Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski, o uchwale…
2021-07-05, 18:51 Autor: Jan Poniatyszyn

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski, o uchwale kongresu Prawa i Sprawiedliwości w sprawie nepotyzmu

Sławomir Kłosowski [fot. Paula Hołubowicz]
Sławomir Kłosowski [fot. Paula Hołubowicz]
Uchwałę dotyczącą nepotyzmu przyjął sobotni kongres PiS. Są tam zapisy, które mają wyeliminować zatrudnianie krewnych parlamentarzystów tej partii w spółkach Skarbu Państwa. Jednym ze współautorów i redaktorem tej uchwały jest Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.
- Nazwaliśmy ją uchwałą sanacyjną, czyli naprawiającą te wszystkie relacje, z którymi mieliśmy do czynienia w czasie rządów PiS – powiedział Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski, którego wybrano przewodniczącym komisji uchwał i wniosków kongresu PiS. – Jest to jedyna taka uchwała podjęta dotąd przez formację polityczną po 1989 roku. Jej waga jest ogromna. Jest to dostrzeżenie i próba wyeliminowania tego, co nie powinno się wydarzyć w praktykach obsadzania różnych instytucji publicznych i spółek Skarbu Państwa. Prace nad tą uchwałą odbyły się podczas kongresu, ale trwały od pewnego czasu. Polegało to na skonkretyzowaniu przekazu z wystąpienia przewodniego prezesa.

W uchwale zapisano, że „współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości nie mogą zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa”. Nie obejmuje to „osób, które zostały zatrudnione, pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej".

- Mieliśmy do czynienia z takimi przypadkami, że jeszcze przed objęciem władzy przez PiS w 2015 roku, takie osoby już pracowały w spółkach Skarbu Państwa, albo w urzędach administracji publicznej – wyjaśnił Sławomir Kłosowski. – Pojawił się problem, jak podejść do tych osób. Czy również ta uchwała ma je obejmować? Czy winne są temu, że PiS przejęło rządy w kraju? Ale też mamy do czynienia z rodzinami polityków PiS, posłów i senatorów. Osoby te z racji kompetencji, wykształcenia, przygotowania piastują funkcje w urzędach, czy spółkach. To trudno im też odmawiać tzw. prawa konstytucyjnego. Dlatego uchwała ta dopuszcza pewne wyjątki. Prezes jednoznacznie mówił na kongresie mocno to kilkakrotnie podkreślając, że z patologiami musimy skończyć. Za to chyba najwięcej zebrał braw. Zauważyłem, że uczestnicy kongresu najgłośniej wyrażali swoją aprobatę dla tego typu rozwiązań. Mam nadzieję, że dojdzie do bardzo głębokiej analizy tego, w jaki sposób obsadzane są przede wszystkim spółki Skarbu Państwa, ale też różne instytucje publiczne, czy nie ma tam nepotyzmu, kumoterstwa. Myślę, że ta sanacja będzie prawdziwa i taka do bólu.

Pojawia się pytanie, co z koalicjantami PiS, którzy też mają wpływa na obsadzanie miejsc w spółkach Skarbu Państwa.

- Tu mamy do czynienia z tzw. standardami w polityce. Natomiast jak obserwuję dookoła samorządy i np. spółki komunalne to skóra mi cierpnie. Nawet na Opolszczyźnie dochodzi w tych spółkach do różnych patologii, gdzie nepotyzm, kumoterstwo jest chyba myślą przewodnią w ich obsadzie. Jest to patologiczny standard. Mam nadzieję, że ta uchwała, której mam zaszczyt być współautorem, podziała jako autentyczny wstrząs i wpłynie też na spółki komunalne oraz inne instytucje, gdzie dochodzi do wielu nieprawidłowości wynikających z kumoterstwa, nepotyzmu i różnego rodzaju lokalnych układów i sitw. Mam nadzieję, że wszyscy zaczniemy się temu baczniej przyglądać – dodał wojewoda opolski.

Zobacz także

2021-08-27, godz. 12:34 Młodzieżowa Loża Radiowa o osobach koczujących na granicy polsko-białoruskiej, odwołaniu marszałek Witek i rozpoczynającym… Naszymi gośćmi byli Grzegorz Krukowski z Forum Młodych PiS i Kacper Jungowski z Młodych Demokratów. » więcej 2021-08-27, godz. 08:54 Ryszard Galla o tym czy możliwe jest odwołanie marszałek Witek przez opozycję i zbliżających się wyborach w Nie… - Zależy jak będzie się układała scena polityczna. Na dziś musiałby nastąpić jakiś wstrząs. Bo to co się dzieje w rządzie czy samym parlamencie jest… » więcej 2021-08-26, godz. 13:59 Debata "Wspólna sprawa", czyli pracodawcy, związkowcy i ekonomiści o budżecie państwa na 2022 rok i prognozach dotyczących… We wtorek rząd przyjął projekt budżetu na 2022 rok. Deficyt ma wynieść 30 mld złotych. A jakie będą plany na kolejne lata? – W 2023 roku będziemy wracać… » więcej 2021-08-26, godz. 13:01 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Gościem Magdaleny Ogórek była poseł PiS Katarzyna Czochara W kolejnej odsłonie cyklu "Prosto z sejmu" pojawiły się tematy związane z sytuacją na polsko-białoruskiej granicy ale i wydarzeniach związanych z beatyfikacją… » więcej 2021-08-26, godz. 09:05 Wiesława Błudzin o zbliżającej się czwartej fali koronawirusa - Z tyłu głowy to prawie każdy ma obawy, bo słyszymy co może się dziać jesienią, bo idzie czwarta fala, ale rzeczywiście widać to rozluźnienie. Widzimy… » więcej 2021-08-25, godz. 17:54 Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku, o wsparciu dla niepełnosprawnych, rodzicielstwie zastępczym oraz zadaniach… W Prudniku ruszają Warsztaty Terapii Zajęciowej. Zapewnią rehabilitację społeczną i zawodową niepełnosprawnym. Jest to ostatni na Opolszczyźnie powiat… » więcej 2021-08-25, godz. 13:45 Tomasz Hanzel, nowy dyrektor OCRG podsumowuje działalność jednostki w I półroczu 2021 i planach na kolejne miesi… - W pierwszym półroczu tego roku oceniliśmy i rozstrzygnęliśmy w sumie trzy nabory: na infrastrukturę usług społecznych, inwestycje dla podmiotów ekonomii… » więcej 2021-08-25, godz. 08:32 Marcin Ociepa o testowaniu naszego państwa i społeczeństwa przez białoruski reżim, aspekcie humanitarnym, uszczelnianiu… - Jest różnie. Myślę, że akurat polskie społeczeństwo jest nieco bardziej świadome niż społeczeństwo na Zachodzie. Mamy tego świadomość na co dzień… » więcej 2021-08-24, godz. 17:49 Samorządowcy z powiatu oleskiego o realizacji obowiązku zapewnienia publicznego transportu zbiorowego Organizatorem publicznego transportu zbiorowego jest właściwa jednostka samorządu terytorialnego. Zadanie to realizują firmy prywatne oraz należące do gmin… » więcej 2021-08-24, godz. 11:06 "Co tam Panie w polityce?" prowadza Piotr Gociek i Piotr Moc Komentarze i opinie na najświeższe wydarzenia społeczno-polityczne, jak co w wtorek: Piotr Gociek (Jedynka, Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura ) i Piotr… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »