Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Piotr Bujak, burmistrz Głogówka, o aplikowaniu…
2021-07-12, 18:32 Autor: Jan Poniatyszyn

Piotr Bujak, burmistrz Głogówka, o aplikowaniu gminy do Programu Inwestycji Strategicznych oraz o kontrowersjach dotyczących projektu nowelizacji ustawy o ochotniczej straży pożarnej

Piotr Bujak [fot. Radio Opole]
Piotr Bujak [fot. Radio Opole]
Do końca lipca samorządy lokalne mogą aplikować do rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. W puli jest 20 mld zł. Program jest pilotażowy. Kolejny nabór wniosków ma ruszyć we wrześniu. Gminy i powiaty mogą uzyskać do 95 procent dofinansowania kosztów inwestycji.
- Czas na złożenie wniosków mamy do końca miesiąca - powiedział Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. – Przygotowujemy trzy wnioski. Pierwszy z ich dotyczył będzie kompleksowej poprawy sytuacji w zakresie gospodarki ściekami w naszej gminie. Chodzi o projekty kanalizacyjne, ale także i wodociągowe. Drugi nasz priorytet i wniosek dotyczy budowy nowego przedszkola, bo do takiego zadania przymierzamy się w Głogówku. Chcemy też pozyskać dofinansowanie na modernizację i przebudowę stadionu miejskiego przy ulicy Damrota. Takie jest też oczekiwanie środowiska sportowego. Dotychczas nie najgorzej pozyskujemy zewnętrzne pieniądze. Myślę, że i tym razem nasze wnioski mają duże szanse na aprobatę. Liczymy, że przynajmniej jeden z nich uzyska dofinansowanie i mieszkańcy będą mogli cieszyć się dużą inwestycją.

Kontrowersje wzbudza projekt zmian w ustawie o ochotniczej straży pożarnej. Jedne rozwiązania przyjmowane są z dużą akceptacją, a inne mocno krytykowane. Zarząd Główny Związku OSP RP chwali propozycję w sprawie dodatków do emerytur dla długoletnich strażaków ochotników. Natomiast w swoim stanowisku krytycznie odnosi się do zapisu mówiącego, że w akcjach strażaków będą mogły uczestniczyć tylko OSP przekształcone w jednostki ratowniczo-gaśnicze. Jedynie takie otrzymają też wsparcie od państwa.

- Mam mieszane odczucia – mówił burmistrz Głogówka. – Na pochwałę w tym projekcie zasługuje przede wszystkim dodatek do emerytury dla strażaków ochotników. To się tym ludziom należy. Narażają swoje życie, poświęcają prywatny czas i taka rekompensata jest wskazana. Krytycznie patrzę w stronę zapisów dotyczących tworzenia przy OSP jednostek ratowniczo-gaśniczych. Przepis ten może doprowadzić do wykluczenia tych najmniejszych OSP z sytemu przeciwpożarowego. Właśnie te najmniejsze jednostki są najbliżej naszych problemów, potrzeb i niebezpiecznych zdarzeń. Nie zawsze ta lokalna OSP jest w stanie osiągnąć odpowiednią liczbę strażaków – ratowników, czy dysponować określonym sprzętem, ale jest najbardziej mobilna. Nie możemy doprowadzić do tego, żeby spowodować pół profesjonalizację tych straży. Czym innym są jednostki działające w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, które też u nas funkcjonują. Mniejsze OSP powinny mieć wokół siebie jak najmniej formalizmów, papierów. Mnożenie biurokracji nie jest tutaj wskazane. Wspieramy szkolenia strażaków, wypłacamy im ekwiwalent za udział w akcjach. W tym roku przygotowujemy zakup nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Szonów.

Zobacz także

2021-09-09, godz. 18:02 Pracodawcy i związkowcy o ułatwieniach dla cudzoziemców w podejmowaniu pracy, oraz o tym, że pracodawca nie będzie… Ministerstwo Spraw Wewnętrznych pracuje nad ustawą, która uprości procedurę udzielania zezwoleń na pobyt czasowy na terytorium Polski. Wszystko po to, by… » więcej 2021-09-09, godz. 14:10 Beata Kempa, eurodeputowana Solidarnej Polski w "Prosto z Sejmu", cyklu Magdaleny Ogórek - Życzylibyśmy sobie, żeby szczególnie ci, którzy krzyczą na temat możliwości dostępu opinii publicznej do wiedzy umożliwić zdobycie takiej wiedzy -… » więcej 2021-09-09, godz. 10:23 Adam Leszczyński, rzecznik MZD w Opolu o zakorkowanych ulicach Opola z powodu koniecznych remontów dróg - Wszystkie te remonty i przebudowy muszą odbywać się w tym samym czasie - powiedział w Porannej Loży Radiowej Adam Leszczyński, rzecznik Miejskiego Zarządu… » więcej 2021-09-08, godz. 15:30 Manfred Grabelus o ROP, czyli rozszerzonej odpowiedzialności producentów w zakresie utylizacji odpadów - Można by powiedzieć: nareszcie - powiedział wprost w Popołudniowej Loży Radiowej Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu Środowiska z Urzędu Marszałkowskiego… » więcej 2021-09-08, godz. 13:31 Przemysław Zych, wiceprezydent Opola o rajdzie rowerowym, festiwalu skoków i meczu reprezentacji Polski, jaki będzie… - Bardzo się cieszę, że będzie druga edycja tej imprezy - powiedział w Południowej Loży Radiowej Przemysław Zych, wiceprezydent Opola. Rajd rowerowy odbędzie… » więcej 2021-09-08, godz. 09:21 Violetta Porowska, poseł PiS i szefowa partii w regionie o stanie wyjątkowym, zmianach w Polskim Ładzie i uzdrowisk… - Ocena słów i działań opozycji odzwierciedla się w sondażach. To, że na łeb na szyję leci ich poparcie jest dowodem na to, że społeczeństwo inaczej… » więcej 2021-09-07, godz. 16:19 Katarzyna Gołębiowska-Jarek o tym, że gmina Dąbrowa jako jedyna w Polsce walczy w Europejskim Konkursie Odnowy Wsi… Gościem Popołudniowej Loży była Katarzyna Gołębiowska - Jarek, wójt gminy Dąbrowa w powiecie opolskim. Dąbrowa jest jedyną gminą z Polski, która została… » więcej 2021-09-07, godz. 13:46 "Co tam Panie w polityce?" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole) w kolejnym programie z cyklu "Co tam Panie w polityce?" mieli dla Państwa komentarze… » więcej 2021-09-06, godz. 17:57 Prof. Rafał Wiśniewski o tym, że książka jest sexy, o cyfryzacji i digitalizacji kultury i wsparciu dla samorządowych… - Na Opolszczyźnie dużo się dzieje, są ciekawe projekty o charakterze lokalnym, natomiast jeśli chodzi o aplikowanie, to różnie bywa - przyznał w Porannej… » więcej 2021-09-06, godz. 17:54 Agata Lika o kongresie PL 2050 Szymona Hołowni w Warszawie, "zielonej demokracji" i o tym czy regionalne struktury są… - Na Kongresie było około 1000 osób, z województwa opolskiego pojechał cały autokar. Wreszcie mogliśmy się spotkać, bo dotychczas spotkania były internetowe… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »