Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Mariusz Kozaczek, wójt Lubrzy, o zagrożeniach powodowanych…
2021-07-20, 18:02 Autor: Jan Poniatyszyn

Mariusz Kozaczek, wójt Lubrzy, o zagrożeniach powodowanych przez ulewy oraz o koniunkturze budowlanej, którą nakręca powstający park handlowy

Mariusz Kozaczek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Mariusz Kozaczek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami meteorologicznymi już wielokrotnie tego lata pojawiały się na Opolszczyźnie. Alarmy te dotyczyły m.in. gminy Lubrza. W kilku miejscowościach występuje tam zagrożenie podtopieniami pól i posesji.
- Już kilka razy w tym roku szkody spowodowane przez deszcze usuwały jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych - powiedział wójt Lubrzy Mariusz Kozaczek. – Szkody te usuwane są na bieżąco. Jest to przeważnie kamień i błoto ściągnięte z pól przez nawałnicę. Problemem są oczekiwania niektórych mieszkańców. Nie rozumieją, że gdy spłynie lawina błota przez ich podwórko to w pierwszej kolejności udrażniane są drogi gminne, powiatowe i wyższej kategorii. Niektórzy oczekują, że OSP najpierw pomagać będzie u nich na podwórku. Jest to jakiś mały problem, ale wyjaśniamy to na bieżąco. OSP nie jest od sprzątania domów i prywatnych posesji. Oni pomagają w miarę swoich możliwości.

Po większych opadach deszczu pojawia się problem z drogą w Jasionie.

- Ta droga tworzy taki wąwóz dla wody. Zrobione zostały tam progi z betonu, które wyhamowują siłę płynącej wody. Jest ona częściowo zbierana przez zainstalowaną tam rurę, która ma 50 cm średnicy. Przy nawalnych deszczach to nie wystarcza. Rura ta została uszkodzona po ostatnich opadach, ale zatrzymała niszczącą siłę wody. W dużym stopniu uratowało to ten teren przed znacznymi szkodami. Przypomnę, że poprzednio w tym wąwozie woda robiła wyrwy głębokie na 120 cm. Zagrożenia występują też w Krzyżkowicach, gdzie są duże spadki terenu. Przy ulewach woda z błotem spływa do centrum wsi przechodząc przez podwórka gospodarstw. Również w Lubrzy, gdy jest opad na dużym terenie, polder przestaje przyjmować wodę i zaczynają się lokalne podtopienia w centrum wsi. Jednak jest to sporadyczne. Od kilku lat z gruntów rolnych znikają rowy. Są one zaorywane. Efektem tego jest woda zalegająca na polach, albo spływająca z impetem do przyległych miejscowości. Mieszkańcy wiedzą kto zaorał rowy, ale nie egzekwują ich odnowienia u rolników. Chcą, aby zajęła się tym gmina.

Szybko postępuje budowa parku handlowego w Lubrzy, który powstaje nieopodal Prudnika.

- Gmina będzie miała z tego korzyść w postaci podatku od nieruchomości, który szacujemy na ponad 250 tys. złotych rocznie. Jest już zainteresowanie przyległymi terenami, które są atrakcyjnie zlokalizowane. Handlowa inwestycja podnosi wartość działek budowalnych w gminie Lubrza. Ich ceny idą mocno w górę. Widać już boom budowlany na terenach od strony Prudnika. Jest tam wydzielanych ok. 40 działek budowlanych. W przyszłości zwiększy to wpływy do naszego budżetu. Park handlowy jest magnesem dla innych inwestycji – cieszy się wójt Lubrzy.

Zobacz także

2021-09-22, godz. 11:02 Zbigniew Kubalańca i Maksymilian Polis o III Opolskim Kongresie Młodzieży Gośćmi Popołudniowej Loży Radiowej byli dziś Maksymilian Polis, przewodniczący Forum Młodzieży Województwa Opolskiego oraz Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek… » więcej 2021-09-22, godz. 11:02 Henryk Lakwa, starosta opolski o przystąpieniu do Aglomeracji Opolskiej, e-geodezji i szkole podstawowej - Zawsze lepiej, jak jest się członkiem danego stowarzyszenia, bo ma się wpływ na to co się dzieje - powiedział w Południowej Loży Radiowej Henryk Lakwa… » więcej 2021-09-22, godz. 09:51 Monika Bartel z Urzędu Statystycznego o Nocy Spisowej i dobiegającym końca Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - 25 września w sobotę w całej Polsce organizujemy Noc Spisową. Urząd Statystyczny będzie otwarty od godziny 8. do 24. dla wszystkich, którzy zostawiali… » więcej 2021-09-21, godz. 15:35 Michał Nowak o decyzji TSUE by nałożyć karę na Polskę za kopalnię Turów, wzmocnieniu klubu PiS i nowym stowarzyszeniu… - Przenieśmy tę sprawę na nasze podwórko. Jak by to wyglądało gdyby nagle TSUE powiedziało, że musimy zamknąć Elektrownie Opole? Co by to oznaczało?… » więcej 2021-09-21, godz. 15:02 "Co tam Panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc O różnych obliczach tzw. "efektu Tuska" oraz o zwrocie PO w stronę polskiej prowincji, rozmawiamy w samo południe, we wtorkowej Loży w Radiu Opole. Był także… » więcej 2021-09-21, godz. 09:12 Ditmar Kurzał z opolskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego o przełączaniu numeru 998 na 112 - Dla obywatela to żadna zmiana, zgłoszenia dalej będą obsługiwane tyle że przez operatorów numerów alarmowych. Takie zgłoszenie zostanie odebrane, przekazane… » więcej 2021-09-20, godz. 17:05 Katarzyna Czochara o patronie Prudnika kardynale Wyszyńskim, dyskusji o polexicie i UE, sobotniej akcji "W zdrowym ciele… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś poseł PiS Katarzyna Czochara. Jednym z tematów rozmowy było oficjalne nadanie patronatu kard. Wyszyńskiego… » więcej 2021-09-20, godz. 13:05 Paweł Kukiz o ustawie antykorupcyjnej, zmianie ordynacji wyborczej i sędziach pokoju - Jestem zadowolony, że po 30-tu latach pojawia się ustawa, która powinna obowiązywać od początku transformacji ustrojowej. Z kształtu ustawy jestem też… » więcej 2021-09-20, godz. 08:37 Łukasz Sowada o stowarzyszeniu "Tak dla Opolskiego" i nowej radnej Opola - Do tej porty dogrywaliśmy formalności związane z powołaniem stowarzyszenia, w maju ono formalnie zaistniało - powiedział Łukasz Sowada wiceprezes Stowarzyszenia… » więcej 2021-09-17, godz. 14:42 Młodzieżówki o niskim odsetku zaszczepionych uczniów oraz o zrównoważonym transporcie Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Dwie klasy jednego z opolskich liceów trafiły na kwarantannę. Na kwarantannę trafiła także jedna klasa opolskiej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »