Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Radiowa debata 'Pracodawcy, związkowcy, eksperci'…
2021-07-01, 16:17 Autor: Joanna Matlak

Radiowa debata "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" o rządowej propozycji podniesienia pensji minimalnej do 3 tys. zł brutto i zwolnieniu przedsiębiorców z podatku od umorzonych dotacji w ramach tarczy PFR

Dr Jerzy Szteliga, Grzegorz Adamczyk, dr Artur Żurakowski [fot. Paula Hołubowicz]
Dr Jerzy Szteliga, Grzegorz Adamczyk, dr Artur Żurakowski [fot. Paula Hołubowicz]
Pensja minimalna w 2022 roku ma wzrosnąć o 200 złotych brutto - taką stawkę zaproponował rząd. Propozycja została przekazana do negocjacji przedstawicielom przedsiębiorców i związków zawodowych. Nasi goście komentowali tę propozycję, ale w programie poruszyliśmy też temat dotyczący zwolnienia przedsiębiorców z podatku od umorzonych dotacji w ramach tarczy PFR. "Podjąłem decyzję, by zaniechać w całości poboru podatku od umorzonej części dotacji z Tarczy Finansowej. To kolejny zastrzyk 10 mld zł z budżetu państwa dla przedsiębiorców" - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
- Akurat w tej kwestii jako związki mamy jedno zdanie: chcemy, żeby płaca minimalna była na poziomie 3200 złotych, bo jest inflacja, bo wzrost cen, bo są zbyt małe podwyżki wynagrodzeń i jest to realnie wyliczone. Ten wzrost cen tak nas zaskoczył i brak normalnych regulacji w zakładach pracy powoduje, że płaca minimalna staje się w 70% dla pracowników administracyjno-budżetowych i samorządowych podstawowym wynagrodzeniem i to jest skandal. Nie ma środków na zachowanie różnic między stanowiskami i dzisiaj czy to pracownicy naukowi czy urzędu wojewódzkiego czy samorządu są bardzo" spłaszczeni". Ta płaca minimalna powoduje to że oni tracą sens wiec ta płaca minimalna generuje to ze oni tracą sens pracy. Doszło do takiego paradoksu, że pracodawcy czy rządzący nie dostrzegli elementu różnicowania wynagrodzenia od wykształcenia czy stażu pracy - mówił Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący opolskiej "Solidarności".

- Każdy wzrost płac jest troszkę proinflacyjny, ale w tym okresie, kiedy mamy dużą inflację, bo to już więcej niż 5 %, więc rządowa propozycja wzrostu wynagrodzeń o 7,1% wydaje się na ten moment być może nawet za niska. Biorąc wynagrodzenia średnie to zbliżamy się już tutaj do 52%. Pamiętajmy też o automatyzacji. Ekonomiści wyliczyli, że przy wzroście płac, procesy w firmach będą bardziej automatyzowane i robotyzowane. Sama propozycja 3 tys. zł brutto jest rozsądna i wręcz konieczna - mówił dr Artur Żurakowski, ekonomista.

- Każdy wzrost cieszy, ale dobrze abyśmy mówili o wzrostach racjonalnych. Ten jest wyjątkowo uzasadniony bo inflacja szaleje. Z jednej strony cieszymy się, że mamy fenomenalną sytuację w przemyśle, ale z drugiej strony mamy pauperyzację "budżetówki". Oni żyją na poziomie tego minimum. To też wpływa na sytuację pracodawców budżetowych. To będzie w nas biło, bo nie ma mechanizmu kompensacyjnego. Tracimy pieniądze na fundusz własny, a bez pieniędzy na wkłady własne nie możemy się ubiegać o środki na rozwój! - mówił dr Jerzy Szteliga z OPZZ.
Radiowa debata "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" prowadzi Joanna Matlak cz. 1 (01.07.2021)
Radiowa debata "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" prowadzi Joanna Matlak cz. 2 (01.07.2021)

Zobacz także

2021-08-23, godz. 10:11 Zuzanna Donath-Kasiura o zawieszeniu do końca sierpnia izby przyjęć w szpitalu psychiatrycznym na ul. Wodociągowej… - Mam nadzieję, że dyrektorowi placówki udało się tak zorganizować od września grafik, aby izbę przyjęć uruchomić - mówiła w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-08-20, godz. 18:03 Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy w Głuchołazach, o edukacji pszczelarskiej i apiterapii Coraz popularniejsze staje się pszczelarstwo i apiterapia, czyli leczenie miodem oraz innymi produktami pszczelimi. Związane z tym ciekawe przedsięwzięcie… » więcej 2021-08-20, godz. 12:18 Kacper Kunstler i Kacper Jungowski o problemie migracji, z którym już niedługo będzie musiała zmierzyć się Euro… - Jestem zwolennikiem, aby zabezpieczyć granice bo dzisiaj to powoduje pewien niepokój społeczeństwa - powiedział Kacper Kunstler z Młodej Prawicy, młodzieżówki… » więcej 2021-08-20, godz. 08:46 Tomasz Garbowski, opolanin w zarządzie PZPN o zrównoważonym rozwoju piłki nożnej i wykorzystaniu doświadczenia z… - Czasem najlepiej trochę zaskoczyć, zobaczymy, co to będzie, dwóch panów na "T" możemy sporo zdziałać - powiedział w Porannej Loży Radiowej członek… » więcej 2021-08-19, godz. 12:31 Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski rozmawia z Magdaleną Ogórek o pomocy Afgańczykom współpracujących z polskimi… - Decyzja Pana Premiera o przyznaniu wiz humanitarnych to bardzo dobra decyzja, pokazująca, że polski rząd dba przede wszystkim o Polaków i o te osoby, które… » więcej 2021-08-19, godz. 09:01 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o nowej akcji zachęcającej do szczepień - Spowolniły u nas szczepienia, szukamy przyczyn, sezon urlopowy jest głównym powodem, ale też świadomość ludzi pozostawia wiele do życzenia - powiedział… » więcej 2021-08-18, godz. 19:54 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski i Sebastian Stankala, dyrektor ds. medycznych szpitala w Białej, o znaczącym doposażeniu… Nowoczesną pracownię tomografii komputerowej oraz instalację ciekłego tlenu otrzymał szpital w Białej. Kosztowało to cztery miliony złotych. Opolskie placówki… » więcej 2021-08-18, godz. 12:53 Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa o tym ile może stracić budżet gminy, o planach inwestycyjnych i pomocy… - Jeżeli kwota wolna od podatku tak znacząco wzrośnie, to stracą samorządy bo mają udział w podatku PIT i CIT. My wyliczyliśmy to na około 5 lub 6 mln… » więcej 2021-08-18, godz. 09:28 Dr Bartosz Maziarz, politolog, ekspert ds. bezpieczeństwa o sytuacji w Afganistanie - Ewakuacja współpracujących z Polską Afgańczyków jest konieczna, żeby zachować wiarygodność naszego państwa, naszych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo… » więcej 2021-08-17, godz. 17:01 Spięcie - na magazyn zaprasza Piotr Cywiński Prof. Witold Modzelewski - ekonomista, współtwórca i prezes Instytutu Studiów Podatkowych, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Andrzej Gil -… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »