Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Janusz Kokurowski, Lider Grupy Odnowa Wsi Mochów…
2021-07-30, 18:56 Autor: Jan Poniatyszyn

Janusz Kokurowski, Lider Grupy Odnowa Wsi Mochów, o ciekawych zbiorach Izby Tradycji w tej miejscowości

Jeden z eksponatów Izby Tradycji w Mochowie [zdj. facebook Mochów]
Jeden z eksponatów Izby Tradycji w Mochowie [zdj. facebook Mochów]
Wiele jest miejsc na Opolszczyźnie, których nie znajdziemy w popularnych przewodnikach turystycznych, a warte są odwiedzenia. Ciekawą miejscowością jest Mochów pod Głogówkiem. Jest tam klasztor Paulinów fundacji księcia Władysława Opolczyka. Systematycznie powiększane są zbiory znajdującej się w tej wiosce Izby Tradycji. Są tam m.in. prehistoryczne eksponaty.
- Z historią naszych terenów mam do czynienie od lat 80. ubiegłego wieku - powiedział Janusz Kokurowski, opiekun Izby Tradycji w Mochowie. – Zetknąłem się z nią poprzez moją córkę, która studiowała historię i miałem dostęp do dokumentów źródłowych. Masę materiałów na temat rejonu Głogówka zebrałem w różnych archiwach m.in. Diecezji Wrocławskiej. Uczestniczyłem w pracach komisji historycznej, seminariach i wykładach. Pewien pan z Dzierżysławic nie dawał mi spokoju. Miał ogromne pamiątki z odległych epok. Przywiózł mi urny pochówkowe, narzędzia z czasów kamienia łupanego, które umieściłem w pierwszej gablocie. Wówczas namówiłem proboszcza naszej parafii, żeby odnowić stare pomieszczenie gospodarskie. Zgromadziliśmy tam eksponaty pochodzące z naszego terenu. Część z nich to pamiątki rodzinne nasze i mieszkańców Mochowa. Ale najwięcej eksponatów pochodzi od pana Pawła Lozora z Dzierżysławic. Gromadził je przez 60 lat. Zbierał je m.in. na polach i starych strychach. Ostatnio na polu znalazła monetę z czasów cesarza Wespazjana, czyli jest to 450 rok naszej ery. Z muzeum w Głogówku otrzymałem kolejne gabloty, które wyremontowałem. Umieściłem w nich podarowane eksponaty m.in. część kości dinozaura, pozostałości skalne z epoki kredy. Są noże z krzemienia. Najstarsze znalezisko ma przeszło 32 miliony lat. Pan Lozor chce nam przekazać kolejne eksponaty, ale my już nie mamy miejsca. Dlatego chcemy otworzyć nową izbę, aby m.in. materiały pisane, które mają nasi mieszkańcy, nie przeleciały przez komin. Chcemy to zachować dla potomnych.

Tereny gminy Głogówek mają ogromy potencjał archeologiczny. Świadczą o tym nowe znaleziska.

- W rejonie Mochowa powódź z 1997 roku odkryła pozostałości budowli na palach, która była najstarszą na Górnym Śląsku – mówił Janusz Kokurowski. – Badania archeologiczne prowadził profesor Wojciechowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ta ziemia na pewno kryje jeszcze wiele artefaktów. Nasza Izba Tradycji jest na stronie internetowej. Jest tam podany numer telefonu. Jestem do dyspozycji zwiedzających, bo będąc na emeryturze dysponuję wolnym czasem.

Zobacz także

2021-09-17, godz. 14:42 Młodzieżówki o niskim odsetku zaszczepionych uczniów oraz o zrównoważonym transporcie Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Dwie klasy jednego z opolskich liceów trafiły na kwarantannę. Na kwarantannę trafiła także jedna klasa opolskiej… » więcej 2021-09-17, godz. 14:05 Grzegorz Adamczyk o uszczelnieniu zakazu handlu w niedzielę, emeryturze stażowej i stanowiskach opolskiej Solidarności… - Mam nadzieje, że na tym posiedzeniu sejmu dojdzie do głosowania i uzyskamy wymaganą większość - powiedział w Południowej Loży Radiowej Grzegorz Adamczyk… » więcej 2021-09-17, godz. 09:32 Rafał Pydych o tym na jakim etapie są inwestycje z "Programu 100 obwodnic" - Najbardziej zaawansowana jest w tej chwili obwodnica Brzegu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Pydych, dyrektor GDDKiA w Opolu. Naszego gościa pytaliśmy… » więcej 2021-09-16, godz. 16:51 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" w Loży Radiowej. O płacy minimalnej w 2022 roku i niektórych zmianach podatkowych… 3010 zł brutto i 19,70 zł za godzinę - tak ma wyglądać płaca minimalna w 2022 roku. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie dotyczące minimalnej pensji… » więcej 2021-09-16, godz. 12:40 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem KO Tomaszem Kostusiem Gościem Magdaleny Ogórek był dziś poseł Tomasz Kostuś z Koalicji Obywatelskiej. Tematami rozmowy były unijne wartości, dyskusje o polexicie i kwestie związane… » więcej 2021-09-16, godz. 08:48 Piotr Dancewicz, dyrektor biura Aglomeracji Opolskiej o nowej strategii, mobilności i pomocy ZIT-om - Istotne dla nas są tematy związane ze świadomym gospodarowaniem środowiskiem, adaptacja do zmian klimatu i przygotowanie na sytuacje nadzwyczajne, zintegrowany… » więcej 2021-09-15, godz. 14:15 Barbara Kamińska o głosowaniu w Europejskim Budżecie Obywatelskim i tworzącym się planie współpracy samorządu województwa… - To jest pomysł nie tyle na skalę województwa czy kraju, ale Europy - mówiła w Popołudniowej Loży Radiowej Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i… » więcej 2021-09-15, godz. 13:59 Hubert Ibrom burmistrz Ujazdu o rozwoju mieszkalnictwa w gminie, słabym zainteresowaniu szczepieniami w szkołach i walce… - Około 40 % osób w naszej gminie jest zaszczepionych. Staramy się przekonywać do tego, bo to jedyny sposób powrotu do normalności, ale to przynosi różne… » więcej 2021-09-15, godz. 09:14 Marek Tomków, wieceprezes NRA o szczepieniach w aptekach, omijaniu ust. "apteka dla aptekarza", szczepionce przeciwko… - Dynamicznie rośnie liczba osób szczepionych przeciwko COVID 19 w aptekach - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady… » więcej 2021-09-14, godz. 13:33 Spięcie Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia, czyli magazyn krajowy o KPO i Angeli Merkel Magazyn Krajowy "Spięcie" w tym tygodniu o procesie przyjmowania Krajowego Planu Odbudowy i pożegnalnej wizycie Angeli Merkel. Gościem programu był prof. były… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »