Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Sylwia Gawłowska, dyrektor Prudnickiego Ośrodka…
2021-07-02, 18:41 Autor: Jan Poniatyszyn

Sylwia Gawłowska, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury, o wakacyjnej ofercie tej placówki oraz o wydarzeniach towarzyszących beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego

Sylwia Gawłowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Sylwia Gawłowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Pandemia znacząco ograniczyła wiele sfer życia publicznego. Zluzowanie tych obostrzeń wiąże się z oczekiwaniami społecznymi, które dotyczą też imprez kulturalnych. Ich organizatorami są również samorządowe instytucje.
- Na bardzo wyczekiwane wakacje przygotowaliśmy ofertę pod nazwą „Artystyczne wakacje” - powiedziała Sylwia Gawłowska, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Prudniku. - Będą to działania warsztatowe, koncertowe skoncentrowane na szeroko rozumianej sztuce i twórczości muzycznej. Bogaty program adresowany jest do dzieci, młodzieży i dorosłych. Tych pomysłów jest ponad 20. Będą to m.in. warsztaty flamenco, malarstwa, rysunku tuszem, śpiewu operowego. Warsztaty gitarowe będą z bardzo dobrym artystą Waldemarem Orłowskim, który współpracuje z Patrycją Markowską, czy Natalią Rygiel. Natomiast warsztaty reggae „Śpiewające inspiracje” odbędą się z „Jarexem” z zespołu Bakshish. Jest on kultową postacią polskiego reggae. Będą też warsztaty z produkcji muzycznej, perkusyjne oraz fotografii w plenerze.

W Prudniku piątkowe wieczory podczas wakacji upływać będą pod znakiem muzyki granej w ogrodzie POK. Zaprezentują się tam wykonawcy: miejscowi, występujący na krajowych scenach oraz zaproszeni z Czech. Przez 13 lat w tym mieście organizowano latem Międzynarodowy Festiwal Jazzowy. Z powodu pandemii w ubiegłym roku nie odbyła się kolejna edycja tego muzycznego wydarzenia.

- Impreza ta będzie kontynuowana i rozwijana – mówiła Sylwia Gawłowska. - Mam nadzieję, że już na trwałe wpisze się w kalendarz imprez jazzowych w Polsce. Zmieniamy jej nazwę na Jazz Prudnik Festiwal, który odbędzie się 6-7 sierpnia. Po raz pierwszy festiwal będzie miał dwudniową formułę. Wystąpią polscy artyści o znakomitym dorobku, którzy mają na swoim koncie międzynarodowe trasy koncertowe. Będzie też nocny pokaz filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”. Zaprosimy młodzież na warsztaty wokalne z Patrycją Zarychtą, która jest znana ze współpracy z Michałem Urbaniakiem. Wśród wykonawców będą też Judyta Pisarczyk z quintetem. Zagra także Piotr Wójcicki. Gwiazdą dla melomanów będzie formacja Gary Moore Tribute Band. W zespole, którego wokalistą jest Szymon Pejski, gra syn Gary'ego Moore'a. Bardzo się cieszę z patronatu honorowego nad tą imprezą Narodowego Centrum Kultury. Patronuje nam także Muzeum Jazzu.

Dyrektor POK przedstawiła też lokalne wydarzenia nawiązujące do wrześniowej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia więziony był przez komunistyczne władze w Prudniku-Lesie. Izolowano go w klasztorze Franciszkanów.

- Będą to wydarzenia o charakterze artystycznym, naukowym oraz realizacje telewizyjne. Z Prudnika we wrześniu i październiku wypłyną w przestrzeń takie trzy pocztówki artystyczne dedykowane postaci prymasa Wyszyńskiego. Koncert „Skrawek nieba” będzie zrealizowany w przestrzeni wybudowanej przy Sanktuarium św. Józefa, czyli miejscu uwięzienia kardynała Wyszyńskiego. Z koncertem metafizycznej muzyki instrumentalnej wystąpi trio Igora Przebindowskiego, znakomitego muzyka jazzowego, który przyjedzie tutaj z „Powidokami”. Gwiazdą wieczoru będzie Stanisław Sojka z zespołem. Kolejną częścią tego projektu jest konferencja naukowa, którą organizujemy z Kuratorium Oświaty w Opolu. Zaproszeni zostaną znakomici biografiści prymasa Wyszyńskiego, teologowie. Tego dnia wieczorem będziemy realizowali nagranie Jerzego Zelnika. W towarzystwie kwartetu smyczkowego będzie on czytał „Zapiski więzienne” prymasa Wyszyńskiego. Wydarzenie to patronatem objął Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – powiedziała Sylwia Gawłowska.

Zobacz także

2021-12-03, godz. 09:22 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa o zaostrzeniu retoryki na linii NATO-Rosja - Mamy zaostrzoną retorykę, czy za tym pójdą jakieś czyny? Wydaje się, że Rosja potrzebowałaby o wiele więcej żołnierzy, niż 100 tys. żeby próbować… » więcej 2021-12-02, godz. 17:15 Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o tarczy antyinflacyjnej Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął rozwiązania tzw. tarczy inflacyjnej. O proponowanych rozwiązaniach dyskutowaliśmy w Radiu Opole w debacie "Pracodawcy-związkowcy… » więcej 2021-12-02, godz. 08:49 Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach, fałszywych zbiórkach charytatywnych i pomocy bezdomnym - Przedświąteczna gorączka już jest odczuwalna, szczególnie w dobie koronawirusa coraz chętniej i częściej kupujemy w sieci. Tam się przeniosło to zakupowe… » więcej 2021-12-01, godz. 17:11 Pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie! Prof. Jerzy Sacha o operacji zastawki serca z użyciem hologramu pokazującego… - Można powiedzieć, że wykonaliśmy zabieg w rozszerzonej rzeczywistości. Kierowaliśmy się obrazowaniem holograficznym - powiedział w Popołudniowej Loży… » więcej 2021-12-01, godz. 13:28 Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu PiS w sejmiku o programie ochrony powietrza na lata 2021-2027 - Zapytałam wprost czy my mamy te kwoty czy to jest lista życzeń, to usłyszałam taką niepewną odpowiedź, więc pewne założenia są, natomiast to jest… » więcej 2021-12-01, godz. 13:27 Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia "Masz jaja, idź na badania" o akcji Movember i badaniach profilaktycznych męskich… - Do badań namawiają panów kobiety, za co trzeba im serdecznie podziękować - mówił w Południowej Loży Radiowej Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia… » więcej 2021-12-01, godz. 09:05 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o nieprzekazaniu działki urzędowi marszałkowskiemu pod budowę biurowca, a także… - Chciałem pomóc samorządowi województwa, jako miasto chcieliśmy wspomóc działania, które podejmują przekazując darowiznę wysokości 2,5 mln złotych… » więcej 2021-11-30, godz. 17:12 Spięcie magazyn publicystyczny Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Tym razem o tym, czy grożą nam konflikty zb… - W umowie koalicyjnej zapisano całkowite zrównanie praw par heteroseksualnych i jednopłciowych, będzie łatwiejszy dostęp do "trawki". Jeśli to ma uszczęśliwić… » więcej 2021-11-30, godz. 12:42 "Co tam Panie w polityce" - komentują Piotr Giociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, w każdy wtorek od godz. 12:15, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś… » więcej 2021-11-30, godz. 09:30 Zbigniew Kubalańca o podwyżkach diet radnych i marszałka, kopciuchach i konflikcie z prezydentem Opola - Diety radnych wzrosną znacząco zgodnie z nowym rozporządzeniem. Najwięcej wzrośnie wynagrodzenie przewodniczącego sejmiku, do 4290 złotych a teraz wynosi… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »