Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Ryszard Galla o potrzebie utworzenie Centrum Wielojęzyczności…
2021-06-29, 09:07 Autor: Joanna Matlak

Ryszard Galla o potrzebie utworzenie Centrum Wielojęzyczności, zjeździe rocznym TSKN i relacjach Polska-Niemcy

Ryszard Galla o potrzebie utworzenie Centrum Wielojęzyczności, zjeździe rocznym TSKN i relacjach Polska-Niemcy
- To nie jest pomysł dzisiejszy, bo od lat przyświeca nam pomysł by takie centrum stworzyć. Ono byłoby wzmocnieniem dla nauczycieli, uczniów i szkół i to byłoby przydatne – mówił w Porannej Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla, ale także wiceprzewodniczący TSKN. Na ostatnim zjeździe rocznym TSKN w Zakrzowie padł postulat aby w regionie utworzyć Centrum Wielojęzyczności, naszego gościa pytaliśmy więc o szczegóły.
Jak zwracał uwagę nasz gość, dzisiaj zapotrzebowanie na naukę języków jest bardzo duże, więc utworzenie Centrum byłoby wpisaniem się w oczekiwanie społeczeństwa.
- Jesteśmy wyjątkowym bo wielokulturowym regionem. Zamieszkuje u nas chyba największa grupa mniejszości, w tym mniejszości niemieckiej. Słyniemy z tego, że zawsze język niemiecki zajmował istotne 1 miejsce, choć teraz jest troszkę trudniej w związku z językiem angielskim… Ale w związku z tym, że jest tu mniejszość niemiecka, że inwestorzy spoglądają na to jakim językiem posługuje się społeczność Opolszczyzny, to myślę, że warto takie centrum stworzyć by wspierało szkoły publiczne ale też nie publiczne czy w ogóle nauczanie pozaszkolne – mówił poseł Galla.

- Z drugiej strony mamy 30-lecie traktatu o przyjaznym sąsiedztwie i współpracy z Niemcami i to też byłoby dopełnieniem zapisów, które tam funkcjonują – dodał nasz gość.

Centrum Wielojęzyczności byłoby otwarte na naukę różnych języków. – Otwieramy się szeroko, ale miejmy na uwadze, że język niemiecki jest dominujący. Ale na angielski czy inne języki na które byłoby zapotrzebowanie jest otwartość – mówił poseł MN, ale dodał, że jest to też odpowiedź na reformę minister Anny Zalewskiej. - Bardzo nam dokuczyła mówiąc brzydko jeśli chodzi o nauczanie języka niemieckiego jako ojczystego w klasach 7-8.

Poseł Galla ocenił, że pandemia mocno wpłynęła na funkcjonowanie TSKN, wiele inicjatyw i projektów musiało się przenieść do sfery wirtualnej, ale stwierdził, że zdecydowaną większość, pbo ponad 90% inicjatyw udał

Zobacz także

2021-09-06, godz. 10:20 Halina Palmer-Piestrak o ewakuacji Afgańczyków związanych z Uniwersytetem Opolskim i pomocy w ułożeniu życia od … - Pierwszy dzień był szokiem, szczególnie dla dzieci - powiedziała Halina Palmer-Piestrak koordynatorka biura Erazmus Uniwersytetu Opolskiego, która od ponad… » więcej 2021-09-03, godz. 15:07 Zbigniew Kubalańca o unowocześnionym po remoncie Teatrze Kochanowskiego w Opolu i planowanych inwestycjach w obiektach… Koszty szacowano na 22 mln złotych, finalnie wydano około 29 mln zł. To wydatki na gruntowny remont budynku Teatru Kochanowskiego w Opolu, który wczoraj został… » więcej 2021-09-03, godz. 14:06 Młodzieżowa Loża Radiowa o sobotnim kongresie Polski 2050 Szymona Hołowni i stanie wyjątkowym na pograniczu polsk… Gośćmi dzisiejszej audycji byli Adam Gomoła (PL 2050) i Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS). » więcej 2021-09-03, godz. 11:10 Jarosław Wasik o KFPP, polskiej piosence, 5-leciu i planach Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki, czy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej? - To skomplikowana sprawa - powiedział w Porannej Loży Radiowej Jarosław Wasik… » więcej 2021-09-02, godz. 16:53 "Wspólna sprawa" debata pracodawców, związkowców i ekspertów o najwyższej od 20 lat inflacji i jej skutkach Gośćmi debaty byli dziś dr Artur Żurakowski (ekonomista) i dr Jerzy Szteliga (OPZZ). Rozmawialiśmy m.in. o najwyższej od 20 lat inflacji i czy nastąpi w… » więcej 2021-09-02, godz. 13:54 Przemysław Czarnek gościem Magdaleny Ogórek - Jest ogromna szansa na to, że nie tylko w tym roku, kalendarzowym, ale i w całym roku szkolnym będziemy w trybie stacjonarnym. Mówimy o szansie, a nie o… » więcej 2021-09-02, godz. 08:57 Bartosz Maziarz o sytuacji międzynarodowej w kontekście Afganistanu i Białorusi oraz o bezpieczeństwie naszego kra… - Należy się zastanowić, czy obecna sytuacja na pograniczu polsko-białoruskim jest na tyle poważna, aby stan wyjątkowy wprowadzić - powiedział w Porannej… » więcej 2021-09-01, godz. 16:56 Sławomir Kłosowski o postawie młodych w obliczu 82 rocznicy wybuchu II WŚ, współczesnych wojnach i wyzwaniach związanych… - Na uroczystościach naliczyłem kilkanaście pocztów sztandarowych z opolskich szkół, więc opolska młodzież pamięta. Młodzież sprawiła radość kombatantom… » więcej 2021-09-01, godz. 12:44 Józef Swaczyna o tym czy jest za dużo szpitali, szczepieniach w powiecie strzeleckim i o tym, że prawdopodobnie MON… - W kwestiach zdrowia siedzę prawie 22 lata i muszę powiedzieć, że przez ten cały czas kiedy jest coraz to inne zarządzanie szpitalami, jest to takie rzucanie… » więcej 2021-09-01, godz. 12:42 Hanna Gill-Piątek o wizycie na Opolszczyźnie, oddolnych inicjatywach struktur regionalnych partii, zapowiedziach wprowadzenia… - To ciekawe, że prezydent Duda tak ochoczo wprowadza stan wyjątkowy. Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego to duża rzecz i musi być bardzo poważny powód, żeby… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »