Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski, o uchwale…
2021-07-05, 18:51 Autor: Jan Poniatyszyn

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski, o uchwale kongresu Prawa i Sprawiedliwości w sprawie nepotyzmu

Sławomir Kłosowski [fot. Paula Hołubowicz]
Sławomir Kłosowski [fot. Paula Hołubowicz]
Uchwałę dotyczącą nepotyzmu przyjął sobotni kongres PiS. Są tam zapisy, które mają wyeliminować zatrudnianie krewnych parlamentarzystów tej partii w spółkach Skarbu Państwa. Jednym ze współautorów i redaktorem tej uchwały jest Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.
- Nazwaliśmy ją uchwałą sanacyjną, czyli naprawiającą te wszystkie relacje, z którymi mieliśmy do czynienia w czasie rządów PiS – powiedział Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski, którego wybrano przewodniczącym komisji uchwał i wniosków kongresu PiS. – Jest to jedyna taka uchwała podjęta dotąd przez formację polityczną po 1989 roku. Jej waga jest ogromna. Jest to dostrzeżenie i próba wyeliminowania tego, co nie powinno się wydarzyć w praktykach obsadzania różnych instytucji publicznych i spółek Skarbu Państwa. Prace nad tą uchwałą odbyły się podczas kongresu, ale trwały od pewnego czasu. Polegało to na skonkretyzowaniu przekazu z wystąpienia przewodniego prezesa.

W uchwale zapisano, że „współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości nie mogą zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa”. Nie obejmuje to „osób, które zostały zatrudnione, pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej".

- Mieliśmy do czynienia z takimi przypadkami, że jeszcze przed objęciem władzy przez PiS w 2015 roku, takie osoby już pracowały w spółkach Skarbu Państwa, albo w urzędach administracji publicznej – wyjaśnił Sławomir Kłosowski. – Pojawił się problem, jak podejść do tych osób. Czy również ta uchwała ma je obejmować? Czy winne są temu, że PiS przejęło rządy w kraju? Ale też mamy do czynienia z rodzinami polityków PiS, posłów i senatorów. Osoby te z racji kompetencji, wykształcenia, przygotowania piastują funkcje w urzędach, czy spółkach. To trudno im też odmawiać tzw. prawa konstytucyjnego. Dlatego uchwała ta dopuszcza pewne wyjątki. Prezes jednoznacznie mówił na kongresie mocno to kilkakrotnie podkreślając, że z patologiami musimy skończyć. Za to chyba najwięcej zebrał braw. Zauważyłem, że uczestnicy kongresu najgłośniej wyrażali swoją aprobatę dla tego typu rozwiązań. Mam nadzieję, że dojdzie do bardzo głębokiej analizy tego, w jaki sposób obsadzane są przede wszystkim spółki Skarbu Państwa, ale też różne instytucje publiczne, czy nie ma tam nepotyzmu, kumoterstwa. Myślę, że ta sanacja będzie prawdziwa i taka do bólu.

Pojawia się pytanie, co z koalicjantami PiS, którzy też mają wpływa na obsadzanie miejsc w spółkach Skarbu Państwa.

- Tu mamy do czynienia z tzw. standardami w polityce. Natomiast jak obserwuję dookoła samorządy i np. spółki komunalne to skóra mi cierpnie. Nawet na Opolszczyźnie dochodzi w tych spółkach do różnych patologii, gdzie nepotyzm, kumoterstwo jest chyba myślą przewodnią w ich obsadzie. Jest to patologiczny standard. Mam nadzieję, że ta uchwała, której mam zaszczyt być współautorem, podziała jako autentyczny wstrząs i wpłynie też na spółki komunalne oraz inne instytucje, gdzie dochodzi do wielu nieprawidłowości wynikających z kumoterstwa, nepotyzmu i różnego rodzaju lokalnych układów i sitw. Mam nadzieję, że wszyscy zaczniemy się temu baczniej przyglądać – dodał wojewoda opolski.

Zobacz także

2021-09-03, godz. 14:06 Młodzieżowa Loża Radiowa o sobotnim kongresie Polski 2050 Szymona Hołowni i stanie wyjątkowym na pograniczu polsk… Gośćmi dzisiejszej audycji byli Adam Gomoła (PL 2050) i Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS). » więcej 2021-09-03, godz. 11:10 Jarosław Wasik o KFPP, polskiej piosence, 5-leciu i planach Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki, czy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej? - To skomplikowana sprawa - powiedział w Porannej Loży Radiowej Jarosław Wasik… » więcej 2021-09-02, godz. 16:53 "Wspólna sprawa" debata pracodawców, związkowców i ekspertów o najwyższej od 20 lat inflacji i jej skutkach Gośćmi debaty byli dziś dr Artur Żurakowski (ekonomista) i dr Jerzy Szteliga (OPZZ). Rozmawialiśmy m.in. o najwyższej od 20 lat inflacji i czy nastąpi w… » więcej 2021-09-02, godz. 13:54 Przemysław Czarnek gościem Magdaleny Ogórek - Jest ogromna szansa na to, że nie tylko w tym roku, kalendarzowym, ale i w całym roku szkolnym będziemy w trybie stacjonarnym. Mówimy o szansie, a nie o… » więcej 2021-09-02, godz. 08:57 Bartosz Maziarz o sytuacji międzynarodowej w kontekście Afganistanu i Białorusi oraz o bezpieczeństwie naszego kra… - Należy się zastanowić, czy obecna sytuacja na pograniczu polsko-białoruskim jest na tyle poważna, aby stan wyjątkowy wprowadzić - powiedział w Porannej… » więcej 2021-09-01, godz. 16:56 Sławomir Kłosowski o postawie młodych w obliczu 82 rocznicy wybuchu II WŚ, współczesnych wojnach i wyzwaniach związanych… - Na uroczystościach naliczyłem kilkanaście pocztów sztandarowych z opolskich szkół, więc opolska młodzież pamięta. Młodzież sprawiła radość kombatantom… » więcej 2021-09-01, godz. 12:44 Józef Swaczyna o tym czy jest za dużo szpitali, szczepieniach w powiecie strzeleckim i o tym, że prawdopodobnie MON… - W kwestiach zdrowia siedzę prawie 22 lata i muszę powiedzieć, że przez ten cały czas kiedy jest coraz to inne zarządzanie szpitalami, jest to takie rzucanie… » więcej 2021-09-01, godz. 12:42 Hanna Gill-Piątek o wizycie na Opolszczyźnie, oddolnych inicjatywach struktur regionalnych partii, zapowiedziach wprowadzenia… - To ciekawe, że prezydent Duda tak ochoczo wprowadza stan wyjątkowy. Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego to duża rzecz i musi być bardzo poważny powód, żeby… » więcej 2021-09-01, godz. 09:50 Michał Siek o tym jak będzie wyglądał rozpoczynający się rok szkolny, szczepieniach uczniów i zajęciach wyrównawczych… - Zalecenia i rekomendacje przygotowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego dla szkół są już znane od miesiąca - powiedział Michał Siek, opolski kurator… » więcej 2021-08-31, godz. 18:15 Spięcie - na magazyn międzynarodowy zapraszają Piotr Cywiński i Michał Rachoń Aleksander Poczobut i Andżelika Borys przebywający w areszcie zostaną wypuszczeni jeśli przyznają się do winy i poproszą o ułaskawienie. Oskarżeni są… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »