Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Bartłomiej Stawiarski o tym, że radni przegłosowali…
2021-06-30, 11:06 Autor: Joanna Matlak

Bartłomiej Stawiarski o tym, że radni przegłosowali uchwałę nieudzielającą wotum zaufania, a wojewoda ją unieważnił, ale też o pilotażowym projekcie opasek życia dla seniorów

Bartłomiej Stawiarski [fot. Marcin Boczek]
Bartłomiej Stawiarski [fot. Marcin Boczek]
- Nie jest to dla mnie zaskoczenie, bo w takim duchu kształtuje się orzecznictwo wojewódzkich sądów administracyjnych i były też takie decyzje nadzorów prawych w innych województwach, które też takie uchwały kwestionowały - mówił w Południowej Loży Radiowej Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa. Tematem naszej rozmowy było unieważnienie uchwały rady miejskiej, która nie przyznała wotum zaufania burmistrzowi Stawiarskiemu. Nadzór wojewody wskazał, że uchwała nie miała uzasadnienia, dlatego jest nieważna.
Przypomnijmy, miejscy radni w Namysłowie nie udzielili burmistrzowi Stawiarskiemu wotum zaufania. Burmistrz uważa, że nie mieli do tego podstaw merytorycznych, a kierowały nimi przesłanki polityczne. Uchwała nieprzyznająca wotum zaufania trafił odo nadzoru wojewody, który uznał ją za nieważną. Powód? Brak uzasadnienia.

- To musi być poparte argumentami merytorycznymi a nie tylko samym stwierdzeniem, że burmistrz się nam nie podoba, że jesteśmy mu przeciwni. Zawsze apelowałem do radnych, żeby odstawić na bok spór polityczny, żeby to nie była polityka dla polityki i wbijanie kija w szprychy - mówił burmistrz.

Nasz gość wskazał, że radni nie kierowali się względami merytorycznymi.
- To było wotum zaufania, to był raport o stanie gminy za 2020 rok, który był chyba najtrudniejszy w historii naszego samorządu, a my sobie dobrze poradziliśmy. Budżet jest w dobrym stanie, inwestycje są rozpędzone i mamy wiele planów na przyszłość - podkreślał nasz gość. - Mamy pozytywne opinie z Regionalnej Izby Obrachunkowej - dodał.

Burmistrz opowiedział też o pilotażowym projekcie, który będzie przeznaczony dla 100 seniorów z gminy. Chodzi o tzw. opaski życia, które gminie zakupi PFRON. W przyszłym tygodniu ma dojść do podpisania umowy w tej sprawie.

- Pamiętajmy, że w czasie pandemii osoby starsze były mniej odwiedzane, nie było wiadomo jak one się czują i w jakim są stanie zdrowia. Taka opaska alarmuje że coś się dzieje nie tak i służby mogą zadziałać od reki. a czasami minuty decydują wiec warto w takie rzeczy inwestować. tutaj będą preferowane osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, one w pierwszej kolejności będą obsługiwane, a potem już pójdziemy szerzej - mówił burmistrz Namysłowa.

Zobacz także

2021-09-06, godz. 10:20 Halina Palmer-Piestrak o ewakuacji Afgańczyków związanych z Uniwersytetem Opolskim i pomocy w ułożeniu życia od … - Pierwszy dzień był szokiem, szczególnie dla dzieci - powiedziała Halina Palmer-Piestrak koordynatorka biura Erazmus Uniwersytetu Opolskiego, która od ponad… » więcej 2021-09-03, godz. 15:07 Zbigniew Kubalańca o unowocześnionym po remoncie Teatrze Kochanowskiego w Opolu i planowanych inwestycjach w obiektach… Koszty szacowano na 22 mln złotych, finalnie wydano około 29 mln zł. To wydatki na gruntowny remont budynku Teatru Kochanowskiego w Opolu, który wczoraj został… » więcej 2021-09-03, godz. 14:06 Młodzieżowa Loża Radiowa o sobotnim kongresie Polski 2050 Szymona Hołowni i stanie wyjątkowym na pograniczu polsk… Gośćmi dzisiejszej audycji byli Adam Gomoła (PL 2050) i Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS). » więcej 2021-09-03, godz. 11:10 Jarosław Wasik o KFPP, polskiej piosence, 5-leciu i planach Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki, czy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej? - To skomplikowana sprawa - powiedział w Porannej Loży Radiowej Jarosław Wasik… » więcej 2021-09-02, godz. 16:53 "Wspólna sprawa" debata pracodawców, związkowców i ekspertów o najwyższej od 20 lat inflacji i jej skutkach Gośćmi debaty byli dziś dr Artur Żurakowski (ekonomista) i dr Jerzy Szteliga (OPZZ). Rozmawialiśmy m.in. o najwyższej od 20 lat inflacji i czy nastąpi w… » więcej 2021-09-02, godz. 13:54 Przemysław Czarnek gościem Magdaleny Ogórek - Jest ogromna szansa na to, że nie tylko w tym roku, kalendarzowym, ale i w całym roku szkolnym będziemy w trybie stacjonarnym. Mówimy o szansie, a nie o… » więcej 2021-09-02, godz. 08:57 Bartosz Maziarz o sytuacji międzynarodowej w kontekście Afganistanu i Białorusi oraz o bezpieczeństwie naszego kra… - Należy się zastanowić, czy obecna sytuacja na pograniczu polsko-białoruskim jest na tyle poważna, aby stan wyjątkowy wprowadzić - powiedział w Porannej… » więcej 2021-09-01, godz. 16:56 Sławomir Kłosowski o postawie młodych w obliczu 82 rocznicy wybuchu II WŚ, współczesnych wojnach i wyzwaniach związanych… - Na uroczystościach naliczyłem kilkanaście pocztów sztandarowych z opolskich szkół, więc opolska młodzież pamięta. Młodzież sprawiła radość kombatantom… » więcej 2021-09-01, godz. 12:44 Józef Swaczyna o tym czy jest za dużo szpitali, szczepieniach w powiecie strzeleckim i o tym, że prawdopodobnie MON… - W kwestiach zdrowia siedzę prawie 22 lata i muszę powiedzieć, że przez ten cały czas kiedy jest coraz to inne zarządzanie szpitalami, jest to takie rzucanie… » więcej 2021-09-01, godz. 12:42 Hanna Gill-Piątek o wizycie na Opolszczyźnie, oddolnych inicjatywach struktur regionalnych partii, zapowiedziach wprowadzenia… - To ciekawe, że prezydent Duda tak ochoczo wprowadza stan wyjątkowy. Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego to duża rzecz i musi być bardzo poważny powód, żeby… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »