Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Ryszard Galla, poseł MN o sytuacji Niemców w Polsce…
2021-07-26, 13:27 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Ryszard Galla, poseł MN o sytuacji Niemców w Polsce, poprawkach do ustawy o KRRiT oraz odbudowie Pałacu Saskiego

Ryszard Galla, poseł MN o sytuacji Niemców w Polsce, poprawkach do ustawy o KRRiT oraz odbudowie Pałacu Saskiego
- Głos pana Hołowni, który mówił o tym, że sytuacja Mniejszości Niemieckiej w Polsce pogarsza się, jest bardziej właściwy - powiedział w Południowe Loży Radiowej poseł MN Ryszard Galla pytany o wypowiedź Szymona Hołowni oraz o wypowiedzi posła SP Janusza Kowalskiego, który podkreśla, że Niemcy w Polsce mają zbyt dużo przywilejów.
Za przykłady pogarszającej się sytuacji podaje zmiany związane z nauczaniem języka niemieckiego w szkole, wypowiedź ministra edukacji Przemysława Czarnka na temat ukrócenia dostępu organizacji pozarządowych do szkół (minister podał przykład uczenia na Śląsku przez takie organizacje historii Niemiec.)

Poseł Ryszard Galla był pytany o to, czy Szymon Hołownia, spotykając się w Opolu z przedstawicielami Mniejszości Niemieckiej próbuje zawalczyć o poparcie i głosy Niemców w przyszłych wyborach.

- Strach przed obieraniem mandatów jest dla mnie odległy. Widzę też, że środowisko mniejszości jest otwarte, bo głosuje także na PO, PiS i Lewicę - powiedział. - Często sami mówimy, czy by politycy innych partii się z nami spotkali, sami zapraszamy. To spotkanie z Szymonem Hołownią było inicjatywą Polski 2050 - podkreślił.

Poseł Galla wniósł ostatnio poprawki do ustawy o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Dotyczą one uczestnictwa przedstawicieli mniejszości narodowych w radach programowych regionalnych ośrodków mediów publicznych.

- Przedstawiłem to przedstawicielom rządu, także ministrowi Czabańskiemu przewodniczącemu KRRiT. Projekt poprawek został złożony jako inicjatywa poselska, trafił do laski marszałkowskiej, czekamy na decyzję, do której komisji sejmowej trafi pod obrady.

Rozmawialiśmy także o odbudowie Pałacu Saskiego. W piątek sejm przyjął ustawę w tej sprawie. Nie poparł jej poseł Galla, tak jak posłowie KO, Lewicy i Polski 2050.

- Nie jestem przeciwnikiem odbudowy, tylko przeciwnikiem ustawy jaka została przedstawiona. W moim odczuciu tworzy ona nową instytucję, miejsca pracy, stołki, nowe kolesiostwo, na które trzeba będzie wydawać ogromne miliony. Czy to jest właściwa droga i właściwy moment - wyjaśniał poseł Mniejszości Niemieckiej.

Podkreślił on, że gdyby odbudowa Pałacu Saskiego byłaby zorganizowana inaczej mógłby poprzeć taki projekt.

Zobacz także

2021-09-20, godz. 13:05 Paweł Kukiz o ustawie antykorupcyjnej, zmianie ordynacji wyborczej i sędziach pokoju - Jestem zadowolony, że po 30-tu latach pojawia się ustawa, która powinna obowiązywać od początku transformacji ustrojowej. Z kształtu ustawy jestem też… » więcej 2021-09-20, godz. 08:37 Łukasz Sowada o stowarzyszeniu "Tak dla Opolskiego" i nowej radnej Opola - Do tej porty dogrywaliśmy formalności związane z powołaniem stowarzyszenia, w maju ono formalnie zaistniało - powiedział Łukasz Sowada wiceprezes Stowarzyszenia… » więcej 2021-09-17, godz. 14:42 Młodzieżówki o niskim odsetku zaszczepionych uczniów oraz o zrównoważonym transporcie Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Dwie klasy jednego z opolskich liceów trafiły na kwarantannę. Na kwarantannę trafiła także jedna klasa opolskiej… » więcej 2021-09-17, godz. 14:05 Grzegorz Adamczyk o uszczelnieniu zakazu handlu w niedzielę, emeryturze stażowej i stanowiskach opolskiej Solidarności… - Mam nadzieje, że na tym posiedzeniu sejmu dojdzie do głosowania i uzyskamy wymaganą większość - powiedział w Południowej Loży Radiowej Grzegorz Adamczyk… » więcej 2021-09-17, godz. 09:32 Rafał Pydych o tym na jakim etapie są inwestycje z "Programu 100 obwodnic" - Najbardziej zaawansowana jest w tej chwili obwodnica Brzegu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Pydych, dyrektor GDDKiA w Opolu. Naszego gościa pytaliśmy… » więcej 2021-09-16, godz. 16:51 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" w Loży Radiowej. O płacy minimalnej w 2022 roku i niektórych zmianach podatkowych… 3010 zł brutto i 19,70 zł za godzinę - tak ma wyglądać płaca minimalna w 2022 roku. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie dotyczące minimalnej pensji… » więcej 2021-09-16, godz. 12:40 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem KO Tomaszem Kostusiem Gościem Magdaleny Ogórek był dziś poseł Tomasz Kostuś z Koalicji Obywatelskiej. Tematami rozmowy były unijne wartości, dyskusje o polexicie i kwestie związane… » więcej 2021-09-16, godz. 08:48 Piotr Dancewicz, dyrektor biura Aglomeracji Opolskiej o nowej strategii, mobilności i pomocy ZIT-om - Istotne dla nas są tematy związane ze świadomym gospodarowaniem środowiskiem, adaptacja do zmian klimatu i przygotowanie na sytuacje nadzwyczajne, zintegrowany… » więcej 2021-09-15, godz. 14:15 Barbara Kamińska o głosowaniu w Europejskim Budżecie Obywatelskim i tworzącym się planie współpracy samorządu województwa… - To jest pomysł nie tyle na skalę województwa czy kraju, ale Europy - mówiła w Popołudniowej Loży Radiowej Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i… » więcej 2021-09-15, godz. 13:59 Hubert Ibrom burmistrz Ujazdu o rozwoju mieszkalnictwa w gminie, słabym zainteresowaniu szczepieniami w szkołach i walce… - Około 40 % osób w naszej gminie jest zaszczepionych. Staramy się przekonywać do tego, bo to jedyny sposób powrotu do normalności, ale to przynosi różne… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »