Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Dr. hab Tomasz Ciesielczuk o konferencji w prószkowskiej…
2021-07-28, 09:12 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr. hab Tomasz Ciesielczuk o konferencji w prószkowskiej Pomologii - miejscu rekordowego pomiaru temperatury sprzed wieku

Dr. hab Tomasz Ciesielczuk o konferencji w prószkowskiej Pomologii - miejscu rekordowego pomiaru temperatury sprzed wieku
- To temperatura bardzo wysoka, mierzona w cieniu - powiedział w Porannej Loży Radiowej prof. UO dr hab. inż. Tomasz Ciesielczuk, mówiąc o rekordowym pomiarze (40,2 st. C) z 29 lipca 1921 roku dokonanym w Prószkowie. Jutro (20.07) w setną rocznicę tego pomiaru na prószkowskiej Pomologii Uniwersytet Opolski organizuje uroczyste uruchomienie nowej stacji pomiarów meteorologicznych w ramach projektu „Budowa Międzynarodowego Centrum Badań i Rozwoju na rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego”.
Pomiar dokonany sto lat temu to oficjalny rekord Polski, do dzisiaj nie pobity.

- Nowa stacja meteo będzie instalowana dzisiaj (28.08), a jutro będzie uruchomiona. Jest automatyczna, przekazuje do komputera dane zebrane na danym terenie - wyjaśnił gość programu. - Dzięki tym danym możemy przygotować prognozy i budować modele pozwalające przewidzieć pogodę w dłuższym okresie.

W Prószkowskiej Pomologii będzie zorganizowana także konferencja naukowa.

- Ma zwrócić uwagę na istotność badań meteo dla rolnictwa i producentów żywności.
Prof. UO Tomasz Ciesielczuk podkreślał także, że w czerwcu tego roku średnia temperatur była wyższa niż w poprzednich latach, ale to nie jedyna zmiana klimatu, jaką obserwujemy.
Topnieją lodowce w wyniku globalnego ocieplenia, jeżeli globalna temperatura wzrośnie jeszcze o pół stopnia nastąpią zmiany, których nie będzie można zatrzymać.

- Oznacza to koniec egzystencji na tej planecie. Klimat, który stworzymy zabije 90% ludzkości. Może to nastąpić w pokoleniu naszych dzieci i wnuków. Dziecko, które rodzi się dzisiaj, będzie musiało w wieku 70 lat żyć, w temperaturze o 4 st. wyższej.

Zobacz także

2021-09-21, godz. 09:12 Ditmar Kurzał z opolskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego o przełączaniu numeru 998 na 112 - Dla obywatela to żadna zmiana, zgłoszenia dalej będą obsługiwane tyle że przez operatorów numerów alarmowych. Takie zgłoszenie zostanie odebrane, przekazane… » więcej 2021-09-20, godz. 17:05 Katarzyna Czochara o patronie Prudnika kardynale Wyszyńskim, dyskusji o polexicie i UE, sobotniej akcji "W zdrowym ciele… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś poseł PiS Katarzyna Czochara. Jednym z tematów rozmowy było oficjalne nadanie patronatu kard. Wyszyńskiego… » więcej 2021-09-20, godz. 13:05 Paweł Kukiz o ustawie antykorupcyjnej, zmianie ordynacji wyborczej i sędziach pokoju - Jestem zadowolony, że po 30-tu latach pojawia się ustawa, która powinna obowiązywać od początku transformacji ustrojowej. Z kształtu ustawy jestem też… » więcej 2021-09-20, godz. 08:37 Łukasz Sowada o stowarzyszeniu "Tak dla Opolskiego" i nowej radnej Opola - Do tej porty dogrywaliśmy formalności związane z powołaniem stowarzyszenia, w maju ono formalnie zaistniało - powiedział Łukasz Sowada wiceprezes Stowarzyszenia… » więcej 2021-09-17, godz. 14:42 Młodzieżówki o niskim odsetku zaszczepionych uczniów oraz o zrównoważonym transporcie Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Dwie klasy jednego z opolskich liceów trafiły na kwarantannę. Na kwarantannę trafiła także jedna klasa opolskiej… » więcej 2021-09-17, godz. 14:05 Grzegorz Adamczyk o uszczelnieniu zakazu handlu w niedzielę, emeryturze stażowej i stanowiskach opolskiej Solidarności… - Mam nadzieje, że na tym posiedzeniu sejmu dojdzie do głosowania i uzyskamy wymaganą większość - powiedział w Południowej Loży Radiowej Grzegorz Adamczyk… » więcej 2021-09-17, godz. 09:32 Rafał Pydych o tym na jakim etapie są inwestycje z "Programu 100 obwodnic" - Najbardziej zaawansowana jest w tej chwili obwodnica Brzegu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Pydych, dyrektor GDDKiA w Opolu. Naszego gościa pytaliśmy… » więcej 2021-09-16, godz. 16:51 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" w Loży Radiowej. O płacy minimalnej w 2022 roku i niektórych zmianach podatkowych… 3010 zł brutto i 19,70 zł za godzinę - tak ma wyglądać płaca minimalna w 2022 roku. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie dotyczące minimalnej pensji… » więcej 2021-09-16, godz. 12:40 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem KO Tomaszem Kostusiem Gościem Magdaleny Ogórek był dziś poseł Tomasz Kostuś z Koalicji Obywatelskiej. Tematami rozmowy były unijne wartości, dyskusje o polexicie i kwestie związane… » więcej 2021-09-16, godz. 08:48 Piotr Dancewicz, dyrektor biura Aglomeracji Opolskiej o nowej strategii, mobilności i pomocy ZIT-om - Istotne dla nas są tematy związane ze świadomym gospodarowaniem środowiskiem, adaptacja do zmian klimatu i przygotowanie na sytuacje nadzwyczajne, zintegrowany… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »