Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Piotr Bujak, burmistrz Głogówka, o aplikowaniu…
2021-07-12, 18:32 Autor: Jan Poniatyszyn

Piotr Bujak, burmistrz Głogówka, o aplikowaniu gminy do Programu Inwestycji Strategicznych oraz o kontrowersjach dotyczących projektu nowelizacji ustawy o ochotniczej straży pożarnej

Piotr Bujak [fot. Radio Opole]
Piotr Bujak [fot. Radio Opole]
Do końca lipca samorządy lokalne mogą aplikować do rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. W puli jest 20 mld zł. Program jest pilotażowy. Kolejny nabór wniosków ma ruszyć we wrześniu. Gminy i powiaty mogą uzyskać do 95 procent dofinansowania kosztów inwestycji.
- Czas na złożenie wniosków mamy do końca miesiąca - powiedział Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. – Przygotowujemy trzy wnioski. Pierwszy z ich dotyczył będzie kompleksowej poprawy sytuacji w zakresie gospodarki ściekami w naszej gminie. Chodzi o projekty kanalizacyjne, ale także i wodociągowe. Drugi nasz priorytet i wniosek dotyczy budowy nowego przedszkola, bo do takiego zadania przymierzamy się w Głogówku. Chcemy też pozyskać dofinansowanie na modernizację i przebudowę stadionu miejskiego przy ulicy Damrota. Takie jest też oczekiwanie środowiska sportowego. Dotychczas nie najgorzej pozyskujemy zewnętrzne pieniądze. Myślę, że i tym razem nasze wnioski mają duże szanse na aprobatę. Liczymy, że przynajmniej jeden z nich uzyska dofinansowanie i mieszkańcy będą mogli cieszyć się dużą inwestycją.

Kontrowersje wzbudza projekt zmian w ustawie o ochotniczej straży pożarnej. Jedne rozwiązania przyjmowane są z dużą akceptacją, a inne mocno krytykowane. Zarząd Główny Związku OSP RP chwali propozycję w sprawie dodatków do emerytur dla długoletnich strażaków ochotników. Natomiast w swoim stanowisku krytycznie odnosi się do zapisu mówiącego, że w akcjach strażaków będą mogły uczestniczyć tylko OSP przekształcone w jednostki ratowniczo-gaśnicze. Jedynie takie otrzymają też wsparcie od państwa.

- Mam mieszane odczucia – mówił burmistrz Głogówka. – Na pochwałę w tym projekcie zasługuje przede wszystkim dodatek do emerytury dla strażaków ochotników. To się tym ludziom należy. Narażają swoje życie, poświęcają prywatny czas i taka rekompensata jest wskazana. Krytycznie patrzę w stronę zapisów dotyczących tworzenia przy OSP jednostek ratowniczo-gaśniczych. Przepis ten może doprowadzić do wykluczenia tych najmniejszych OSP z sytemu przeciwpożarowego. Właśnie te najmniejsze jednostki są najbliżej naszych problemów, potrzeb i niebezpiecznych zdarzeń. Nie zawsze ta lokalna OSP jest w stanie osiągnąć odpowiednią liczbę strażaków – ratowników, czy dysponować określonym sprzętem, ale jest najbardziej mobilna. Nie możemy doprowadzić do tego, żeby spowodować pół profesjonalizację tych straży. Czym innym są jednostki działające w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, które też u nas funkcjonują. Mniejsze OSP powinny mieć wokół siebie jak najmniej formalizmów, papierów. Mnożenie biurokracji nie jest tutaj wskazane. Wspieramy szkolenia strażaków, wypłacamy im ekwiwalent za udział w akcjach. W tym roku przygotowujemy zakup nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Szonów.

Zobacz także

2021-09-06, godz. 17:57 Prof. Rafał Wiśniewski o tym, że książka jest sexy, o cyfryzacji i digitalizacji kultury i wsparciu dla samorządowych… - Na Opolszczyźnie dużo się dzieje, są ciekawe projekty o charakterze lokalnym, natomiast jeśli chodzi o aplikowanie, to różnie bywa - przyznał w Porannej… » więcej 2021-09-06, godz. 17:54 Agata Lika o kongresie PL 2050 Szymona Hołowni w Warszawie, "zielonej demokracji" i o tym czy regionalne struktury są… - Na Kongresie było około 1000 osób, z województwa opolskiego pojechał cały autokar. Wreszcie mogliśmy się spotkać, bo dotychczas spotkania były internetowe… » więcej 2021-09-06, godz. 13:50 Danuta Jazłowiecka, senator PO, o stanie wyjątkowym, Donaldzie Tusku, Sławomirze Nitrasie i ustawie medialnej - Inflacja, nieprzyjęcie KPO, konflikt z Ameryką i ustawa lex TVN oraz spadek inwestycji do kilkunastu procent - w dobie tych kryzysów spotkaliśmy się z kolejnym… » więcej 2021-09-06, godz. 10:20 Halina Palmer-Piestrak o ewakuacji Afgańczyków związanych z Uniwersytetem Opolskim i pomocy w ułożeniu życia od … - Pierwszy dzień był szokiem, szczególnie dla dzieci - powiedziała Halina Palmer-Piestrak koordynatorka biura Erazmus Uniwersytetu Opolskiego, która od ponad… » więcej 2021-09-03, godz. 15:07 Zbigniew Kubalańca o unowocześnionym po remoncie Teatrze Kochanowskiego w Opolu i planowanych inwestycjach w obiektach… Koszty szacowano na 22 mln złotych, finalnie wydano około 29 mln zł. To wydatki na gruntowny remont budynku Teatru Kochanowskiego w Opolu, który wczoraj został… » więcej 2021-09-03, godz. 14:06 Młodzieżowa Loża Radiowa o sobotnim kongresie Polski 2050 Szymona Hołowni i stanie wyjątkowym na pograniczu polsk… Gośćmi dzisiejszej audycji byli Adam Gomoła (PL 2050) i Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS). » więcej 2021-09-03, godz. 11:10 Jarosław Wasik o KFPP, polskiej piosence, 5-leciu i planach Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki, czy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej? - To skomplikowana sprawa - powiedział w Porannej Loży Radiowej Jarosław Wasik… » więcej 2021-09-02, godz. 16:53 "Wspólna sprawa" debata pracodawców, związkowców i ekspertów o najwyższej od 20 lat inflacji i jej skutkach Gośćmi debaty byli dziś dr Artur Żurakowski (ekonomista) i dr Jerzy Szteliga (OPZZ). Rozmawialiśmy m.in. o najwyższej od 20 lat inflacji i czy nastąpi w… » więcej 2021-09-02, godz. 13:54 Przemysław Czarnek gościem Magdaleny Ogórek - Jest ogromna szansa na to, że nie tylko w tym roku, kalendarzowym, ale i w całym roku szkolnym będziemy w trybie stacjonarnym. Mówimy o szansie, a nie o… » więcej 2021-09-02, godz. 08:57 Bartosz Maziarz o sytuacji międzynarodowej w kontekście Afganistanu i Białorusi oraz o bezpieczeństwie naszego kra… - Należy się zastanowić, czy obecna sytuacja na pograniczu polsko-białoruskim jest na tyle poważna, aby stan wyjątkowy wprowadzić - powiedział w Porannej… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »