Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Bartłomiej Stawiarski o tym, że radni przegłosowali…
2021-06-30, 11:06 Autor: Joanna Matlak

Bartłomiej Stawiarski o tym, że radni przegłosowali uchwałę nieudzielającą wotum zaufania, a wojewoda ją unieważnił, ale też o pilotażowym projekcie opasek życia dla seniorów

Bartłomiej Stawiarski [fot. Marcin Boczek]
Bartłomiej Stawiarski [fot. Marcin Boczek]
- Nie jest to dla mnie zaskoczenie, bo w takim duchu kształtuje się orzecznictwo wojewódzkich sądów administracyjnych i były też takie decyzje nadzorów prawych w innych województwach, które też takie uchwały kwestionowały - mówił w Południowej Loży Radiowej Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa. Tematem naszej rozmowy było unieważnienie uchwały rady miejskiej, która nie przyznała wotum zaufania burmistrzowi Stawiarskiemu. Nadzór wojewody wskazał, że uchwała nie miała uzasadnienia, dlatego jest nieważna.
Przypomnijmy, miejscy radni w Namysłowie nie udzielili burmistrzowi Stawiarskiemu wotum zaufania. Burmistrz uważa, że nie mieli do tego podstaw merytorycznych, a kierowały nimi przesłanki polityczne. Uchwała nieprzyznająca wotum zaufania trafił odo nadzoru wojewody, który uznał ją za nieważną. Powód? Brak uzasadnienia.

- To musi być poparte argumentami merytorycznymi a nie tylko samym stwierdzeniem, że burmistrz się nam nie podoba, że jesteśmy mu przeciwni. Zawsze apelowałem do radnych, żeby odstawić na bok spór polityczny, żeby to nie była polityka dla polityki i wbijanie kija w szprychy - mówił burmistrz.

Nasz gość wskazał, że radni nie kierowali się względami merytorycznymi.
- To było wotum zaufania, to był raport o stanie gminy za 2020 rok, który był chyba najtrudniejszy w historii naszego samorządu, a my sobie dobrze poradziliśmy. Budżet jest w dobrym stanie, inwestycje są rozpędzone i mamy wiele planów na przyszłość - podkreślał nasz gość. - Mamy pozytywne opinie z Regionalnej Izby Obrachunkowej - dodał.

Burmistrz opowiedział też o pilotażowym projekcie, który będzie przeznaczony dla 100 seniorów z gminy. Chodzi o tzw. opaski życia, które gminie zakupi PFRON. W przyszłym tygodniu ma dojść do podpisania umowy w tej sprawie.

- Pamiętajmy, że w czasie pandemii osoby starsze były mniej odwiedzane, nie było wiadomo jak one się czują i w jakim są stanie zdrowia. Taka opaska alarmuje że coś się dzieje nie tak i służby mogą zadziałać od reki. a czasami minuty decydują wiec warto w takie rzeczy inwestować. tutaj będą preferowane osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, one w pierwszej kolejności będą obsługiwane, a potem już pójdziemy szerzej - mówił burmistrz Namysłowa.

Zobacz także

2021-08-26, godz. 09:05 Wiesława Błudzin o zbliżającej się czwartej fali koronawirusa - Z tyłu głowy to prawie każdy ma obawy, bo słyszymy co może się dziać jesienią, bo idzie czwarta fala, ale rzeczywiście widać to rozluźnienie. Widzimy… » więcej 2021-08-25, godz. 17:54 Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku, o wsparciu dla niepełnosprawnych, rodzicielstwie zastępczym oraz zadaniach… W Prudniku ruszają Warsztaty Terapii Zajęciowej. Zapewnią rehabilitację społeczną i zawodową niepełnosprawnym. Jest to ostatni na Opolszczyźnie powiat… » więcej 2021-08-25, godz. 13:45 Tomasz Hanzel, nowy dyrektor OCRG podsumowuje działalność jednostki w I półroczu 2021 i planach na kolejne miesi… - W pierwszym półroczu tego roku oceniliśmy i rozstrzygnęliśmy w sumie trzy nabory: na infrastrukturę usług społecznych, inwestycje dla podmiotów ekonomii… » więcej 2021-08-25, godz. 08:32 Marcin Ociepa o testowaniu naszego państwa i społeczeństwa przez białoruski reżim, aspekcie humanitarnym, uszczelnianiu… - Jest różnie. Myślę, że akurat polskie społeczeństwo jest nieco bardziej świadome niż społeczeństwo na Zachodzie. Mamy tego świadomość na co dzień… » więcej 2021-08-24, godz. 17:49 Samorządowcy z powiatu oleskiego o realizacji obowiązku zapewnienia publicznego transportu zbiorowego Organizatorem publicznego transportu zbiorowego jest właściwa jednostka samorządu terytorialnego. Zadanie to realizują firmy prywatne oraz należące do gmin… » więcej 2021-08-24, godz. 11:06 "Co tam Panie w polityce?" prowadza Piotr Gociek i Piotr Moc Komentarze i opinie na najświeższe wydarzenia społeczno-polityczne, jak co w wtorek: Piotr Gociek (Jedynka, Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura ) i Piotr… » więcej 2021-08-24, godz. 09:02 Dr Stanisław Niewiński o Platformie Krymskiej i 30-leciu niepodległości Ukrainy - Przez 30 lat Ukraina szukała swojego miejsca w Europie, jak popatrzymy na kolejnych prezydentów to oni albo próbowali wiązać się z Rosją albo Zachodem… » więcej 2021-08-23, godz. 17:21 Opolscy samorządowcy o propozycjach ustawowych rozwiązań mających zwiększyć zarobki tego sektora publicznego Prawo i Sprawiedliwość złożyło projekt nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Zmiana ta obejmuje też… » więcej 2021-08-23, godz. 13:35 Violetta Porowska o haniebnych słowach Frasyniuka nt. polskich żołnierzy, próbie odwołania marszałek Witek przez… - Każdemu brakuje słów, bo nawet jeśli powiemy, że to hańba czy skandal to wciąż ta definicja określająca zachowanie Pana Frasyniuka jest za mało pojemna… » więcej 2021-08-23, godz. 10:11 Zuzanna Donath-Kasiura o zawieszeniu do końca sierpnia izby przyjęć w szpitalu psychiatrycznym na ul. Wodociągowej… - Mam nadzieję, że dyrektorowi placówki udało się tak zorganizować od września grafik, aby izbę przyjęć uruchomić - mówiła w Porannej Loży Radiowej… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »