Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Marek Śmiech, wójt gminy Walce, o współpracy…
2021-07-19, 18:36 Autor: Jan Poniatyszyn

Marek Śmiech, wójt gminy Walce, o współpracy partnerskiej z zagranicznymi samorządami i lokalnych atrakcjach turystycznych

Marek Śmiech [fot. Marcin Boczek]
Marek Śmiech [fot. Marcin Boczek]
Pandemia spowodowała znaczne ograniczenie współpracy opolskich samorządów lokalnych z ich zagranicznymi odpowiednikami. Takie umowy partnerskie mają gminy i powiaty. Najwięcej jest ich z czeskimi i niemieckimi samorządami. Kilka takich partnerstw ma m.in. gmina Walce.
- Niedawno obchodziliśmy Dni Gminy Walce, gdzie świętowaliśmy partnerstwo z czeskimi samorządami - powiedział Marek Śmiech, wójt gminy Walce. – Gościliśmy naszych partnerów z gminy Mała Morawka. W przyszłym roku obchodzić będziemy jubileusz 20-lecia współpracy. Gościliśmy też delegację z Czeskiej Wsi, z którą realizujemy wiele projektów. Byli też przedstawiciele miasta Ołomuniec i artyści z Jesenika. Na płaszczyźnie współpracy polsko-czeskiej udało się zrealizować wiele wspólnych projektów. Ciągle przygotowujemy się do nowych naborów wniosków o dofinansowanie różnych przedsięwzięć. Mamy też partnerstwo z niemiecką gminą Berg. W przyszłym roku obchodzić będziemy 25 –lecie tej umowy. Przez pandemię nie ma wspólnych wydarzeń. Burmistrz tej gminy oraz jej mieszkańcy obawiają się wyjazdów, gdyż mają nakładane kwarantanny i nie są też jeszcze zaszczepieni. Mam nadzieję, że przyjadą do nas we wrześniu na dożynki. Omówimy wówczas plany współpracy. Natomiast realizujemy spotkania, projekty z Czechami, w których uczestniczą dzieci, dorośli, Ochotnicza Straż Pożarna. Ostatnim przykładem takich kontaktów mieszkańców jest rowerowy wyjazd do Czeskiej Wsi.

Pierwsze krajowe partnerstwo gmina Walce zawarła niedawno z Kobylnicą w województwie pomorskim.

- Jest to gmina granicząca z Ustką – mówił Marek Śmiech. – Jest ona atrakcyjna nie tylko pod względem turystycznym, ale również dla firm. Ma podpisanych wiele partnerstw. Można się od tej gminy wiele nauczyć, gdy chodzi o promocję. Zamysł naszej współpracy opiera się głównie na wymianie dzieci szkolnych. Podczas wakacji nasze dzieciaki będą mogły korzystać z morza. Zimą, poprzez naszych partnerów w Czechach, dzieci znad morza będą mogły korzystać z infrastruktury górskiej, narciarskiej. Współpraca dotyczyć ma też wymiany kulturalnej.

W gminie Walce powiększa się infrastruktura turystyki rowerowej. Atrakcją sezonu letniego jest udostępniony zwiedzającym XVIII-wieczny pałac w Rozkochowie.

- Jeżeli chodzi o ścieżki rowerowe to korzystamy z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Budujemy nowe drogi asfaltowe pomiędzy naszymi miejscowościami. Służą one nie tylko transportowi rolnemu, ale też jako ścieżki rowerowe. Aktualnie rozpoczynamy trzecią taką inwestycję, drogę Walce-Grocholub. W przyszłym roku powstanie odcinek Walce- Malkowice. Pałac w Rozkochowie przez wiele lat był zamknięty. Od stycznia ma on nowego właściciela. Jest to przedsiębiorca z Krakowa. Tchnął on nowego ducha w ten zabytek. Prowadzi uzgodnienia dokumentacyjne z konserwatorem zabytków, inwentaryzację tego obiektu. Odwiedzającym udostępniony został przepiękny, szesnastohektarowy park. W pałacu odbywają się już pierwsze wystawy. Obserwując z jaką werwą podchodzi do tego nowy właściciel to myślę, że w ciągu kilku lat będziemy mieli perełkę w naszej gminie - powiedział Marek Śmiech.

Zobacz także

2021-09-15, godz. 13:59 Hubert Ibrom burmistrz Ujazdu o rozwoju mieszkalnictwa w gminie, słabym zainteresowaniu szczepieniami w szkołach i walce… - Około 40 % osób w naszej gminie jest zaszczepionych. Staramy się przekonywać do tego, bo to jedyny sposób powrotu do normalności, ale to przynosi różne… » więcej 2021-09-15, godz. 09:14 Marek Tomków, wieceprezes NRA o szczepieniach w aptekach, omijaniu ust. "apteka dla aptekarza", szczepionce przeciwko… - Dynamicznie rośnie liczba osób szczepionych przeciwko COVID 19 w aptekach - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady… » więcej 2021-09-14, godz. 13:33 Spięcie Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia, czyli magazyn krajowy o KPO i Angeli Merkel Magazyn Krajowy "Spięcie" w tym tygodniu o procesie przyjmowania Krajowego Planu Odbudowy i pożegnalnej wizycie Angeli Merkel. Gościem programu był prof. były… » więcej 2021-09-14, godz. 13:32 Co tam Panie w polityce o bielanowcach, ociepowcach, kukizowcach, Musze i ciekawych filmach "Z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim mamy już uzgodnione 80 proc. spraw związanych z umową koalicyjną; liczę, że do jej podpisania dojdzie jeszcze we… » więcej 2021-09-14, godz. 09:30 Prof. Jarosław Mamala, prezes PNT w Opolu o konferencji "Cyfryzacja", bezpieczeństwie cyfrowym miast i Internecie rz… Rozpoczęła się dwudniowa konferencja hybrydowa poruszająca zagadnienia cyfryzacji i bezpieczeństwa miast w tym zakresie. - Konferencja jest generalnie o Internecie… » więcej 2021-09-13, godz. 17:05 Jerzy Czerwiński, senator PiS o widmie kar nałożonych na Polskę przez TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej, bilansie rządów… - Ja tu widzę dwie kwestie: polityczną i prawną. Podejrzewam, że to są działania specjalnie skierowane przeciwko Polsce, aby osłabić nasz potencjał gospodarczy… » więcej 2021-09-13, godz. 09:12 Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa o próbach rozwiązania problemów psychiatrii w Opolu - Samorząd województwa od wielu lat czyni bardzo wiele starań w kwestii poprawy ochrony zdrowia psychicznego i zapewnienie pomocy pacjentom - powiedziała w… » więcej 2021-09-13, godz. 09:05 Rafał Bartek, lider mniejszości niemieckiej o bilansie 16 lat kanclerstwa Angeli Merkel, kto ją zastąpi, o kampanii… - Stabilność i przewidywalność - takimi określeniami Rafał Bartek, przewodniczący TSKN określił 16-letni bilans działalności Angeli Merkel na stanowisku… » więcej 2021-09-10, godz. 18:12 Młodzieżowa Loża Radiowa m.in. o karach finansowych, które Komisja Europejska chce nałożyć na Polskę za niewykonanie… Gośćmi Radia Opole byli dziś Kamila Stanicka (Młoda Lewica) i Kacper Kunstler (Młoda Prawica). » więcej 2021-09-10, godz. 14:07 Dr Karol Nawrocki prezes IPN o wizycie w Opolu i planach pracy Instytutu na najbliższe miesiące, o edukacji najmłodszych… - Chciałem zobaczyć jak funkcjonuje delegatura IPN w Opolu, ale też porozmawiać z naszymi partnerami czyli Instytutem Śląskim, Muzeum Jeńców Wojennych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »