Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Sylwia Gawłowska, dyrektor Prudnickiego Ośrodka…
2021-07-02, 18:41 Autor: Jan Poniatyszyn

Sylwia Gawłowska, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury, o wakacyjnej ofercie tej placówki oraz o wydarzeniach towarzyszących beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego

Sylwia Gawłowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Sylwia Gawłowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Pandemia znacząco ograniczyła wiele sfer życia publicznego. Zluzowanie tych obostrzeń wiąże się z oczekiwaniami społecznymi, które dotyczą też imprez kulturalnych. Ich organizatorami są również samorządowe instytucje.
- Na bardzo wyczekiwane wakacje przygotowaliśmy ofertę pod nazwą „Artystyczne wakacje” - powiedziała Sylwia Gawłowska, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Prudniku. - Będą to działania warsztatowe, koncertowe skoncentrowane na szeroko rozumianej sztuce i twórczości muzycznej. Bogaty program adresowany jest do dzieci, młodzieży i dorosłych. Tych pomysłów jest ponad 20. Będą to m.in. warsztaty flamenco, malarstwa, rysunku tuszem, śpiewu operowego. Warsztaty gitarowe będą z bardzo dobrym artystą Waldemarem Orłowskim, który współpracuje z Patrycją Markowską, czy Natalią Rygiel. Natomiast warsztaty reggae „Śpiewające inspiracje” odbędą się z „Jarexem” z zespołu Bakshish. Jest on kultową postacią polskiego reggae. Będą też warsztaty z produkcji muzycznej, perkusyjne oraz fotografii w plenerze.

W Prudniku piątkowe wieczory podczas wakacji upływać będą pod znakiem muzyki granej w ogrodzie POK. Zaprezentują się tam wykonawcy: miejscowi, występujący na krajowych scenach oraz zaproszeni z Czech. Przez 13 lat w tym mieście organizowano latem Międzynarodowy Festiwal Jazzowy. Z powodu pandemii w ubiegłym roku nie odbyła się kolejna edycja tego muzycznego wydarzenia.

- Impreza ta będzie kontynuowana i rozwijana – mówiła Sylwia Gawłowska. - Mam nadzieję, że już na trwałe wpisze się w kalendarz imprez jazzowych w Polsce. Zmieniamy jej nazwę na Jazz Prudnik Festiwal, który odbędzie się 6-7 sierpnia. Po raz pierwszy festiwal będzie miał dwudniową formułę. Wystąpią polscy artyści o znakomitym dorobku, którzy mają na swoim koncie międzynarodowe trasy koncertowe. Będzie też nocny pokaz filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”. Zaprosimy młodzież na warsztaty wokalne z Patrycją Zarychtą, która jest znana ze współpracy z Michałem Urbaniakiem. Wśród wykonawców będą też Judyta Pisarczyk z quintetem. Zagra także Piotr Wójcicki. Gwiazdą dla melomanów będzie formacja Gary Moore Tribute Band. W zespole, którego wokalistą jest Szymon Pejski, gra syn Gary'ego Moore'a. Bardzo się cieszę z patronatu honorowego nad tą imprezą Narodowego Centrum Kultury. Patronuje nam także Muzeum Jazzu.

Dyrektor POK przedstawiła też lokalne wydarzenia nawiązujące do wrześniowej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia więziony był przez komunistyczne władze w Prudniku-Lesie. Izolowano go w klasztorze Franciszkanów.

- Będą to wydarzenia o charakterze artystycznym, naukowym oraz realizacje telewizyjne. Z Prudnika we wrześniu i październiku wypłyną w przestrzeń takie trzy pocztówki artystyczne dedykowane postaci prymasa Wyszyńskiego. Koncert „Skrawek nieba” będzie zrealizowany w przestrzeni wybudowanej przy Sanktuarium św. Józefa, czyli miejscu uwięzienia kardynała Wyszyńskiego. Z koncertem metafizycznej muzyki instrumentalnej wystąpi trio Igora Przebindowskiego, znakomitego muzyka jazzowego, który przyjedzie tutaj z „Powidokami”. Gwiazdą wieczoru będzie Stanisław Sojka z zespołem. Kolejną częścią tego projektu jest konferencja naukowa, którą organizujemy z Kuratorium Oświaty w Opolu. Zaproszeni zostaną znakomici biografiści prymasa Wyszyńskiego, teologowie. Tego dnia wieczorem będziemy realizowali nagranie Jerzego Zelnika. W towarzystwie kwartetu smyczkowego będzie on czytał „Zapiski więzienne” prymasa Wyszyńskiego. Wydarzenie to patronatem objął Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – powiedziała Sylwia Gawłowska.

Zobacz także

2021-08-27, godz. 12:34 Młodzieżowa Loża Radiowa o osobach koczujących na granicy polsko-białoruskiej, odwołaniu marszałek Witek i rozpoczynającym… Naszymi gośćmi byli Grzegorz Krukowski z Forum Młodych PiS i Kacper Jungowski z Młodych Demokratów. » więcej 2021-08-27, godz. 08:54 Ryszard Galla o tym czy możliwe jest odwołanie marszałek Witek przez opozycję i zbliżających się wyborach w Nie… - Zależy jak będzie się układała scena polityczna. Na dziś musiałby nastąpić jakiś wstrząs. Bo to co się dzieje w rządzie czy samym parlamencie jest… » więcej 2021-08-26, godz. 13:59 Debata "Wspólna sprawa", czyli pracodawcy, związkowcy i ekonomiści o budżecie państwa na 2022 rok i prognozach dotyczących… We wtorek rząd przyjął projekt budżetu na 2022 rok. Deficyt ma wynieść 30 mld złotych. A jakie będą plany na kolejne lata? – W 2023 roku będziemy wracać… » więcej 2021-08-26, godz. 13:01 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Gościem Magdaleny Ogórek była poseł PiS Katarzyna Czochara W kolejnej odsłonie cyklu "Prosto z sejmu" pojawiły się tematy związane z sytuacją na polsko-białoruskiej granicy ale i wydarzeniach związanych z beatyfikacją… » więcej 2021-08-26, godz. 09:05 Wiesława Błudzin o zbliżającej się czwartej fali koronawirusa - Z tyłu głowy to prawie każdy ma obawy, bo słyszymy co może się dziać jesienią, bo idzie czwarta fala, ale rzeczywiście widać to rozluźnienie. Widzimy… » więcej 2021-08-25, godz. 17:54 Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku, o wsparciu dla niepełnosprawnych, rodzicielstwie zastępczym oraz zadaniach… W Prudniku ruszają Warsztaty Terapii Zajęciowej. Zapewnią rehabilitację społeczną i zawodową niepełnosprawnym. Jest to ostatni na Opolszczyźnie powiat… » więcej 2021-08-25, godz. 13:45 Tomasz Hanzel, nowy dyrektor OCRG podsumowuje działalność jednostki w I półroczu 2021 i planach na kolejne miesi… - W pierwszym półroczu tego roku oceniliśmy i rozstrzygnęliśmy w sumie trzy nabory: na infrastrukturę usług społecznych, inwestycje dla podmiotów ekonomii… » więcej 2021-08-25, godz. 08:32 Marcin Ociepa o testowaniu naszego państwa i społeczeństwa przez białoruski reżim, aspekcie humanitarnym, uszczelnianiu… - Jest różnie. Myślę, że akurat polskie społeczeństwo jest nieco bardziej świadome niż społeczeństwo na Zachodzie. Mamy tego świadomość na co dzień… » więcej 2021-08-24, godz. 17:49 Samorządowcy z powiatu oleskiego o realizacji obowiązku zapewnienia publicznego transportu zbiorowego Organizatorem publicznego transportu zbiorowego jest właściwa jednostka samorządu terytorialnego. Zadanie to realizują firmy prywatne oraz należące do gmin… » więcej 2021-08-24, godz. 11:06 "Co tam Panie w polityce?" prowadza Piotr Gociek i Piotr Moc Komentarze i opinie na najświeższe wydarzenia społeczno-polityczne, jak co w wtorek: Piotr Gociek (Jedynka, Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura ) i Piotr… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »