Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz, o inwestycjach…
2021-07-14, 18:31 Autor: Jan Poniatyszyn

Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz, o inwestycjach rekreacyjnych i komunikacyjnych w tym przygranicznym mieście

Zabytkowa wieża w Głuchołazach [zdj. UM Głuchołazy]
Zabytkowa wieża w Głuchołazach [zdj. UM Głuchołazy]
Roman Sambor [fot. Paula Hołubowicz]
Roman Sambor [fot. Paula Hołubowicz]
Z różnych przyczyn mieszkańcy Głuchołaz oraz turyści nie mogą doczekać się ważnych dla tego miasta decyzji inwestycyjnych. Chodzi o budowę pływalni oraz o problem związany z transgraniczną komunikacją kolejową.
- Jesteśmy na etapie po opracowaniu dokumentacji i mamy pozwolenie na budowę krytej pływalni – powiedział Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz. – Odbyły się dwa przetargi, które miały wyłonić wykonawcę. Doszło do tego, czego spodziewaliśmy się kilka lat temu. Weszliśmy w okres wysokich cen. Po dwóch przetargach okazało się, że te ceny są za wysokie w stosunku do możliwości naszego budżetu. Od dwóch lat, gdzie tylko możemy składamy wnioski o dofinansowanie tego zadania. W tym roku aplikujemy do ministerstwa sportu. Teraz złożymy wniosek do nowego programu Polski Ład. Mamy jeszcze dwa lata na rozpoczęcie tej inwestycji.

Natomiast bliska realizacji jest budowa kładki na Białej Głuchołaskiej.

- Przetarg na to zadanie dobył się w trybie zaprojektuj i wybuduj. Od dłuższego czasu jest już rozstrzygnięty. Wykonawca zakończył etap projektowania i uzyskał pozwolenie na budowę. Trochę się to przeciągnęło, bo w międzyczasie zmianie musiał ulec miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Myślę, że koniec lipca, początek sierpnia wykonawca wejdzie na budowę. Deklaruje, że chce ją skończyć w tym roku. Ta kładka jest bardzo oczekiwana przez mieszkańców. Stworzy to skrót z jednej części miasta do drugiej. Umożliwi dogodne przemieszczanie się pomiędzy dużym osiedlem, a centrum handlowym, kąpieliskiem, obszarem sportowej aktywności. W przyszłym roku czeka nas przebudowa przebiegającej przez miasto drogi krajowej. Będą potężne korki. Czy to pieszo, czy rowerem ta kładka będzie jak znalazł dla wszystkich – mówił wiceburmistrz Głuchołaz.

Przez Głuchołazy przejeżdżają czeskie pociągi osobowe, które nie stają w sąsiedztwie dworca kolejowego zarazem centrum przesiadkowego. Zatrzymują się natomiast na odległych peryferiach miasta, co jest mało komfortowe dla pasażerów.

- Przyjęliśmy od PKP teren dworca, który był nieczynny od wielu lat. Zakładaliśmy, że jak go reanimujemy, stworzymy centrum przesiadkowe, będzie to jakiś asumpt, żeby pomyśleć o tym czeskim pociągu. Przejmując dworzec kolejowy zrobiliśmy program funkcjonalno-użytkowy tego centrum przesiadkowego. W swoim zakresie zawiera parking, dworzec dla połączeń kolejowych i autobusowych oraz modernizację autobusowego placu manewrowego. Program ten zawiera też peron na tym „czeskim torze”, który jest nieopodal, powyżej dworca kolejowego. W zeszłym roku, gdy otwieraliśmy wyremontowany dworzec, gościliśmy przedstawicieli PKP. Udostępniliśmy im naszą dokumentację. Ministerstwo Infrastruktury wpisało budowę tego peronu do programu strategicznego PKP. Takich peronów na Opolszczyźnie ma powstać kilka. Czekamy na szczegóły – powiedział Roman Sambor.

Zobacz także

2021-09-14, godz. 13:32 Co tam Panie w polityce o bielanowcach, ociepowcach, kukizowcach, Musze i ciekawych filmach "Z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim mamy już uzgodnione 80 proc. spraw związanych z umową koalicyjną; liczę, że do jej podpisania dojdzie jeszcze we… » więcej 2021-09-14, godz. 09:30 Prof. Jarosław Mamala, prezes PNT w Opolu o konferencji "Cyfryzacja", bezpieczeństwie cyfrowym miast i Internecie rz… Rozpoczęła się dwudniowa konferencja hybrydowa poruszająca zagadnienia cyfryzacji i bezpieczeństwa miast w tym zakresie. - Konferencja jest generalnie o Internecie… » więcej 2021-09-13, godz. 17:05 Jerzy Czerwiński, senator PiS o widmie kar nałożonych na Polskę przez TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej, bilansie rządów… - Ja tu widzę dwie kwestie: polityczną i prawną. Podejrzewam, że to są działania specjalnie skierowane przeciwko Polsce, aby osłabić nasz potencjał gospodarczy… » więcej 2021-09-13, godz. 09:12 Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa o próbach rozwiązania problemów psychiatrii w Opolu - Samorząd województwa od wielu lat czyni bardzo wiele starań w kwestii poprawy ochrony zdrowia psychicznego i zapewnienie pomocy pacjentom - powiedziała w… » więcej 2021-09-13, godz. 09:05 Rafał Bartek, lider mniejszości niemieckiej o bilansie 16 lat kanclerstwa Angeli Merkel, kto ją zastąpi, o kampanii… - Stabilność i przewidywalność - takimi określeniami Rafał Bartek, przewodniczący TSKN określił 16-letni bilans działalności Angeli Merkel na stanowisku… » więcej 2021-09-10, godz. 18:12 Młodzieżowa Loża Radiowa m.in. o karach finansowych, które Komisja Europejska chce nałożyć na Polskę za niewykonanie… Gośćmi Radia Opole byli dziś Kamila Stanicka (Młoda Lewica) i Kacper Kunstler (Młoda Prawica). » więcej 2021-09-10, godz. 14:07 Dr Karol Nawrocki prezes IPN o wizycie w Opolu i planach pracy Instytutu na najbliższe miesiące, o edukacji najmłodszych… - Chciałem zobaczyć jak funkcjonuje delegatura IPN w Opolu, ale też porozmawiać z naszymi partnerami czyli Instytutem Śląskim, Muzeum Jeńców Wojennych… » więcej 2021-09-10, godz. 09:23 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o muzeum Kresów, problemach opolskiej psychiatrii, zmianach w Polskim Ładzie i… - W ciągu pięciu lat powinno powstać Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów w Brzegu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski wojewoda opolski… » więcej 2021-09-09, godz. 18:02 Pracodawcy i związkowcy o ułatwieniach dla cudzoziemców w podejmowaniu pracy, oraz o tym, że pracodawca nie będzie… Ministerstwo Spraw Wewnętrznych pracuje nad ustawą, która uprości procedurę udzielania zezwoleń na pobyt czasowy na terytorium Polski. Wszystko po to, by… » więcej 2021-09-09, godz. 14:10 Beata Kempa, eurodeputowana Solidarnej Polski w "Prosto z Sejmu", cyklu Magdaleny Ogórek - Życzylibyśmy sobie, żeby szczególnie ci, którzy krzyczą na temat możliwości dostępu opinii publicznej do wiedzy umożliwić zdobycie takiej wiedzy -… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »