Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jerzy Czerwiński, senator Prawa i Sprawiedliwości…
2021-06-28, 19:21 Autor: Jan Poniatyszyn

Jerzy Czerwiński, senator Prawa i Sprawiedliwości, o nowelizacji KPA i roszczeniach dotyczących tzw. mienia bezspadkowego

Jerzy Czerwiński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jerzy Czerwiński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Sejm znowelizował Kodeks Postępowania Administracyjnego. Spotkało się to z krytyką izraelskich polityków, którzy mówią o konsekwencjach w relacjach międzypaństwowych. Nowelizacja KPA przewiduje m.in., że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie dotyczące jej zakwestionowania.
- Późno się za to zabieramy, ale ta nowelizacja wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego jeszcze z maja 2015 roku – powiedział Jerzy Czerwiński, senator Prawa i Sprawiedliwości. – To jest jeszcze ten TK, którego wyroki uznaje Platforma Obywatelska, a było to w kadencji przed objęciem odpowiedzialności z kraj przez PiS. Ten wyrok mówi wyraźnie, że w prawie nie może być utrzymywana sytuacja, gdy decyzję administracyjną można wzruszyć, uznać jej nieważność w pewnych okolicznościach w dowolnym przedziale czasowym od momentu wydania tej decyzji. To powoduje niepewność prawa. Chcemy żyć w kraju, gdzie mamy pewne prawo. Zgodnie z wytycznym TK skierowano projekt noweli do laski marszałkowskiej. Byłoby wszystko w porządku, ale odezwał się chargé d'affaires rządu amerykańskiego. Wystosował list do pani marszałek Elżbiety Witek, w którym wprost zażądał, żeby prace nad tą ustawą wstrzymać. Miałoby to jakoby zapobiec, czy też przeszkodzić środowiskom żydowskim w odzyskiwaniu mienia po Holokauście. Sejm tą nowelę uchwalił i w tej chwili idzie ona do Senatu. Mam nadzieję, że żadna z sił politycznych nie wycofa się ze swoich pozycji i ta nowela stanie się prawem. Dziwnie zachowała się Konfederacja. W przypadku mienia pożydowskiego ostro oponowała przeciwko zakusom włączenia dyskusji na ten temat do polskiego stanu prawnego. W przypadku głosowania tej oczywistej ustawy część posłów Konfederacji głosowała za, część wstrzymała się, a część nie głosowała. PO trudno jest w sposób oficjalny sprzeciwić się tej ustawie, a więc próbuje w tryby tej nowelizacji wsypać nieco piasku – a to zwiększając tzw. vacatio legis, czyli czas wejścia w życie ustawy, a to zmieniając przepisy przejściowe.

Nowelizacji ustawy obejmie też kwestie tzw. mienia bezspadkowego i reprywatyzacji.

- W kwestiach z tą słynną reprywatyzacją warszawską ta ustawa kategorycznie ukróciłaby możliwość odzyskiwania nieruchomości przez 140-letnich dziadków – mówił Jerzy Czerwiński. – Tam były działania przestępcze. Druga kwestia nie dotyczy mienia ofiar Holokaustu oraz ich potomków. Dlaczego? Otóż Polska w latach 60. ubiegłego wieku podpisała kilkadziesiąt międzynarodowych umów odszkodowawczych m.in. z USA. Chodzi o potencjalne roszczenia obywateli tych państw wobec Polski – obywateli pochodzenia żydowskiego, albo ich potomków – w sprawach dotyczących zwrotu majątku po Holokauście. W tych umowach międzynarodowych roszczenia te jakby scedowane zostały na państwa, gdzie osoby te zamieszkują. Te państwa otrzymały od Polski niemałe wówczas pieniądze. Zobowiązały się, że każde roszczenie o zwrot majątku, które wpłynie przeciwko państwu polskiemu, będzie ewentualnie realizowane za te pieniądze. Kolejna kwestia dotyczy organizacji żydowskich, których mienie pozostało w Polsce. Chodzi m.in. o gminy żydowskie, stowarzyszenia, itp. To mienie już zostało przekazane tymże organizacjom. Pozostało tzw. mienie bezspadkowe. Mówimy tutaj głównie o nieruchomościach. To jest mienie osób, które w czasie wojny, w czasie Holokaustu, zginęły i nie pozostawiły następców prawnych. Z definicji w każdym państwie na świecie takie mienie przechodzi na skarb państwa. To jest zasada wywodząca się jeszcze z prawa rzymskiego i przestrzegana jest w każdym z państw, także w Polsce. Jednak hochsztaplerzy wyczuli możliwość niesłusznego wzbogacenia się. Są wywierane naciski przede wszystkim przez państwo Izrael, co ma związek z sytuacją wewnętrzną, wynikami wyborów. Druga grupa, są to przedstawiciele organizacji, którzy w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii stanowią bardzo wpływowe lobby. Ci ludzie próbują władze tamtych państw nakłonić, aby wywarły na Polskę nacisk, który jest zupełnie nieuprawniony. To jest ingerencja w wewnętrzne sprawy Polski, wpływ na proces ustawodawczy i to się z punktu widzenia prawa międzynarodowego w ogóle nie da obronić. No i trzecia grupa interesariuszy to powinni być obywatele polscy mieszkający w naszym kraju, którzy mają daleko idące przywileje, wchodzą w skład np. organów nadzorujących prace różnych instytucji kultury typu Muzeum Auschwitz, Muzeum Żydów Polskich. Ta nacja jest dopieszczona w Polsce. Oni powinni teraz zabrać głos i powiedzieć wyraźnie: źle się bawicie, próbujący nas reprezentować koledzy ze Stanów Zjednoczonych. Polska jest często ambasadorem stosunków z państwem Izrael w całej Unii Europejskiej. Może to ulec nadwyrężeniu poprzez takie wątpliwe działania np. szefa MSZ Izraela. Pogorszy to tylko stosunki międzynarodowe. Ci którzy próbują odzyskać tzw. mienie bezspadkowe, wymusić na państwie polskim przekazanie go organizacjom, którymi zawiadują, są na z góry przegranej pozycji, a tylko doprowadzą do zaognienia stosunków polsko-żydowskich czy polsko-amerykańskich.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »