Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Ryszard Galla o potrzebie utworzenie Centrum Wielojęzyczności…
2021-06-29, 09:07 Autor: Joanna Matlak

Ryszard Galla o potrzebie utworzenie Centrum Wielojęzyczności, zjeździe rocznym TSKN i relacjach Polska-Niemcy

Ryszard Galla o potrzebie utworzenie Centrum Wielojęzyczności, zjeździe rocznym TSKN i relacjach Polska-Niemcy
- To nie jest pomysł dzisiejszy, bo od lat przyświeca nam pomysł by takie centrum stworzyć. Ono byłoby wzmocnieniem dla nauczycieli, uczniów i szkół i to byłoby przydatne – mówił w Porannej Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla, ale także wiceprzewodniczący TSKN. Na ostatnim zjeździe rocznym TSKN w Zakrzowie padł postulat aby w regionie utworzyć Centrum Wielojęzyczności, naszego gościa pytaliśmy więc o szczegóły.
Jak zwracał uwagę nasz gość, dzisiaj zapotrzebowanie na naukę języków jest bardzo duże, więc utworzenie Centrum byłoby wpisaniem się w oczekiwanie społeczeństwa.
- Jesteśmy wyjątkowym bo wielokulturowym regionem. Zamieszkuje u nas chyba największa grupa mniejszości, w tym mniejszości niemieckiej. Słyniemy z tego, że zawsze język niemiecki zajmował istotne 1 miejsce, choć teraz jest troszkę trudniej w związku z językiem angielskim… Ale w związku z tym, że jest tu mniejszość niemiecka, że inwestorzy spoglądają na to jakim językiem posługuje się społeczność Opolszczyzny, to myślę, że warto takie centrum stworzyć by wspierało szkoły publiczne ale też nie publiczne czy w ogóle nauczanie pozaszkolne – mówił poseł Galla.

- Z drugiej strony mamy 30-lecie traktatu o przyjaznym sąsiedztwie i współpracy z Niemcami i to też byłoby dopełnieniem zapisów, które tam funkcjonują – dodał nasz gość.

Centrum Wielojęzyczności byłoby otwarte na naukę różnych języków. – Otwieramy się szeroko, ale miejmy na uwadze, że język niemiecki jest dominujący. Ale na angielski czy inne języki na które byłoby zapotrzebowanie jest otwartość – mówił poseł MN, ale dodał, że jest to też odpowiedź na reformę minister Anny Zalewskiej. - Bardzo nam dokuczyła mówiąc brzydko jeśli chodzi o nauczanie języka niemieckiego jako ojczystego w klasach 7-8.

Poseł Galla ocenił, że pandemia mocno wpłynęła na funkcjonowanie TSKN, wiele inicjatyw i projektów musiało się przenieść do sfery wirtualnej, ale stwierdził, że zdecydowaną większość, pbo ponad 90% inicjatyw udał

Zobacz także

2021-08-27, godz. 18:49 Beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego towarzyszyć będą uroczystości religijne i koncerty w Prudniku-Lesie Zbliża się beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Do tego wydarzenia nawiązywać będą uroczystości w Prudniku-Lesie. W sobotę odbędzie się… » więcej 2021-08-27, godz. 12:34 Młodzieżowa Loża Radiowa o osobach koczujących na granicy polsko-białoruskiej, odwołaniu marszałek Witek i rozpoczynającym… Naszymi gośćmi byli Grzegorz Krukowski z Forum Młodych PiS i Kacper Jungowski z Młodych Demokratów. » więcej 2021-08-27, godz. 08:54 Ryszard Galla o tym czy możliwe jest odwołanie marszałek Witek przez opozycję i zbliżających się wyborach w Nie… - Zależy jak będzie się układała scena polityczna. Na dziś musiałby nastąpić jakiś wstrząs. Bo to co się dzieje w rządzie czy samym parlamencie jest… » więcej 2021-08-26, godz. 13:59 Debata "Wspólna sprawa", czyli pracodawcy, związkowcy i ekonomiści o budżecie państwa na 2022 rok i prognozach dotyczących… We wtorek rząd przyjął projekt budżetu na 2022 rok. Deficyt ma wynieść 30 mld złotych. A jakie będą plany na kolejne lata? – W 2023 roku będziemy wracać… » więcej 2021-08-26, godz. 13:01 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Gościem Magdaleny Ogórek była poseł PiS Katarzyna Czochara W kolejnej odsłonie cyklu "Prosto z sejmu" pojawiły się tematy związane z sytuacją na polsko-białoruskiej granicy ale i wydarzeniach związanych z beatyfikacją… » więcej 2021-08-26, godz. 09:05 Wiesława Błudzin o zbliżającej się czwartej fali koronawirusa - Z tyłu głowy to prawie każdy ma obawy, bo słyszymy co może się dziać jesienią, bo idzie czwarta fala, ale rzeczywiście widać to rozluźnienie. Widzimy… » więcej 2021-08-25, godz. 17:54 Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku, o wsparciu dla niepełnosprawnych, rodzicielstwie zastępczym oraz zadaniach… W Prudniku ruszają Warsztaty Terapii Zajęciowej. Zapewnią rehabilitację społeczną i zawodową niepełnosprawnym. Jest to ostatni na Opolszczyźnie powiat… » więcej 2021-08-25, godz. 13:45 Tomasz Hanzel, nowy dyrektor OCRG podsumowuje działalność jednostki w I półroczu 2021 i planach na kolejne miesi… - W pierwszym półroczu tego roku oceniliśmy i rozstrzygnęliśmy w sumie trzy nabory: na infrastrukturę usług społecznych, inwestycje dla podmiotów ekonomii… » więcej 2021-08-25, godz. 08:32 Marcin Ociepa o testowaniu naszego państwa i społeczeństwa przez białoruski reżim, aspekcie humanitarnym, uszczelnianiu… - Jest różnie. Myślę, że akurat polskie społeczeństwo jest nieco bardziej świadome niż społeczeństwo na Zachodzie. Mamy tego świadomość na co dzień… » więcej 2021-08-24, godz. 17:49 Samorządowcy z powiatu oleskiego o realizacji obowiązku zapewnienia publicznego transportu zbiorowego Organizatorem publicznego transportu zbiorowego jest właściwa jednostka samorządu terytorialnego. Zadanie to realizują firmy prywatne oraz należące do gmin… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »