Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Poseł Janusz Kowalski o perspektywach rozwoju opolskiej…
2021-07-06, 09:17 Autor: Joanna Matlak

Poseł Janusz Kowalski o perspektywach rozwoju opolskiej wagonówki, np. we współpracy z miastem Opolem, Politechniką Opolską czy Kolejarzem Opole

Poseł Janusz Kowalski o perspektywach rozwoju opolskiej wagonówki, np. we współpracy z miastem Opolem, Politechniką Opolską czy Kolejarzem Opole
- To była trudna operacja, która kończy się właściwie dzisiaj, czyli ponad 20-milionową inwestycją, wykupieniem kilkunastu hektarów gruntów i największej hali w Europie - mówił w Porannej Loży Janusz Kowalski, opolski poseł Solidarnej Polski o przejęciu opolskiej „wagonówki” przez PKP Intercity Remtrak.
- Pamiętam kiedy pracownicy nie mogli przygotować świąt, bo słowacki właściciel im nie zapłacił i to były straszne obrazki w XXI wieku w stolicy województwa. Akurat miałem zaszczyt był wiceministrem aktywów państwowych i nadzorowałem polską kolej w tym spółkę PKP i podjąłem decyzję, że PKP Intercity wykorzysta tę wielką szansę, czyli zrepolonizuje to przedsiębiorstwo – mówił Janusz Kowalski.

- To była trudna operacja, która trwała rok, a koczy się w zasadzie dzisiaj. Dzisiaj mamy już 250 stabilnych miejsc pracy, docelowo będzie ich ponad 400 – mówił nasz gość.

- Zapewniam o wielkich inwestycjach PKP w Opolu. Chcę podziękować szczególnie Sławomirowi Batko, który jako dyrektor odpowiadał za proces przejęcia opolskiej „wagonówki” współpracując ze wszystkimi interesariuszami. To dobra informacja dla tysięcy opolan, których dziadkowie, ojcowie, wujkowie czy matki pracowali kiedykolwiek w „wagonówce”.

- Mamy też deklarację współpracy z Politechniką Opolską, że być może będzie to początek odbudowy kształcenia kadr dla całego przemysłu kolejowego w Opolu, bo pamiętajmy, że kiedyś Opole koleją stało – podkreślił wiceminister.

- To jest wiele terenów, które można wykorzystać inwestycyjnie, być może z Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną, być może z miastem, a myślę, że to może być dobra informacja dla klubu żużlowego Kolejarz Opole, by budować relacje, bo sam klub jakby bezpośrednio nawiązuje do opolskiej „wagonówki” – mówił poseł Kowalski.

Zobacz także

2021-09-03, godz. 15:07 Zbigniew Kubalańca o unowocześnionym po remoncie Teatrze Kochanowskiego w Opolu i planowanych inwestycjach w obiektach… Koszty szacowano na 22 mln złotych, finalnie wydano około 29 mln zł. To wydatki na gruntowny remont budynku Teatru Kochanowskiego w Opolu, który wczoraj został… » więcej 2021-09-03, godz. 14:06 Młodzieżowa Loża Radiowa o sobotnim kongresie Polski 2050 Szymona Hołowni i stanie wyjątkowym na pograniczu polsk… Gośćmi dzisiejszej audycji byli Adam Gomoła (PL 2050) i Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS). » więcej 2021-09-03, godz. 11:10 Jarosław Wasik o KFPP, polskiej piosence, 5-leciu i planach Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki, czy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej? - To skomplikowana sprawa - powiedział w Porannej Loży Radiowej Jarosław Wasik… » więcej 2021-09-02, godz. 16:53 "Wspólna sprawa" debata pracodawców, związkowców i ekspertów o najwyższej od 20 lat inflacji i jej skutkach Gośćmi debaty byli dziś dr Artur Żurakowski (ekonomista) i dr Jerzy Szteliga (OPZZ). Rozmawialiśmy m.in. o najwyższej od 20 lat inflacji i czy nastąpi w… » więcej 2021-09-02, godz. 13:54 Przemysław Czarnek gościem Magdaleny Ogórek - Jest ogromna szansa na to, że nie tylko w tym roku, kalendarzowym, ale i w całym roku szkolnym będziemy w trybie stacjonarnym. Mówimy o szansie, a nie o… » więcej 2021-09-02, godz. 08:57 Bartosz Maziarz o sytuacji międzynarodowej w kontekście Afganistanu i Białorusi oraz o bezpieczeństwie naszego kra… - Należy się zastanowić, czy obecna sytuacja na pograniczu polsko-białoruskim jest na tyle poważna, aby stan wyjątkowy wprowadzić - powiedział w Porannej… » więcej 2021-09-01, godz. 16:56 Sławomir Kłosowski o postawie młodych w obliczu 82 rocznicy wybuchu II WŚ, współczesnych wojnach i wyzwaniach związanych… - Na uroczystościach naliczyłem kilkanaście pocztów sztandarowych z opolskich szkół, więc opolska młodzież pamięta. Młodzież sprawiła radość kombatantom… » więcej 2021-09-01, godz. 12:44 Józef Swaczyna o tym czy jest za dużo szpitali, szczepieniach w powiecie strzeleckim i o tym, że prawdopodobnie MON… - W kwestiach zdrowia siedzę prawie 22 lata i muszę powiedzieć, że przez ten cały czas kiedy jest coraz to inne zarządzanie szpitalami, jest to takie rzucanie… » więcej 2021-09-01, godz. 12:42 Hanna Gill-Piątek o wizycie na Opolszczyźnie, oddolnych inicjatywach struktur regionalnych partii, zapowiedziach wprowadzenia… - To ciekawe, że prezydent Duda tak ochoczo wprowadza stan wyjątkowy. Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego to duża rzecz i musi być bardzo poważny powód, żeby… » więcej 2021-09-01, godz. 09:50 Michał Siek o tym jak będzie wyglądał rozpoczynający się rok szkolny, szczepieniach uczniów i zajęciach wyrównawczych… - Zalecenia i rekomendacje przygotowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego dla szkół są już znane od miesiąca - powiedział Michał Siek, opolski kurator… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »