Krajowa Nowoczesnej, przyjęła stanowisko wzywające rząd do podjęcia działań prowadzących do wstąpienia Polski do strefy euro.

- Uważamy, że zmienił się klimat i nastawienie społeczne w stosunku do tej waluty. Wejście do strefy euro jest gwarantem bezpieczeństwa ekonomicznego, jak w sferze militarnej wejście do NATO - powiedział poseł Zembaczyński. Dodał, że sposób konstruowania budżetu kraju, inflacja i niskie stopy procentowe mogą skutkować kryzysem ekonomicznym. Jego zdaniem można to zniwelować przyjęciem waluty europejskiej.

Kolejne stanowisko Nowoczesnej dotyczy szczepień przeciwko covid-19. - Jestem zwolennikiem obowiązkowych szczepień począwszy od takich grup zawodowych jak: nauczyciele, urzędnicy, pracownicy sektora medycznego i dla księży.
Poseł Nowoczesnej uważa, że rząd sobie ze szczepieniami i antyszczepionkowcami nie poradzi, bo karmił społeczeństwo teoriami spiskowymi. - Dlatego teraz tak łatwo te teorie spiskowe antyszczepionkowców krążą w przestrzeni. Państwo powinno wykazać swoją skuteczność i zablokować cały ten antyszczepionkowy zakłamany przekaz w mediach społecznościowych.

Poseł Zembaczyński zajmuje się pakietem mobilności i świadczeniem rozłąkowym dla kierowców z branży transportowej. Niekorzystne przepisy unijne dla polskich firm transportowych mają być wdrożone do lutego przyszłego roku.

- To temat ważny z punktu widzenia Opolszczyzny, która jest potęgą transportową. Staram się wprowadzić "rozłąkwoe" czyli nieopodatkowane świadczenie dla kierowców za rozłąkę z rodziną. Ma to zniwelować rosnące koszty dla polskich firm transportowych związanych z wprowadzeniem w UE pakietu mobilności.

Druga sprawa to wprowadzenie dla kierowców busów, kar czasu pracy. - To byłoby odpowiedzią dla przepracowanych kierowców i ochroną pasażerów tych pojazdów - wyjaśnił.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »