Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Prezes PSL w regionie Stanisław Rakoczy o dniu referendalnym…
2021-07-07, 09:46 Autor: Joanna Matlak

Prezes PSL w regionie Stanisław Rakoczy o dniu referendalnym, współpracy Kukiza z PiS, podatkach, cenach paliw i powtórnej koalicji z PO

Prezes PSL w regionie Stanisław Rakoczy o dniu referendalnym, współpracy Kukiza z PiS, podatkach, cen pali i powtórnej koalicji z PO
- Raz w roku, co roku, byłby organizowany dzień w którym byłby organizowane wszelkiego rodzaju referenda. W tym dniu głos należałby do suwerena - mówił w Porannej Loży Stanisław Rakoczy, prezes PSL na Opolszczyźnie, pytany o propozycję PSL-u, czyli organizacji Dnia Referendalnego.
Po 1989 w Polsce odbyły się 4 referenda. Czy Polacy byliby zainteresowani, aby organizować je co roku? - To podobnie jak z każdą nowością, do tego trzeba przywyknąć, myślę, że będzie tu olbrzymia rola mediów i kampanii społecznych, żeby ludzi do tego przekonać. To niepowtarzalna okazja, żeby mając w ręce długopis o czymś decydować. Nie idąc na referendum rezygnujemy z możliwości decydowania, podobnie jak z wyborami, najbardziej narzekają ci co nie głosują – mówił prezes Rakoczy.

- To jest to na co napierał Paweł Kukiz, nasz były koalicjant. Zostało to wpisane do naszego programu na jego wyraźną prośbę i życzenie. Przygotowaliśmy ustawę i złożyliśmy ją do laski marszałkowskiej. Jak widać dotrzymujemy słowa i umów. Paweł wybrał inną drogę. Życzę mu jak najlepiej natomiast boję się, a jestem wręcz bliski przekonania, że zostanie potraktowany jak pozostali mniejsi koalicjanci PiS. Partia Gowina i Solidarna Polska są koniecznym balastem, żeby mieć większość i to jak na razie wątpliwą - mówił nasz gość.

Przypomnijmy jednak, że w 2012 roku PSL nie chciało referendum ws. wieku emerytalnego. Dlaczego?
- Długo walczyliśmy z tym pomysłem, ja byłem wtedy w sejmie i pamiętam, że koalicja wisiała na włosku. Dzisiaj Tusk po powrocie przyznał, że popełnił straszliwy błąd, że posłuchał twardych ekspertów. Gdyby wtedy wprowadzono dobrowolność, to PiS-owi trudniej byłoby wygrać wybory. Prezes Kosiniak-Kamysz był ministrem pracy, ale decyzję podjął sejm, a nie jeden minister - mówił Rakoczy.

Czy dziś możliwa jest koalicja PSL z PO Tuska? - Jeśli to będzie Tusk z 2011 roku, który przed kampanią powiedział, że zachęca do głosowania na PO, ale jeśli ktoś PO nie lubi, to niech głosuje na PSL, to myślę, że będzie dużo łatwiej taką koalicję zbudować - mówił nasz gość.

W dalszej części rozmowy Stanisław Rakoczy mówił m.in. o Polskim Ładzie. – To miały być pieniądze, które przyjdą i dadzą nam szczęście, a okazuje się, że żeby je dostać trzeba wprowadzać nowe obciążenia. Dobija nas drożyzna, widać to wszędzie. Ja pamiętam jak Jarosław Kaczyński w 2011 roku pokazywał kanister, mówił wtedy że „ponad połowa ceny to podatki i że rząd może je zmniejszyć. Wtedy prezes mówił, że miałby odwagę je obniżyć, więc ja apeluję panie prezesie proszę pokazać odwagę – dodał Rakoczy.

Zobacz także

2021-08-31, godz. 12:59 "Co tam Panie w polityce?" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Co tam Panie w polityce? Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Polskie Radio Opole) o "piłowaniu (przywilejów) większości katolickiej… » więcej 2021-08-30, godz. 09:10 Grzegorz Adamczyk o 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych - Dzisiaj Święto Wolności i Solidarności, bardzo ważne dla nas święto, które upamiętnia wydarzenia sprzed 41. lat - powiedział Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący… » więcej 2021-08-30, godz. 08:09 Marek Kawa o amerykańskich interwencjach wojskowych w Afganistanie i Iraku - Atak na World Trade Center to był moment przełomowy, ale pamiętajmy, że zamach na Bin Ladena był przygotowywany już pod koniec lat 90. Od połowy lat 90… » więcej 2021-08-30, godz. 12:55 Marcin Ociepa o tym czy będzie ministrem rozwoju, zespole parlamentarnym "Polska OdNowa" i Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych… - Normalnie bym powiedział, że plotek nie komentuje, ale ta jest podwójnie nieprawdziwa - powiedział w Południowej Loży Radiowej Marcin Ociepa, wiceminister… » więcej 2021-08-30, godz. 09:08 Joanna Kasprzak-Dżyberti i Andrzej Nowak, sołtys Suchego Boru o pomocy dla Afgańczyków przebywających w tamtejszym… - Zalała na fala, tsunami darów - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Joanna Kasprzak-Dżyberti, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Suchy Bór, mówiąc… » więcej 2021-08-27, godz. 18:49 Beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego towarzyszyć będą uroczystości religijne i koncerty w Prudniku-Lesie Zbliża się beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Do tego wydarzenia nawiązywać będą uroczystości w Prudniku-Lesie. W sobotę odbędzie się… » więcej 2021-08-27, godz. 12:34 Młodzieżowa Loża Radiowa o osobach koczujących na granicy polsko-białoruskiej, odwołaniu marszałek Witek i rozpoczynającym… Naszymi gośćmi byli Grzegorz Krukowski z Forum Młodych PiS i Kacper Jungowski z Młodych Demokratów. » więcej 2021-08-27, godz. 08:54 Ryszard Galla o tym czy możliwe jest odwołanie marszałek Witek przez opozycję i zbliżających się wyborach w Nie… - Zależy jak będzie się układała scena polityczna. Na dziś musiałby nastąpić jakiś wstrząs. Bo to co się dzieje w rządzie czy samym parlamencie jest… » więcej 2021-08-26, godz. 13:59 Debata "Wspólna sprawa", czyli pracodawcy, związkowcy i ekonomiści o budżecie państwa na 2022 rok i prognozach dotyczących… We wtorek rząd przyjął projekt budżetu na 2022 rok. Deficyt ma wynieść 30 mld złotych. A jakie będą plany na kolejne lata? – W 2023 roku będziemy wracać… » więcej 2021-08-26, godz. 13:01 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Gościem Magdaleny Ogórek była poseł PiS Katarzyna Czochara W kolejnej odsłonie cyklu "Prosto z sejmu" pojawiły się tematy związane z sytuacją na polsko-białoruskiej granicy ale i wydarzeniach związanych z beatyfikacją… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »