Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Katarzyna Czochara, posłanka PiS, o wprowadzeniu…
2021-07-26, 17:59 Autor: Jan Poniatyszyn

Katarzyna Czochara, posłanka PiS, o wprowadzeniu obowiązkowych szczepień nauczycieli przeciw COVID-19 oraz o prudnickich obchodach nawiązujących do beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego

Katarzyna Czochara [fot. Paula Hołubowicz]
Katarzyna Czochara [fot. Paula Hołubowicz]
Obawy związane z kolejną falą epidemii COVID-19 powodują, że pojawiają się głosy o konieczności wprowadzania obligatoryjnych szczepień dla grup zawodowych, które najbardziej narażone są na zakażenia, a z drugiej strony mogą być pasem transmisyjnym niebezpiecznego wirusa. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że „coraz więcej państw w Unii Europejskiej stosuje zasadę, że służba zdrowia musi się zaszczepić”. Jeszcze dalej idą politycy partii Zieloni. Domagają się wprowadzenia w Polsce obowiązku szczepień przeciw COVID-19.
Czy przymusowymi szczepieniami powinni być objęci nauczyciele? Zapytaliśmy o to Katarzynę Czocharę, posłankę PiS, która uczyła w szkole: - Szczepienia są bardzo ważnym elementem walki z pandemią. Do tego tematu wszyscy powinniśmy podejść z ogromną troską i nie patrzeć na swoje prywatne poglądy związane ze szczepieniami. Zwłaszcza dotyczy to zawodów, które mają kontakt z wieloma osobami. Takim zawodem wymagającym odpowiedzialności jest właśnie zawód nauczyciela, czy lekarza. Te osoby powinny poddać się szczepieniu, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia i przeciwdziałać kolejnej fali pandemii.

Z opolską parlamentarzystką rozmawialiśmy też o zbliżającej się beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia więziony był przez komunistyczne władze w prudnickim klasztorze Franciszkanów. Posłanka PiS od wielu lat angażuje się w propagowanie nauczania i upamiętnienie postaci tego wybitnego duchownego. Działania z tym związane prowadzi we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Wsi Moszczanka.

- Planujemy wiele różnych wydarzeń. Tym najważniejszym, kulminacyjnym będzie koncert Piotra Rubika. Napisał on muzykę do okolicznościowego oratorium. Autorem libretta jest Zbigniew Książek. Miałam już okazję odsłuchać przygotowane utwory. Będzie to przepiękny, wyjątkowy koncert przedstawiający życie kardynała Wyszyńskiego. Prapremierowe wykonanie oratorium odbędzie się 28 sierpnia w Prudniku. Oprócz tego planujemy jeszcze szczególną akcję na terenie Opolszczyzny. Chcielibyśmy dotrzeć do każdej miejscowości. Wzorujemy się na tym, co robiło prudnickie gimnazjum im. kardynała Wyszyńskiego, gdzie byłam nauczycielem. Wtedy to prowadzona była akcja nasadzenia „Buków Kardynalskich” w szkołach, których patronem był prymas Stefan Wyszyński. Dzisiaj chcemy posadzić te drzewa w każdej miejscowości naszego regionu. Będzie to miało wymiar symboliczny. Chcemy mocniej zakorzenić te wszystkie wartości i to czym żył kardynał. Z drugiej strony byłoby to symboliczne wotum dla jego beatyfikacji. Z mojej inicjatywy radni Prudnika podjęli uchwałę, aby patronem miasta był Stefan Wyszyński. Stanie się to we wrześniu i z tego bardzo się cieszę – mówiła Katarzyna Czochara.

Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej odbędzie się 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »