Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Prezes PSL w regionie Stanisław Rakoczy o dniu referendalnym…
2021-07-07, 09:46 Autor: Joanna Matlak

Prezes PSL w regionie Stanisław Rakoczy o dniu referendalnym, współpracy Kukiza z PiS, podatkach, cenach paliw i powtórnej koalicji z PO

Prezes PSL w regionie Stanisław Rakoczy o dniu referendalnym, współpracy Kukiza z PiS, podatkach, cen pali i powtórnej koalicji z PO
- Raz w roku, co roku, byłby organizowany dzień w którym byłby organizowane wszelkiego rodzaju referenda. W tym dniu głos należałby do suwerena - mówił w Porannej Loży Stanisław Rakoczy, prezes PSL na Opolszczyźnie, pytany o propozycję PSL-u, czyli organizacji Dnia Referendalnego.
Po 1989 w Polsce odbyły się 4 referenda. Czy Polacy byliby zainteresowani, aby organizować je co roku? - To podobnie jak z każdą nowością, do tego trzeba przywyknąć, myślę, że będzie tu olbrzymia rola mediów i kampanii społecznych, żeby ludzi do tego przekonać. To niepowtarzalna okazja, żeby mając w ręce długopis o czymś decydować. Nie idąc na referendum rezygnujemy z możliwości decydowania, podobnie jak z wyborami, najbardziej narzekają ci co nie głosują – mówił prezes Rakoczy.

- To jest to na co napierał Paweł Kukiz, nasz były koalicjant. Zostało to wpisane do naszego programu na jego wyraźną prośbę i życzenie. Przygotowaliśmy ustawę i złożyliśmy ją do laski marszałkowskiej. Jak widać dotrzymujemy słowa i umów. Paweł wybrał inną drogę. Życzę mu jak najlepiej natomiast boję się, a jestem wręcz bliski przekonania, że zostanie potraktowany jak pozostali mniejsi koalicjanci PiS. Partia Gowina i Solidarna Polska są koniecznym balastem, żeby mieć większość i to jak na razie wątpliwą - mówił nasz gość.

Przypomnijmy jednak, że w 2012 roku PSL nie chciało referendum ws. wieku emerytalnego. Dlaczego?
- Długo walczyliśmy z tym pomysłem, ja byłem wtedy w sejmie i pamiętam, że koalicja wisiała na włosku. Dzisiaj Tusk po powrocie przyznał, że popełnił straszliwy błąd, że posłuchał twardych ekspertów. Gdyby wtedy wprowadzono dobrowolność, to PiS-owi trudniej byłoby wygrać wybory. Prezes Kosiniak-Kamysz był ministrem pracy, ale decyzję podjął sejm, a nie jeden minister - mówił Rakoczy.

Czy dziś możliwa jest koalicja PSL z PO Tuska? - Jeśli to będzie Tusk z 2011 roku, który przed kampanią powiedział, że zachęca do głosowania na PO, ale jeśli ktoś PO nie lubi, to niech głosuje na PSL, to myślę, że będzie dużo łatwiej taką koalicję zbudować - mówił nasz gość.

W dalszej części rozmowy Stanisław Rakoczy mówił m.in. o Polskim Ładzie. – To miały być pieniądze, które przyjdą i dadzą nam szczęście, a okazuje się, że żeby je dostać trzeba wprowadzać nowe obciążenia. Dobija nas drożyzna, widać to wszędzie. Ja pamiętam jak Jarosław Kaczyński w 2011 roku pokazywał kanister, mówił wtedy że „ponad połowa ceny to podatki i że rząd może je zmniejszyć. Wtedy prezes mówił, że miałby odwagę je obniżyć, więc ja apeluję panie prezesie proszę pokazać odwagę – dodał Rakoczy.

Zobacz także

2021-09-01, godz. 16:56 Sławomir Kłosowski o postawie młodych w obliczu 82 rocznicy wybuchu II WŚ, współczesnych wojnach i wyzwaniach związanych… - Na uroczystościach naliczyłem kilkanaście pocztów sztandarowych z opolskich szkół, więc opolska młodzież pamięta. Młodzież sprawiła radość kombatantom… » więcej 2021-09-01, godz. 12:44 Józef Swaczyna o tym czy jest za dużo szpitali, szczepieniach w powiecie strzeleckim i o tym, że prawdopodobnie MON… - W kwestiach zdrowia siedzę prawie 22 lata i muszę powiedzieć, że przez ten cały czas kiedy jest coraz to inne zarządzanie szpitalami, jest to takie rzucanie… » więcej 2021-09-01, godz. 12:42 Hanna Gill-Piątek o wizycie na Opolszczyźnie, oddolnych inicjatywach struktur regionalnych partii, zapowiedziach wprowadzenia… - To ciekawe, że prezydent Duda tak ochoczo wprowadza stan wyjątkowy. Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego to duża rzecz i musi być bardzo poważny powód, żeby… » więcej 2021-09-01, godz. 09:50 Michał Siek o tym jak będzie wyglądał rozpoczynający się rok szkolny, szczepieniach uczniów i zajęciach wyrównawczych… - Zalecenia i rekomendacje przygotowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego dla szkół są już znane od miesiąca - powiedział Michał Siek, opolski kurator… » więcej 2021-08-31, godz. 18:15 Spięcie - na magazyn międzynarodowy zapraszają Piotr Cywiński i Michał Rachoń Aleksander Poczobut i Andżelika Borys przebywający w areszcie zostaną wypuszczeni jeśli przyznają się do winy i poproszą o ułaskawienie. Oskarżeni są… » więcej 2021-08-31, godz. 12:59 "Co tam Panie w polityce?" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Co tam Panie w polityce? Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Polskie Radio Opole) o "piłowaniu (przywilejów) większości katolickiej… » więcej 2021-08-30, godz. 09:10 Grzegorz Adamczyk o 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych - Dzisiaj Święto Wolności i Solidarności, bardzo ważne dla nas święto, które upamiętnia wydarzenia sprzed 41. lat - powiedział Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący… » więcej 2021-08-30, godz. 08:09 Marek Kawa o amerykańskich interwencjach wojskowych w Afganistanie i Iraku - Atak na World Trade Center to był moment przełomowy, ale pamiętajmy, że zamach na Bin Ladena był przygotowywany już pod koniec lat 90. Od połowy lat 90… » więcej 2021-08-30, godz. 12:55 Marcin Ociepa o tym czy będzie ministrem rozwoju, zespole parlamentarnym "Polska OdNowa" i Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych… - Normalnie bym powiedział, że plotek nie komentuje, ale ta jest podwójnie nieprawdziwa - powiedział w Południowej Loży Radiowej Marcin Ociepa, wiceminister… » więcej 2021-08-30, godz. 09:08 Joanna Kasprzak-Dżyberti i Andrzej Nowak, sołtys Suchego Boru o pomocy dla Afgańczyków przebywających w tamtejszym… - Zalała na fala, tsunami darów - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Joanna Kasprzak-Dżyberti, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Suchy Bór, mówiąc… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »