Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki…
2021-07-06, 09:04 Autor: Joanna Matlak

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki o przejęciu "wagonówki" przez PKP Intercity Remtrak i korzyściach z tego płynących

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki o przejęciu "wagonówki" przez PKP Intercity Remtrak i korzyściach z tego płynących
- Spółka z grupy PKP, czyli PKP Intercity Remtrak przejmuje opolską "wagonówkę" – poinformował na antenie Radia Opole w Porannej Loży Radiowej Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych. – Ratujemy miejsca pracy, będziemy rozwijać „wagonówkę” i mam nadzieję, że wrócimy do jej lat świetności – mówił nasz gość.
Zakończył się proces przejęcia zakładu napraw taboru kolejowego w Opolu przez Spółkę PKP Intercity Remtrak. Do formalnego przejęcia doszło 23 czerwca 2021 roku. Dziś w Opolu przy siedzibie zakładu odbywa się konferencja prasowa z udziałem przedstawiciela Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Infrastruktury i przedstawicieli spółek PKP.

- To jest inwestycja, którą realizuje spółka Skarbu Państwa i ona jest korzystna dla wszystkich. Dla pracowników wagonówki bo to kilkaset miejsc pracy i dzięki inwestycjom stworzymy kolejne. Do miasta będą płynęły podatki z największej w Europie hali naprawy taboru kolejowego, będą płynęły podatki pracowników.

- To też korzystne dla spółki, bo realizujemy program „Kolej Dużych Inwestycji” i przeznaczamy 19 mld złotych na unowocześnienie taboru i podniesienie jakości wagonów. Część tych zleceń będziemy mogli realizować właśnie w Opolu, we własnej spółce z polskim kapitałem. I wreszcie to korzyść dla pasażerów, bo będą podróżować w bardziej komfortowych warunkach – mówił wiceminister Małecki.

Naszego gościa zapytaliśmy ile pieniędzy może trafić do „wagonówki” z programu „Kolej Dużych Inwestycji”?

- Nie chcę tego przesądzać, ale powiem, że od czasu dzierżawienia „wagonówki” przez Intercity od grudnia 2019 roku, przeglądy P3 i P4 przeszło blisko 270 wagonów. To jest ciekawostka, bo gdyby nie opolska wagonówka, to dzisiaj narodowy przewoźnik nie mógłby obsłużyć wakacyjnych podróży Polaków – mówił wiceminister.

- Dewiza rządów PiS jest taka, że my nie wyprzedajemy polskich zakładów. My je wspieramy, zwłaszcza gdy znajdą się na zakręcie w swojej historii. Robimy to w odróżnieniu od naszych poprzedników, którzy w 2014 roku nie podali ręki zakładom w Opolu. Trzeba to powiedzieć, że kiedy rządził Donald Tusk, była rozważana inwestycja Intercity w Opolu i wtedy tej ręki nie podano. Gdyby zachowano się w sposób gospodarny, nie doszłoby do takich dramatycznych historii jak święta bez pieniędzy - dodał wiceminister Małecki.

Zobacz także

2021-09-06, godz. 10:20 Halina Palmer-Piestrak o ewakuacji Afgańczyków związanych z Uniwersytetem Opolskim i pomocy w ułożeniu życia od … - Pierwszy dzień był szokiem, szczególnie dla dzieci - powiedziała Halina Palmer-Piestrak koordynatorka biura Erazmus Uniwersytetu Opolskiego, która od ponad… » więcej 2021-09-03, godz. 15:07 Zbigniew Kubalańca o unowocześnionym po remoncie Teatrze Kochanowskiego w Opolu i planowanych inwestycjach w obiektach… Koszty szacowano na 22 mln złotych, finalnie wydano około 29 mln zł. To wydatki na gruntowny remont budynku Teatru Kochanowskiego w Opolu, który wczoraj został… » więcej 2021-09-03, godz. 14:06 Młodzieżowa Loża Radiowa o sobotnim kongresie Polski 2050 Szymona Hołowni i stanie wyjątkowym na pograniczu polsk… Gośćmi dzisiejszej audycji byli Adam Gomoła (PL 2050) i Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS). » więcej 2021-09-03, godz. 11:10 Jarosław Wasik o KFPP, polskiej piosence, 5-leciu i planach Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki, czy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej? - To skomplikowana sprawa - powiedział w Porannej Loży Radiowej Jarosław Wasik… » więcej 2021-09-02, godz. 16:53 "Wspólna sprawa" debata pracodawców, związkowców i ekspertów o najwyższej od 20 lat inflacji i jej skutkach Gośćmi debaty byli dziś dr Artur Żurakowski (ekonomista) i dr Jerzy Szteliga (OPZZ). Rozmawialiśmy m.in. o najwyższej od 20 lat inflacji i czy nastąpi w… » więcej 2021-09-02, godz. 13:54 Przemysław Czarnek gościem Magdaleny Ogórek - Jest ogromna szansa na to, że nie tylko w tym roku, kalendarzowym, ale i w całym roku szkolnym będziemy w trybie stacjonarnym. Mówimy o szansie, a nie o… » więcej 2021-09-02, godz. 08:57 Bartosz Maziarz o sytuacji międzynarodowej w kontekście Afganistanu i Białorusi oraz o bezpieczeństwie naszego kra… - Należy się zastanowić, czy obecna sytuacja na pograniczu polsko-białoruskim jest na tyle poważna, aby stan wyjątkowy wprowadzić - powiedział w Porannej… » więcej 2021-09-01, godz. 16:56 Sławomir Kłosowski o postawie młodych w obliczu 82 rocznicy wybuchu II WŚ, współczesnych wojnach i wyzwaniach związanych… - Na uroczystościach naliczyłem kilkanaście pocztów sztandarowych z opolskich szkół, więc opolska młodzież pamięta. Młodzież sprawiła radość kombatantom… » więcej 2021-09-01, godz. 12:44 Józef Swaczyna o tym czy jest za dużo szpitali, szczepieniach w powiecie strzeleckim i o tym, że prawdopodobnie MON… - W kwestiach zdrowia siedzę prawie 22 lata i muszę powiedzieć, że przez ten cały czas kiedy jest coraz to inne zarządzanie szpitalami, jest to takie rzucanie… » więcej 2021-09-01, godz. 12:42 Hanna Gill-Piątek o wizycie na Opolszczyźnie, oddolnych inicjatywach struktur regionalnych partii, zapowiedziach wprowadzenia… - To ciekawe, że prezydent Duda tak ochoczo wprowadza stan wyjątkowy. Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego to duża rzecz i musi być bardzo poważny powód, żeby… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »