Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Katarzyna Czochara, posłanka PiS, o wprowadzeniu…
2021-07-26, 17:59 Autor: Jan Poniatyszyn

Katarzyna Czochara, posłanka PiS, o wprowadzeniu obowiązkowych szczepień nauczycieli przeciw COVID-19 oraz o prudnickich obchodach nawiązujących do beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego

Katarzyna Czochara [fot. Paula Hołubowicz]
Katarzyna Czochara [fot. Paula Hołubowicz]
Obawy związane z kolejną falą epidemii COVID-19 powodują, że pojawiają się głosy o konieczności wprowadzania obligatoryjnych szczepień dla grup zawodowych, które najbardziej narażone są na zakażenia, a z drugiej strony mogą być pasem transmisyjnym niebezpiecznego wirusa. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że „coraz więcej państw w Unii Europejskiej stosuje zasadę, że służba zdrowia musi się zaszczepić”. Jeszcze dalej idą politycy partii Zieloni. Domagają się wprowadzenia w Polsce obowiązku szczepień przeciw COVID-19.
Czy przymusowymi szczepieniami powinni być objęci nauczyciele? Zapytaliśmy o to Katarzynę Czocharę, posłankę PiS, która uczyła w szkole: - Szczepienia są bardzo ważnym elementem walki z pandemią. Do tego tematu wszyscy powinniśmy podejść z ogromną troską i nie patrzeć na swoje prywatne poglądy związane ze szczepieniami. Zwłaszcza dotyczy to zawodów, które mają kontakt z wieloma osobami. Takim zawodem wymagającym odpowiedzialności jest właśnie zawód nauczyciela, czy lekarza. Te osoby powinny poddać się szczepieniu, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia i przeciwdziałać kolejnej fali pandemii.

Z opolską parlamentarzystką rozmawialiśmy też o zbliżającej się beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia więziony był przez komunistyczne władze w prudnickim klasztorze Franciszkanów. Posłanka PiS od wielu lat angażuje się w propagowanie nauczania i upamiętnienie postaci tego wybitnego duchownego. Działania z tym związane prowadzi we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Wsi Moszczanka.

- Planujemy wiele różnych wydarzeń. Tym najważniejszym, kulminacyjnym będzie koncert Piotra Rubika. Napisał on muzykę do okolicznościowego oratorium. Autorem libretta jest Zbigniew Książek. Miałam już okazję odsłuchać przygotowane utwory. Będzie to przepiękny, wyjątkowy koncert przedstawiający życie kardynała Wyszyńskiego. Prapremierowe wykonanie oratorium odbędzie się 28 sierpnia w Prudniku. Oprócz tego planujemy jeszcze szczególną akcję na terenie Opolszczyzny. Chcielibyśmy dotrzeć do każdej miejscowości. Wzorujemy się na tym, co robiło prudnickie gimnazjum im. kardynała Wyszyńskiego, gdzie byłam nauczycielem. Wtedy to prowadzona była akcja nasadzenia „Buków Kardynalskich” w szkołach, których patronem był prymas Stefan Wyszyński. Dzisiaj chcemy posadzić te drzewa w każdej miejscowości naszego regionu. Będzie to miało wymiar symboliczny. Chcemy mocniej zakorzenić te wszystkie wartości i to czym żył kardynał. Z drugiej strony byłoby to symboliczne wotum dla jego beatyfikacji. Z mojej inicjatywy radni Prudnika podjęli uchwałę, aby patronem miasta był Stefan Wyszyński. Stanie się to we wrześniu i z tego bardzo się cieszę – mówiła Katarzyna Czochara.

Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej odbędzie się 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »