Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Marek Śmiech, wójt gminy Walce, o współpracy…
2021-07-19, 18:36 Autor: Jan Poniatyszyn

Marek Śmiech, wójt gminy Walce, o współpracy partnerskiej z zagranicznymi samorządami i lokalnych atrakcjach turystycznych

Marek Śmiech [fot. Marcin Boczek]
Marek Śmiech [fot. Marcin Boczek]
Pandemia spowodowała znaczne ograniczenie współpracy opolskich samorządów lokalnych z ich zagranicznymi odpowiednikami. Takie umowy partnerskie mają gminy i powiaty. Najwięcej jest ich z czeskimi i niemieckimi samorządami. Kilka takich partnerstw ma m.in. gmina Walce.
- Niedawno obchodziliśmy Dni Gminy Walce, gdzie świętowaliśmy partnerstwo z czeskimi samorządami - powiedział Marek Śmiech, wójt gminy Walce. – Gościliśmy naszych partnerów z gminy Mała Morawka. W przyszłym roku obchodzić będziemy jubileusz 20-lecia współpracy. Gościliśmy też delegację z Czeskiej Wsi, z którą realizujemy wiele projektów. Byli też przedstawiciele miasta Ołomuniec i artyści z Jesenika. Na płaszczyźnie współpracy polsko-czeskiej udało się zrealizować wiele wspólnych projektów. Ciągle przygotowujemy się do nowych naborów wniosków o dofinansowanie różnych przedsięwzięć. Mamy też partnerstwo z niemiecką gminą Berg. W przyszłym roku obchodzić będziemy 25 –lecie tej umowy. Przez pandemię nie ma wspólnych wydarzeń. Burmistrz tej gminy oraz jej mieszkańcy obawiają się wyjazdów, gdyż mają nakładane kwarantanny i nie są też jeszcze zaszczepieni. Mam nadzieję, że przyjadą do nas we wrześniu na dożynki. Omówimy wówczas plany współpracy. Natomiast realizujemy spotkania, projekty z Czechami, w których uczestniczą dzieci, dorośli, Ochotnicza Straż Pożarna. Ostatnim przykładem takich kontaktów mieszkańców jest rowerowy wyjazd do Czeskiej Wsi.

Pierwsze krajowe partnerstwo gmina Walce zawarła niedawno z Kobylnicą w województwie pomorskim.

- Jest to gmina granicząca z Ustką – mówił Marek Śmiech. – Jest ona atrakcyjna nie tylko pod względem turystycznym, ale również dla firm. Ma podpisanych wiele partnerstw. Można się od tej gminy wiele nauczyć, gdy chodzi o promocję. Zamysł naszej współpracy opiera się głównie na wymianie dzieci szkolnych. Podczas wakacji nasze dzieciaki będą mogły korzystać z morza. Zimą, poprzez naszych partnerów w Czechach, dzieci znad morza będą mogły korzystać z infrastruktury górskiej, narciarskiej. Współpraca dotyczyć ma też wymiany kulturalnej.

W gminie Walce powiększa się infrastruktura turystyki rowerowej. Atrakcją sezonu letniego jest udostępniony zwiedzającym XVIII-wieczny pałac w Rozkochowie.

- Jeżeli chodzi o ścieżki rowerowe to korzystamy z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Budujemy nowe drogi asfaltowe pomiędzy naszymi miejscowościami. Służą one nie tylko transportowi rolnemu, ale też jako ścieżki rowerowe. Aktualnie rozpoczynamy trzecią taką inwestycję, drogę Walce-Grocholub. W przyszłym roku powstanie odcinek Walce- Malkowice. Pałac w Rozkochowie przez wiele lat był zamknięty. Od stycznia ma on nowego właściciela. Jest to przedsiębiorca z Krakowa. Tchnął on nowego ducha w ten zabytek. Prowadzi uzgodnienia dokumentacyjne z konserwatorem zabytków, inwentaryzację tego obiektu. Odwiedzającym udostępniony został przepiękny, szesnastohektarowy park. W pałacu odbywają się już pierwsze wystawy. Obserwując z jaką werwą podchodzi do tego nowy właściciel to myślę, że w ciągu kilku lat będziemy mieli perełkę w naszej gminie - powiedział Marek Śmiech.

Zobacz także

2021-09-23, godz. 12:52 "Prosto z Sejmu" Magdalena Ogórek i Anna Zalewska - Sposób wydania decyzji ws. Turowa, jednoosobowy, arogancki, bez przeczytania bardzo szerokiej argumentacji jest dowodem na to, że w Brukseli nikogo nie obchodzi… » więcej 2021-09-22, godz. 11:51 Jolanta Smerkowska-Mokrzycka, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej o trwającym proteście pracowników ochrony zdrowia - Z ostatnich wiadomości jakie mam, wśród farmaceutów jest rozłam - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Jolanta Smerkowska-Mokrzycka prezes Okręgowej… » więcej 2021-09-22, godz. 11:02 Zbigniew Kubalańca i Maksymilian Polis o III Opolskim Kongresie Młodzieży Gośćmi Popołudniowej Loży Radiowej byli dziś Maksymilian Polis, przewodniczący Forum Młodzieży Województwa Opolskiego oraz Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek… » więcej 2021-09-22, godz. 11:02 Henryk Lakwa, starosta opolski o przystąpieniu do Aglomeracji Opolskiej, e-geodezji i szkole podstawowej - Zawsze lepiej, jak jest się członkiem danego stowarzyszenia, bo ma się wpływ na to co się dzieje - powiedział w Południowej Loży Radiowej Henryk Lakwa… » więcej 2021-09-22, godz. 09:51 Monika Bartel z Urzędu Statystycznego o Nocy Spisowej i dobiegającym końca Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - 25 września w sobotę w całej Polsce organizujemy Noc Spisową. Urząd Statystyczny będzie otwarty od godziny 8. do 24. dla wszystkich, którzy zostawiali… » więcej 2021-09-21, godz. 15:35 Michał Nowak o decyzji TSUE by nałożyć karę na Polskę za kopalnię Turów, wzmocnieniu klubu PiS i nowym stowarzyszeniu… - Przenieśmy tę sprawę na nasze podwórko. Jak by to wyglądało gdyby nagle TSUE powiedziało, że musimy zamknąć Elektrownie Opole? Co by to oznaczało?… » więcej 2021-09-21, godz. 15:02 "Co tam Panie w polityce" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc O różnych obliczach tzw. "efektu Tuska" oraz o zwrocie PO w stronę polskiej prowincji, rozmawiamy w samo południe, we wtorkowej Loży w Radiu Opole. Był także… » więcej 2021-09-21, godz. 09:12 Ditmar Kurzał z opolskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego o przełączaniu numeru 998 na 112 - Dla obywatela to żadna zmiana, zgłoszenia dalej będą obsługiwane tyle że przez operatorów numerów alarmowych. Takie zgłoszenie zostanie odebrane, przekazane… » więcej 2021-09-20, godz. 17:05 Katarzyna Czochara o patronie Prudnika kardynale Wyszyńskim, dyskusji o polexicie i UE, sobotniej akcji "W zdrowym ciele… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś poseł PiS Katarzyna Czochara. Jednym z tematów rozmowy było oficjalne nadanie patronatu kard. Wyszyńskiego… » więcej 2021-09-20, godz. 13:05 Paweł Kukiz o ustawie antykorupcyjnej, zmianie ordynacji wyborczej i sędziach pokoju - Jestem zadowolony, że po 30-tu latach pojawia się ustawa, która powinna obowiązywać od początku transformacji ustrojowej. Z kształtu ustawy jestem też… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »