Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski, o uchwale…
2021-07-05, 18:51 Autor: Jan Poniatyszyn

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski, o uchwale kongresu Prawa i Sprawiedliwości w sprawie nepotyzmu

Sławomir Kłosowski [fot. Paula Hołubowicz]
Sławomir Kłosowski [fot. Paula Hołubowicz]
Uchwałę dotyczącą nepotyzmu przyjął sobotni kongres PiS. Są tam zapisy, które mają wyeliminować zatrudnianie krewnych parlamentarzystów tej partii w spółkach Skarbu Państwa. Jednym ze współautorów i redaktorem tej uchwały jest Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.
- Nazwaliśmy ją uchwałą sanacyjną, czyli naprawiającą te wszystkie relacje, z którymi mieliśmy do czynienia w czasie rządów PiS – powiedział Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski, którego wybrano przewodniczącym komisji uchwał i wniosków kongresu PiS. – Jest to jedyna taka uchwała podjęta dotąd przez formację polityczną po 1989 roku. Jej waga jest ogromna. Jest to dostrzeżenie i próba wyeliminowania tego, co nie powinno się wydarzyć w praktykach obsadzania różnych instytucji publicznych i spółek Skarbu Państwa. Prace nad tą uchwałą odbyły się podczas kongresu, ale trwały od pewnego czasu. Polegało to na skonkretyzowaniu przekazu z wystąpienia przewodniego prezesa.

W uchwale zapisano, że „współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości nie mogą zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa”. Nie obejmuje to „osób, które zostały zatrudnione, pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej".

- Mieliśmy do czynienia z takimi przypadkami, że jeszcze przed objęciem władzy przez PiS w 2015 roku, takie osoby już pracowały w spółkach Skarbu Państwa, albo w urzędach administracji publicznej – wyjaśnił Sławomir Kłosowski. – Pojawił się problem, jak podejść do tych osób. Czy również ta uchwała ma je obejmować? Czy winne są temu, że PiS przejęło rządy w kraju? Ale też mamy do czynienia z rodzinami polityków PiS, posłów i senatorów. Osoby te z racji kompetencji, wykształcenia, przygotowania piastują funkcje w urzędach, czy spółkach. To trudno im też odmawiać tzw. prawa konstytucyjnego. Dlatego uchwała ta dopuszcza pewne wyjątki. Prezes jednoznacznie mówił na kongresie mocno to kilkakrotnie podkreślając, że z patologiami musimy skończyć. Za to chyba najwięcej zebrał braw. Zauważyłem, że uczestnicy kongresu najgłośniej wyrażali swoją aprobatę dla tego typu rozwiązań. Mam nadzieję, że dojdzie do bardzo głębokiej analizy tego, w jaki sposób obsadzane są przede wszystkim spółki Skarbu Państwa, ale też różne instytucje publiczne, czy nie ma tam nepotyzmu, kumoterstwa. Myślę, że ta sanacja będzie prawdziwa i taka do bólu.

Pojawia się pytanie, co z koalicjantami PiS, którzy też mają wpływa na obsadzanie miejsc w spółkach Skarbu Państwa.

- Tu mamy do czynienia z tzw. standardami w polityce. Natomiast jak obserwuję dookoła samorządy i np. spółki komunalne to skóra mi cierpnie. Nawet na Opolszczyźnie dochodzi w tych spółkach do różnych patologii, gdzie nepotyzm, kumoterstwo jest chyba myślą przewodnią w ich obsadzie. Jest to patologiczny standard. Mam nadzieję, że ta uchwała, której mam zaszczyt być współautorem, podziała jako autentyczny wstrząs i wpłynie też na spółki komunalne oraz inne instytucje, gdzie dochodzi do wielu nieprawidłowości wynikających z kumoterstwa, nepotyzmu i różnego rodzaju lokalnych układów i sitw. Mam nadzieję, że wszyscy zaczniemy się temu baczniej przyglądać – dodał wojewoda opolski.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »