Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Dr Witold Potwora o islandzkim eksperymencie 4-dniowego…
2021-07-13, 09:28 Autor: Joanna Matlak

Dr Witold Potwora o islandzkim eksperymencie 4-dniowego tygodnia pracy

Dr Witold Potwora o islandzkim eksperymencie 4-dniowego tygodnia pracy
- To są marzenia utopijne. Tam, gdzie jest produkcja ciągła, to jest raczej absurd - mówił w Porannej Loży Radiowej dr Witold Potwora, ekonomista WSZiA w Opolu.
W eksperymencie islandzkim wzięło udział ponad 2,5 tys. pracowników zatrudnionych m.in. w przedszkolach, domach opieki społecznej, szpitalach, biurach administracji państwowej i innych placówkach sektora publicznego.

- Nas w Polsce nie stać na taki 4-dniowy tydzień pracy - stwierdził dr Potwora. - W dalszym ciągu wydajność pracy w naszym kraju na tle rozwiniętych gospodarek jest jeszcze niska, choć w ostatnich 4-5 latach ten wzrost wydajności pracy, wzrost potencjału konkurencyjnego polskich przedsiębiorstw jest nieprawdopodobny - ocenił.

Czterodniowy tydzień pracy to nie są też nowe pomysły - przekonywał nasz gość. nie są to też całkiem nowe pomysły . - Już w latach 80-tych był taki miesięcznik "Organizacja i zarządzanie", tam były przedruki prasy naukowej zagranicznej. I wtedy poważnie zastanawiano się, był taki artykuł jednego z japońskich profesorów, który sugerował w Japonii, żeby wprowadzić 4-dniowy tydzień pracy, dlatego ze wydajność Japończyków była tak duża wtedy na tle innych państw, że tylko w taki sposób można było uchronić Japonię przed zbyt szybkim tempem rozwoju - mówił dr Potwora.

Zobacz także

2021-09-09, godz. 18:02 Pracodawcy i związkowcy o ułatwieniach dla cudzoziemców w podejmowaniu pracy, oraz o tym, że pracodawca nie będzie… Ministerstwo Spraw Wewnętrznych pracuje nad ustawą, która uprości procedurę udzielania zezwoleń na pobyt czasowy na terytorium Polski. Wszystko po to, by… » więcej 2021-09-09, godz. 14:10 Beata Kempa, eurodeputowana Solidarnej Polski w "Prosto z Sejmu", cyklu Magdaleny Ogórek - Życzylibyśmy sobie, żeby szczególnie ci, którzy krzyczą na temat możliwości dostępu opinii publicznej do wiedzy umożliwić zdobycie takiej wiedzy -… » więcej 2021-09-09, godz. 10:23 Adam Leszczyński, rzecznik MZD w Opolu o zakorkowanych ulicach Opola z powodu koniecznych remontów dróg - Wszystkie te remonty i przebudowy muszą odbywać się w tym samym czasie - powiedział w Porannej Loży Radiowej Adam Leszczyński, rzecznik Miejskiego Zarządu… » więcej 2021-09-08, godz. 15:30 Manfred Grabelus o ROP, czyli rozszerzonej odpowiedzialności producentów w zakresie utylizacji odpadów - Można by powiedzieć: nareszcie - powiedział wprost w Popołudniowej Loży Radiowej Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu Środowiska z Urzędu Marszałkowskiego… » więcej 2021-09-08, godz. 13:31 Przemysław Zych, wiceprezydent Opola o rajdzie rowerowym, festiwalu skoków i meczu reprezentacji Polski, jaki będzie… - Bardzo się cieszę, że będzie druga edycja tej imprezy - powiedział w Południowej Loży Radiowej Przemysław Zych, wiceprezydent Opola. Rajd rowerowy odbędzie… » więcej 2021-09-08, godz. 09:21 Violetta Porowska, poseł PiS i szefowa partii w regionie o stanie wyjątkowym, zmianach w Polskim Ładzie i uzdrowisk… - Ocena słów i działań opozycji odzwierciedla się w sondażach. To, że na łeb na szyję leci ich poparcie jest dowodem na to, że społeczeństwo inaczej… » więcej 2021-09-07, godz. 16:19 Katarzyna Gołębiowska-Jarek o tym, że gmina Dąbrowa jako jedyna w Polsce walczy w Europejskim Konkursie Odnowy Wsi… Gościem Popołudniowej Loży była Katarzyna Gołębiowska - Jarek, wójt gminy Dąbrowa w powiecie opolskim. Dąbrowa jest jedyną gminą z Polski, która została… » więcej 2021-09-07, godz. 13:46 "Co tam Panie w polityce?" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole) w kolejnym programie z cyklu "Co tam Panie w polityce?" mieli dla Państwa komentarze… » więcej 2021-09-06, godz. 17:57 Prof. Rafał Wiśniewski o tym, że książka jest sexy, o cyfryzacji i digitalizacji kultury i wsparciu dla samorządowych… - Na Opolszczyźnie dużo się dzieje, są ciekawe projekty o charakterze lokalnym, natomiast jeśli chodzi o aplikowanie, to różnie bywa - przyznał w Porannej… » więcej 2021-09-06, godz. 17:54 Agata Lika o kongresie PL 2050 Szymona Hołowni w Warszawie, "zielonej demokracji" i o tym czy regionalne struktury są… - Na Kongresie było około 1000 osób, z województwa opolskiego pojechał cały autokar. Wreszcie mogliśmy się spotkać, bo dotychczas spotkania były internetowe… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »