Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika, o korzyściach…
2021-07-07, 18:19 Autor: Jan Poniatyszyn

Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika, o korzyściach z przynależności do sieci miast Cittaslow

Grzegorz Zawiślak [fot. Marcin Boczek]
Grzegorz Zawiślak [fot. Marcin Boczek]
Samorządy często należą do ponadlokalnych organizacji. Takim ponadregionalnym stowarzyszeniem jest Cittaslow. Ta międzynarodowa sieć skupia w Polsce 35 miasteczek. Jest obecna w kilkudziesięciu krajach świata. Od sześciu lat członkiem Cittaslow jest Prudnik.
Dwunasta edycja Festiwalu Miast Cittaslow odbyła się w Bartoszycach. Jest to coroczne święto polskich miast należących do tej międzynarodowej sieci. Promował się tam też Prudnik.

- Byliśmy z dużą grupą osób, które w przyszłym roku będą organizowały ten ogólnopolski festiwal w naszym mieście - powiedział Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika. – Obchodzona będzie wówczas 15 rocznica powstania tej sieci miast w Polsce. Jest ona rozwinięta na Mazurach. Wspiera ją tamtejszy marszałek województwa. Mają specjalną pulę pieniędzy na rewitalizację, upiększanie miast. Na Opolszczyźnie do sieci tych miast należą Prudnik i Głubczyce. Chęć przystąpienia do Cittaslow wyrazili burmistrzowie Białej, Głogówka, Głuchołaz, Paczkowa, Otmuchowa. Gdy się to stanie wówczas będziemy mogli rozmawiać z marszałkiem naszego województwa, aby uruchomił pieniądze na promocję spokojnego trybu życia. Taka też jest idea miast Cittaslow. My planując osiedle, które powstanie w Prudniku, przewidujemy budynki wielorodzinne z dużą ilością zieleni. Coś, co jest niespotykane w dużych miastach. Kierujemy się tym, aby mieszkańcy czuli się tutaj dobrze i żyli w skąpanej zielenią przestrzeni. Aby były żłobki, przedszkola, dobra infrastruktura dojazdu do pracy. Nie chcemy być sypialnią, miastem, które nie podąża za postępem. Mamy też być smart city, nowoczesnym miastem, ale jednak bardziej przyjaznym, przychylnym spokojnemu życiu.

Zdaniem burmistrza Prudnika przynależność do sieci miast Cittaslow daje też określone profity: - Jesteśmy w świadomości tych miast partnerskich. Zapraszamy ich mieszkańców. W przyszłym roku przyjedzie do nas 35 burmistrzów tych miast wraz z marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego. To są ludzie, którzy patrzą na nas jak na inną krainę, coś do odkrycia. Myślę, że jest to bezcenna promocja. Żadnymi filmami reklamowymi, folderami pewnie byśmy tego nie osiągnęli. Promujemy się na całym świecie. Ludzie w Kanadzie, Japonii, czy w Chinach mają informacje w swoich przewodnikach, że jest takie miasto jak Prudnik, które warto odwiedzić.

Przyszłoroczny Festiwal Miast Cittaslow w Prudniku organizowany będzie przy okazji odbywającej się cyklicznie Wystawy Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko-Czeskiego.

Zobacz także

2021-08-27, godz. 08:54 Ryszard Galla o tym czy możliwe jest odwołanie marszałek Witek przez opozycję i zbliżających się wyborach w Nie… - Zależy jak będzie się układała scena polityczna. Na dziś musiałby nastąpić jakiś wstrząs. Bo to co się dzieje w rządzie czy samym parlamencie jest… » więcej 2021-08-26, godz. 13:59 Debata "Wspólna sprawa", czyli pracodawcy, związkowcy i ekonomiści o budżecie państwa na 2022 rok i prognozach dotyczących… We wtorek rząd przyjął projekt budżetu na 2022 rok. Deficyt ma wynieść 30 mld złotych. A jakie będą plany na kolejne lata? – W 2023 roku będziemy wracać… » więcej 2021-08-26, godz. 13:01 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Gościem Magdaleny Ogórek była poseł PiS Katarzyna Czochara W kolejnej odsłonie cyklu "Prosto z sejmu" pojawiły się tematy związane z sytuacją na polsko-białoruskiej granicy ale i wydarzeniach związanych z beatyfikacją… » więcej 2021-08-26, godz. 09:05 Wiesława Błudzin o zbliżającej się czwartej fali koronawirusa - Z tyłu głowy to prawie każdy ma obawy, bo słyszymy co może się dziać jesienią, bo idzie czwarta fala, ale rzeczywiście widać to rozluźnienie. Widzimy… » więcej 2021-08-25, godz. 17:54 Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku, o wsparciu dla niepełnosprawnych, rodzicielstwie zastępczym oraz zadaniach… W Prudniku ruszają Warsztaty Terapii Zajęciowej. Zapewnią rehabilitację społeczną i zawodową niepełnosprawnym. Jest to ostatni na Opolszczyźnie powiat… » więcej 2021-08-25, godz. 13:45 Tomasz Hanzel, nowy dyrektor OCRG podsumowuje działalność jednostki w I półroczu 2021 i planach na kolejne miesi… - W pierwszym półroczu tego roku oceniliśmy i rozstrzygnęliśmy w sumie trzy nabory: na infrastrukturę usług społecznych, inwestycje dla podmiotów ekonomii… » więcej 2021-08-25, godz. 08:32 Marcin Ociepa o testowaniu naszego państwa i społeczeństwa przez białoruski reżim, aspekcie humanitarnym, uszczelnianiu… - Jest różnie. Myślę, że akurat polskie społeczeństwo jest nieco bardziej świadome niż społeczeństwo na Zachodzie. Mamy tego świadomość na co dzień… » więcej 2021-08-24, godz. 17:49 Samorządowcy z powiatu oleskiego o realizacji obowiązku zapewnienia publicznego transportu zbiorowego Organizatorem publicznego transportu zbiorowego jest właściwa jednostka samorządu terytorialnego. Zadanie to realizują firmy prywatne oraz należące do gmin… » więcej 2021-08-24, godz. 11:06 "Co tam Panie w polityce?" prowadza Piotr Gociek i Piotr Moc Komentarze i opinie na najświeższe wydarzenia społeczno-polityczne, jak co w wtorek: Piotr Gociek (Jedynka, Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura ) i Piotr… » więcej 2021-08-24, godz. 09:02 Dr Stanisław Niewiński o Platformie Krymskiej i 30-leciu niepodległości Ukrainy - Przez 30 lat Ukraina szukała swojego miejsca w Europie, jak popatrzymy na kolejnych prezydentów to oni albo próbowali wiązać się z Rosją albo Zachodem… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »