Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Mariusz Kozaczek, wójt Lubrzy, o zagrożeniach powodowanych…
2021-07-20, 18:02 Autor: Jan Poniatyszyn

Mariusz Kozaczek, wójt Lubrzy, o zagrożeniach powodowanych przez ulewy oraz o koniunkturze budowlanej, którą nakręca powstający park handlowy

Mariusz Kozaczek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Mariusz Kozaczek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami meteorologicznymi już wielokrotnie tego lata pojawiały się na Opolszczyźnie. Alarmy te dotyczyły m.in. gminy Lubrza. W kilku miejscowościach występuje tam zagrożenie podtopieniami pól i posesji.
- Już kilka razy w tym roku szkody spowodowane przez deszcze usuwały jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych - powiedział wójt Lubrzy Mariusz Kozaczek. – Szkody te usuwane są na bieżąco. Jest to przeważnie kamień i błoto ściągnięte z pól przez nawałnicę. Problemem są oczekiwania niektórych mieszkańców. Nie rozumieją, że gdy spłynie lawina błota przez ich podwórko to w pierwszej kolejności udrażniane są drogi gminne, powiatowe i wyższej kategorii. Niektórzy oczekują, że OSP najpierw pomagać będzie u nich na podwórku. Jest to jakiś mały problem, ale wyjaśniamy to na bieżąco. OSP nie jest od sprzątania domów i prywatnych posesji. Oni pomagają w miarę swoich możliwości.

Po większych opadach deszczu pojawia się problem z drogą w Jasionie.

- Ta droga tworzy taki wąwóz dla wody. Zrobione zostały tam progi z betonu, które wyhamowują siłę płynącej wody. Jest ona częściowo zbierana przez zainstalowaną tam rurę, która ma 50 cm średnicy. Przy nawalnych deszczach to nie wystarcza. Rura ta została uszkodzona po ostatnich opadach, ale zatrzymała niszczącą siłę wody. W dużym stopniu uratowało to ten teren przed znacznymi szkodami. Przypomnę, że poprzednio w tym wąwozie woda robiła wyrwy głębokie na 120 cm. Zagrożenia występują też w Krzyżkowicach, gdzie są duże spadki terenu. Przy ulewach woda z błotem spływa do centrum wsi przechodząc przez podwórka gospodarstw. Również w Lubrzy, gdy jest opad na dużym terenie, polder przestaje przyjmować wodę i zaczynają się lokalne podtopienia w centrum wsi. Jednak jest to sporadyczne. Od kilku lat z gruntów rolnych znikają rowy. Są one zaorywane. Efektem tego jest woda zalegająca na polach, albo spływająca z impetem do przyległych miejscowości. Mieszkańcy wiedzą kto zaorał rowy, ale nie egzekwują ich odnowienia u rolników. Chcą, aby zajęła się tym gmina.

Szybko postępuje budowa parku handlowego w Lubrzy, który powstaje nieopodal Prudnika.

- Gmina będzie miała z tego korzyść w postaci podatku od nieruchomości, który szacujemy na ponad 250 tys. złotych rocznie. Jest już zainteresowanie przyległymi terenami, które są atrakcyjnie zlokalizowane. Handlowa inwestycja podnosi wartość działek budowalnych w gminie Lubrza. Ich ceny idą mocno w górę. Widać już boom budowlany na terenach od strony Prudnika. Jest tam wydzielanych ok. 40 działek budowlanych. W przyszłości zwiększy to wpływy do naszego budżetu. Park handlowy jest magnesem dla innych inwestycji – cieszy się wójt Lubrzy.

Zobacz także

2021-09-15, godz. 13:59 Hubert Ibrom burmistrz Ujazdu o rozwoju mieszkalnictwa w gminie, słabym zainteresowaniu szczepieniami w szkołach i walce… - Około 40 % osób w naszej gminie jest zaszczepionych. Staramy się przekonywać do tego, bo to jedyny sposób powrotu do normalności, ale to przynosi różne… » więcej 2021-09-15, godz. 09:14 Marek Tomków, wieceprezes NRA o szczepieniach w aptekach, omijaniu ust. "apteka dla aptekarza", szczepionce przeciwko… - Dynamicznie rośnie liczba osób szczepionych przeciwko COVID 19 w aptekach - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady… » więcej 2021-09-14, godz. 13:33 Spięcie Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia, czyli magazyn krajowy o KPO i Angeli Merkel Magazyn Krajowy "Spięcie" w tym tygodniu o procesie przyjmowania Krajowego Planu Odbudowy i pożegnalnej wizycie Angeli Merkel. Gościem programu był prof. były… » więcej 2021-09-14, godz. 13:32 Co tam Panie w polityce o bielanowcach, ociepowcach, kukizowcach, Musze i ciekawych filmach "Z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim mamy już uzgodnione 80 proc. spraw związanych z umową koalicyjną; liczę, że do jej podpisania dojdzie jeszcze we… » więcej 2021-09-14, godz. 09:30 Prof. Jarosław Mamala, prezes PNT w Opolu o konferencji "Cyfryzacja", bezpieczeństwie cyfrowym miast i Internecie rz… Rozpoczęła się dwudniowa konferencja hybrydowa poruszająca zagadnienia cyfryzacji i bezpieczeństwa miast w tym zakresie. - Konferencja jest generalnie o Internecie… » więcej 2021-09-13, godz. 17:05 Jerzy Czerwiński, senator PiS o widmie kar nałożonych na Polskę przez TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej, bilansie rządów… - Ja tu widzę dwie kwestie: polityczną i prawną. Podejrzewam, że to są działania specjalnie skierowane przeciwko Polsce, aby osłabić nasz potencjał gospodarczy… » więcej 2021-09-13, godz. 09:12 Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa o próbach rozwiązania problemów psychiatrii w Opolu - Samorząd województwa od wielu lat czyni bardzo wiele starań w kwestii poprawy ochrony zdrowia psychicznego i zapewnienie pomocy pacjentom - powiedziała w… » więcej 2021-09-13, godz. 09:05 Rafał Bartek, lider mniejszości niemieckiej o bilansie 16 lat kanclerstwa Angeli Merkel, kto ją zastąpi, o kampanii… - Stabilność i przewidywalność - takimi określeniami Rafał Bartek, przewodniczący TSKN określił 16-letni bilans działalności Angeli Merkel na stanowisku… » więcej 2021-09-10, godz. 18:12 Młodzieżowa Loża Radiowa m.in. o karach finansowych, które Komisja Europejska chce nałożyć na Polskę za niewykonanie… Gośćmi Radia Opole byli dziś Kamila Stanicka (Młoda Lewica) i Kacper Kunstler (Młoda Prawica). » więcej 2021-09-10, godz. 14:07 Dr Karol Nawrocki prezes IPN o wizycie w Opolu i planach pracy Instytutu na najbliższe miesiące, o edukacji najmłodszych… - Chciałem zobaczyć jak funkcjonuje delegatura IPN w Opolu, ale też porozmawiać z naszymi partnerami czyli Instytutem Śląskim, Muzeum Jeńców Wojennych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »