Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Jan Ćwiek, dyrektor Centrum Kultury w Głuchołazach…
2021-07-09, 18:33 Autor: Jan Poniatyszyn

Jan Ćwiek, dyrektor Centrum Kultury w Głuchołazach, o Święcie Gór Opawskich i wakacyjnej ofercie kulturalnej dla mieszkańców i turystów

Jan Ćwiek
Jan Ćwiek
W niedzielę Głuchołazy zapraszają na Święto Gór Opawskich. Ta plenerowa impreza organizowana jest po raz 18 w Muszli Leśnej Parku Zdrojowego tego miasta. Wydarzenie to Radio Opole objęło patronatem medialnym.
- Święto Gór Opawskich powstało, gdyż brakuje nam tutaj rdzennej tożsamości - powiedział Jan Ćwiek, dyrektora CK w Głuchołazach. - Większość mieszkańców przybyła tutaj z różnych stron. Szukamy własnego toru rozwoju kulturalnego, dlatego m.in. Święto Gór Opawskich. Chcemy, żeby była to impreza folklorystyczna z pewnymi elementami góralszczyzny. Promujemy też rzemiosło i rękodzieło artystyczne. Współorganizatorem są Lasy Państwowe w Prudniku. Dzięki nim poznajemy przyrodę i jej tajniki. Mamy konkursy, quizy ekologiczne. Zaczniemy od występu zespołu „Sweet Band”, który będzie śpiewał znane przeboje i piosenki biesiadne. Później będziemy mieli koncert na góralską nutę. Następnie zaprezentują się senioralni wykonawcy: chór „Wrzos”, który działa przy naszym CK oraz zespół „Wichrowe Wzgórza”. Cały program przetykany będzie konkursami prowadzonymi na scenie przez przedstawicieli Lasów Państwowych. Będzie się można popisać swoją wiedzą, zręcznością, umiejętnościami. Chętnych zapraszamy na warsztaty artystyczne. W nawiązaniu do historii miasta będzie też próba płukania złota z możliwością uzyskania związanego z tym certyfikatu. Na koniec wystąpi Bartas Szymoniak, który zaprezentuje nowym program pt. „Wojownik z miłości”. Myślę, że przede wszystkim bardzo chętnie na ten koncert przyjdzie młodzież.

Wakacyjnym wydarzeniem w Górach Opawskich będzie też VI Głuchołaski Przegląd Kultury Kresowej. Imprezę zaplanowano na 24 lipca w Muszli Leśnej.

- Nieprzypadkowo odbywa się w Głuchołazach – mówił Jan Ćwiek. – Głuchołazianie to w bardzo dużym procencie potomkowie Kresowian, którzy po wojnie przyjechali zasiedlać te tereny. W co drugiej, albo i jeszcze więcej, rodzinie ktoś jest z pochodzenia Kresowiakiem. Z różnych powodów przez wiele lat ludzie nie przyznawali się do tego. Dzisiaj młodsze pokolenie szuka swoich korzeni, chętnie wraca do miejsc pochodzenia rodziców, czy dziadków. Coraz więcej jest wycieczek, wyjazdów do Lwowa, czy Wilna. W ramach głuchołaskiej imprezy staramy się zaprosić zespoły, solistów zajmujących się kulturą kresową. Organizujemy konkurs piosenki kresowej. Mamy już kilka zgłoszeń i czekamy na kolejne. Przegląd ten odbędzie się do południa, a po południu zapraszamy na kresową rewię w wykonaniu absolwentów, studentów Akademii Muzycznej w Krakowie. Będą nas zabawiać anegdotami i piosenkami.

Zobacz także

2021-09-15, godz. 14:15 Barbara Kamińska o głosowaniu w Europejskim Budżecie Obywatelskim i tworzącym się planie współpracy samorządu województwa… - To jest pomysł nie tyle na skalę województwa czy kraju, ale Europy - mówiła w Popołudniowej Loży Radiowej Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i… » więcej 2021-09-15, godz. 13:59 Hubert Ibrom burmistrz Ujazdu o rozwoju mieszkalnictwa w gminie, słabym zainteresowaniu szczepieniami w szkołach i walce… - Około 40 % osób w naszej gminie jest zaszczepionych. Staramy się przekonywać do tego, bo to jedyny sposób powrotu do normalności, ale to przynosi różne… » więcej 2021-09-15, godz. 09:14 Marek Tomków, wieceprezes NRA o szczepieniach w aptekach, omijaniu ust. "apteka dla aptekarza", szczepionce przeciwko… - Dynamicznie rośnie liczba osób szczepionych przeciwko COVID 19 w aptekach - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady… » więcej 2021-09-14, godz. 13:33 Spięcie Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia, czyli magazyn krajowy o KPO i Angeli Merkel Magazyn Krajowy "Spięcie" w tym tygodniu o procesie przyjmowania Krajowego Planu Odbudowy i pożegnalnej wizycie Angeli Merkel. Gościem programu był prof. były… » więcej 2021-09-14, godz. 13:32 Co tam Panie w polityce o bielanowcach, ociepowcach, kukizowcach, Musze i ciekawych filmach "Z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim mamy już uzgodnione 80 proc. spraw związanych z umową koalicyjną; liczę, że do jej podpisania dojdzie jeszcze we… » więcej 2021-09-14, godz. 09:30 Prof. Jarosław Mamala, prezes PNT w Opolu o konferencji "Cyfryzacja", bezpieczeństwie cyfrowym miast i Internecie rz… Rozpoczęła się dwudniowa konferencja hybrydowa poruszająca zagadnienia cyfryzacji i bezpieczeństwa miast w tym zakresie. - Konferencja jest generalnie o Internecie… » więcej 2021-09-13, godz. 17:05 Jerzy Czerwiński, senator PiS o widmie kar nałożonych na Polskę przez TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej, bilansie rządów… - Ja tu widzę dwie kwestie: polityczną i prawną. Podejrzewam, że to są działania specjalnie skierowane przeciwko Polsce, aby osłabić nasz potencjał gospodarczy… » więcej 2021-09-13, godz. 09:12 Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa o próbach rozwiązania problemów psychiatrii w Opolu - Samorząd województwa od wielu lat czyni bardzo wiele starań w kwestii poprawy ochrony zdrowia psychicznego i zapewnienie pomocy pacjentom - powiedziała w… » więcej 2021-09-13, godz. 09:05 Rafał Bartek, lider mniejszości niemieckiej o bilansie 16 lat kanclerstwa Angeli Merkel, kto ją zastąpi, o kampanii… - Stabilność i przewidywalność - takimi określeniami Rafał Bartek, przewodniczący TSKN określił 16-letni bilans działalności Angeli Merkel na stanowisku… » więcej 2021-09-10, godz. 18:12 Młodzieżowa Loża Radiowa m.in. o karach finansowych, które Komisja Europejska chce nałożyć na Polskę za niewykonanie… Gośćmi Radia Opole byli dziś Kamila Stanicka (Młoda Lewica) i Kacper Kunstler (Młoda Prawica). » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »