Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Adam Leszczyński, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg…
2021-07-08, 09:01 Autor: Joanna Matlak

Adam Leszczyński, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg o systemie ITS w Opolu i mnogości remontów w mieście

Adam Leszczyński, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg o systemie ITS w Opolu i mnogości remontów w mieście
- Tak, Opole to wielki plac budowy. Mamy środki i możliwości więc wykonujemy wszelkie rodzaju remonty, ale też inwestycje. O ile centra przesiadkowe wiążą się z interwencją w tkankę miejską, tak system ITS powstaje w sferze informatycznej, wymaga pewnego ingerowania, ale na szczęście nie jest to tak uciążliwe jak przebudowa drogi - powiedział w Porannej Loży Radiowej Adam Leszczyński, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu.
Naszego gościa pytaliśmy dzisiaj w głównej mierze o to, jak będzie funkcjonował system inteligentnego zarządzania ruchem, czyli ITS. - ITS jest już montowany od kilku miesięcy. W pierwszej kolejności montowaliśmy czujniki przy strefie parkowania, w sumie będzie ich około 3 tysiące, a na razie zamontowanych jest kilkaset.

- Jest też coś bardziej spektakularnego, czyli bramownice i słupy, na których będą tablice zmiennej treści. Je już widać, szczególnie w śródmieściu. To ponad 2-metrowe metalowe słupy, na których będą informacje o zajętości miejsc, ale będą też wielkie bramownice, które np. stanęły na wylocie z Opola w kierunku Strzelec Opolskich, w Chmielowicach czy na Nysy Łużyckiej koło ZUS-u. One są podobne do tych na autostradach z tą różnicą, że nie będziemy przypominać żeby zapiąć pasy czy żeby jechać prawym pasem, ale będą informacje o stanie powietrza czy natężeniu ruchu – mówił Leszczyński.

Do dyspozycji mieszkańców będzie też portal na którym po zalogowaniu uzyskamy informacje jak wygląda sytuacja na drogach. W przypadku korków, będzie możliwość wybrania alternatywnej trasy.

- Cały system ITS ma ułatwiać poruszanie się. Mamy np. skrzyżowania na których są przypisane stałe cykle świateł. Przykładowo droga główna ma 45 sekund światła zielonego, podporządkowana 30 sekund, a ITS będzie mierzył na bieżąco natężenie ruchu. Może się wtedy okazać, że na drodze z pierwszeństwem ruch będzie mniejszy, więc czerwone światło będzie wydłużone, a wtedy można upłynnić drogę podporządkowaną. To fajna rzecz, która sprawdza się w wielu miastach – podkreślał rzecznik MZD.

- Pamiętajmy też, że „zielona fala” działa kiedy jedziemy zgodnie z przepisami – zaznaczył Leszczyński.

Zobacz także

2021-09-06, godz. 17:54 Agata Lika o kongresie PL 2050 Szymona Hołowni w Warszawie, "zielonej demokracji" i o tym czy regionalne struktury są… - Na Kongresie było około 1000 osób, z województwa opolskiego pojechał cały autokar. Wreszcie mogliśmy się spotkać, bo dotychczas spotkania były internetowe… » więcej 2021-09-06, godz. 13:50 Danuta Jazłowiecka, senator PO, o stanie wyjątkowym, Donaldzie Tusku, Sławomirze Nitrasie i ustawie medialnej - Inflacja, nieprzyjęcie KPO, konflikt z Ameryką i ustawa lex TVN oraz spadek inwestycji do kilkunastu procent - w dobie tych kryzysów spotkaliśmy się z kolejnym… » więcej 2021-09-06, godz. 10:20 Halina Palmer-Piestrak o ewakuacji Afgańczyków związanych z Uniwersytetem Opolskim i pomocy w ułożeniu życia od … - Pierwszy dzień był szokiem, szczególnie dla dzieci - powiedziała Halina Palmer-Piestrak koordynatorka biura Erazmus Uniwersytetu Opolskiego, która od ponad… » więcej 2021-09-03, godz. 15:07 Zbigniew Kubalańca o unowocześnionym po remoncie Teatrze Kochanowskiego w Opolu i planowanych inwestycjach w obiektach… Koszty szacowano na 22 mln złotych, finalnie wydano około 29 mln zł. To wydatki na gruntowny remont budynku Teatru Kochanowskiego w Opolu, który wczoraj został… » więcej 2021-09-03, godz. 14:06 Młodzieżowa Loża Radiowa o sobotnim kongresie Polski 2050 Szymona Hołowni i stanie wyjątkowym na pograniczu polsk… Gośćmi dzisiejszej audycji byli Adam Gomoła (PL 2050) i Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS). » więcej 2021-09-03, godz. 11:10 Jarosław Wasik o KFPP, polskiej piosence, 5-leciu i planach Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki, czy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej? - To skomplikowana sprawa - powiedział w Porannej Loży Radiowej Jarosław Wasik… » więcej 2021-09-02, godz. 16:53 "Wspólna sprawa" debata pracodawców, związkowców i ekspertów o najwyższej od 20 lat inflacji i jej skutkach Gośćmi debaty byli dziś dr Artur Żurakowski (ekonomista) i dr Jerzy Szteliga (OPZZ). Rozmawialiśmy m.in. o najwyższej od 20 lat inflacji i czy nastąpi w… » więcej 2021-09-02, godz. 13:54 Przemysław Czarnek gościem Magdaleny Ogórek - Jest ogromna szansa na to, że nie tylko w tym roku, kalendarzowym, ale i w całym roku szkolnym będziemy w trybie stacjonarnym. Mówimy o szansie, a nie o… » więcej 2021-09-02, godz. 08:57 Bartosz Maziarz o sytuacji międzynarodowej w kontekście Afganistanu i Białorusi oraz o bezpieczeństwie naszego kra… - Należy się zastanowić, czy obecna sytuacja na pograniczu polsko-białoruskim jest na tyle poważna, aby stan wyjątkowy wprowadzić - powiedział w Porannej… » więcej 2021-09-01, godz. 16:56 Sławomir Kłosowski o postawie młodych w obliczu 82 rocznicy wybuchu II WŚ, współczesnych wojnach i wyzwaniach związanych… - Na uroczystościach naliczyłem kilkanaście pocztów sztandarowych z opolskich szkół, więc opolska młodzież pamięta. Młodzież sprawiła radość kombatantom… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »